Gangnam-gu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Seulu Gangnam-gu
gu Seulu
Gangnam.jpg
Dzielnica Gangnam nocą
Państwo  Korea Południowa
Miasto Seul
Status gu
Położenie na planie Seulu
Położenie na planie Seulu
Położenie na mapie Seulu
Mapa lokalizacyjna Seulu
Gangnam-gu
Gangnam-gu
Położenie na mapie Korei Południowej
Mapa lokalizacyjna Korei Południowej
Gangnam-gu
Gangnam-gu
Ziemia 37°29′48″N 127°01′39″E/37,496667 127,027500
Strona internetowa

Gangnam-gu - jeden z 25 dystryktów (zwanych "gu") Seulu, położony w południowo-wschodniej części miasta. Według spisu z 2010 roku posiada on 527,641 mieszkańców (czwarty najludniejszy dystrykt Seulu), a jego powierzchnia wynosi 39.5  km², co pod względem wielkości daje mu trzecią pozycję wśród wszystkich dystryktów stolicy.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica Gangnam znana jest z silnej koncentracji bogactwa oraz wysokiego standardu życia, w związku z czym porównywana jest do Beverly Hills w Kalifornii. Przy średnich cenach mieszkań 5.500 $ za m², wyliczanych dla całego Seulu, w dzielnicy Gangnam wskaźnik ten wynosi 10.000 $ za m², co jest wartością 3,5 razy większą niż wynosi średnia krajowa dla Korei Południowej.

Na terenie dystryktu swoje siedziby mają firmy takie jak: KEPCO, OKF, GS Group, Hyundai Department, HITEJinro, Hansol, Hankook Tire, GLOVIS, Korea Zinc Corporation, Young Poong Group T`way Airlines, Hankook P&G, Pandora TV czy NC Soft. Na jego terenie działają również międzynarodowe firmy, np. IBM, Google, Toyota i AMI.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Przy wysokim poziomie nauczania dla całego kraju, Gangnam-gu jest jednym z głównych ośrodków naukowych stolicy i całego państwa. W 2010 roku aż 6% nowych studentów przyjętych na najlepszą uczelnię w kraju - Narodowy Uniwersytet Seulski - pochodziło właśnie z dzielnicy Gangnam-gu, której mieszkańcy stanowią zaledwie 1% populacji całego kraju. W 2008 roku 22.7 na 1.000 mieszkańców Gangnam-gu wyjechało na studia za granicę, podczas gdy wskaźnik ten dla całego kraju plasuje się na poziomie 3.6 na 1.000 studentów.

Imprezy masowe[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dystryktu odbywa się wiele rozmaitych imprez masowych. Niektóre z nich to:

  • International Peace Marathon Festival mający miejsce w październiku
  • Gangnam Fashion Festival w październiku
  • Sports Festival dla mieszkańców dystryktu, odbywający się w maju
  • Daemosan Festival

Kultura popularna[edytuj | edytuj kod]

  • Dystrykt Gangnam-gu stał się szczególnie znany na całym świecie poprzez piosenkę pt. "Gangnam Style" w wykonaniu PSY.
  • Część stacji metra na terenie dzielnicy Gangnam stało się areną kręcenia hollywoodzkiego filmu "Tożsamość Bourne`a" z 2002 roku.