Hollywood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Los Angeles Hollywood
dzielnica Los Angeles
Hollywood Sign 8.JPG
Hollywood Sign, słynny znak z nazwą dzielnicy na zboczu góry Lee
Miasto Los Angeles
Status dzielnica
Powierzchnia 64,6 km²
Ludność (2000)
 • liczba ludności
 • gęstość

123 435
1,909.3 os./km²
Strefa numeracyjna 323
Kod pocztowy 90027, 90028, 90029, 90038, 90046, 90068
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Hollywood
Hollywood
Ziemia 34°06′00,0000″N 118°20′00,0000″W/34,100000 -118,333333
Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy Los Angeles. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Aleja Gwiazd w Hollywood
Chiński teatr
Widok na północne Hollywood
Hollywood napis.JPG

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hollywood zostało założone przez Harveya Hendersona Wilcoxa, który w 1886 wykupił 160 akrów (0,6 km²) ziemi i 1 lutego 1887 roku zarejestrował nazwę "Hollywood" dla nowo powstałego miasta, które sam zaprojektował. Sama nazwa "Hollywood" została zaproponowana przez żonę Wilcoxa, Daeidę, a nie jak się powszechnie uważa od nazwy krzewów, które bez powodzenia próbowano zaszczepić na okolicznych wzgórzach ("English holly" – ostrokrzew).

Na początku XX wieku zaistniały dwie przyczyny, dla których do południowej Kalifornii przenieśli się niektórzy amerykańscy filmowcy. Pierwsza to znakomite warunki pogodowe do kręcenia filmów i dużo słońca. Druga to ucieczka przed agentami Motion Picture Patents Company Thomasa Alvy Edisona, który zarejestrował patenty na kilka kluczowych wynalazków umożliwiających kręcenie i projekcję filmów, oraz kontrolował wszystkie kina na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Kalifornia była wystarczająco daleko, aby utrudnić ściganie "pirackich" wytwórni filmowych przez agentów Edisona. Ponadto "piraci" zorganizowali tu system "wczesnego ostrzegania", który umożliwiał im szybkie zwijanie nielegalnej produkcji gdy tylko jakiś agent Edisona pojawiał się na horyzoncie.

Pierwsze studio filmowe w Hollywood to Nestor Studio założone w 1911 r. przez producentów Ala Christie i Davida Horsleya. W tym samym roku pojawili się tu inni niezależni producenci. W latach dwudziestych powstał tu system 5. wielkich wytwórni: Fox (później 20th Century Fox), Loew’s Incorporated (później Metro-Goldwyn-Mayer), Paramount Pictures, RKO (Radio-Keith-Orpheum) i Warner Bros., działające zarówno jako producenci filmów, jak i dystrybutorzy i właściciele kin. Zatrudniały też własne gwiazdy aktorskie. Znaczenie trzech następnych wytwórni – Universal Studios, Columbia Pictures i United Artists było też duże, ale nie posiadały one własnych kin i własnych gwiazd aktorskich. W opozycji do "wielkiej piątki" było ośmiu niezależnych producentów, wśród których byli: Samuel Goldwyn, David O. Selznick, Walt Disney i Walter Wanger.

Współcześnie, większość produkcji filmowej, zwłaszcza wielkie hale studyjne i biura wytwórni wyniosły się z dzielnicy Hollywood do okolicznych dzielnic Los Angeles oraz na jego dalsze przedmieścia. W samym Hollywood realizowana jest obecnie ta część produkcji filmowej, która nie wymaga dużych przestrzeni – pisanie scenariuszy, montaż i postprodukcja. Znajdują się tu też nadal przedstawicielstwa najsławniejszych agencji impresaryjnych, oraz siedziby stowarzyszeń związanych z produkcją filmową, z Amerykańską Akademią Filmową na czele.

Słynnym miejscem jest Hollywood Walk of Fame – aleja sław przy Hollywood Boulevard, na którym od 1960 roku wstawiane są płyty z gwiazdami, w których umieszczone są nazwiska najsłynniejszych postaci filmu (zwłaszcza aktorów), muzyki, teatru, radia i telewizji. W pobliżu mieści się kino Dolby Theatre (dawn. Kodak Theatre) w którym odbywają się wielkie gale, uroczyste premiery i wręczanie Oscarów.

"Hollywood" to symbol komercyjnego kina amerykańskiego. Z nazwą tą kojarzone są największe wytwórnie filmowe, nawet jeżeli ich siedziba nie znajduje się w tej dzielnicy Los Angeles. Termin film hollywoodzki często stosowany jest przez krytyków wobec produkcji nieambitnych, nastawionych na mało wymagającą publiczność. Wysyp tego typu obrazów następował głównie w latach 80. i 90. XX wieku, obecnie jednak stosunek koneserów kina do "Fabryki Snów" uległ znacznej poprawie[potrzebne źródło].

Największe wytwórnie filmowe[edytuj | edytuj kod]

Niektóre niezależne wytwórnie filmowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]