Gazeta Uliczna Kontra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gazeta Uliczna Kontra
Częstotliwość

nieregularnie

Państwo

 Polska

Adres

Radom

Wydawca

Radomska Oficyna Wydawnicza im. Jacka Jerza

Organ prasowy

Konfederacja Polski Niepodległej Okręg Radom

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

1989

Ostatni numer

1990

Redaktor naczelny

Krzysztof Bińkowski, Dariusz Sońta

Format

A5, A4

Liczba stron

1-4 (zazwyczaj 2)

Gazeta Uliczna Kontra - gazetka uliczna radomskiej Konfederacji Polski Niepodległej drukowana przez Radomską Oficynę Wydawniczą (ROW) im. Jacka Jerza i kolportowana na terenie Radomia i ówczesnego województwa radomskiego w formie ulotkowej – wręczana przez działaczy Organizacji Młodzieżowej KPN bezpłatnie do ręki przechodniom i pasażerom na przystankach i dworcach, w autobusach miejskich i PKS, pociągach, przed zakładami pracy oraz w innych ruchliwych miejscach. Na bieżąco informowała o najważniejszych i najpilniejszych tematach i wydarzeniach politycznych w kraju i regionie[1][2][3].

W sumie wydano 28 numerów pisma – jego pierwszy numer ukazał się 9 grudnia 1989, zaś ostatni 14 września 1990. Gazeta wydawana była metodą powielaczową, pisana na matrycach białkowych, drukowana na zielonkawo-niebieskim papierze offsetowym. Łączny nakład wszystkich numerów osiągnął co najmniej 103.000 egzemplarzy – nakłady poszczególnych numerów (od 2000 do nawet 12.000 egzemplarzy) uzależnione były od wytrzymałości danej matrycy (drukowano do chwili jej rozpadnięcia się). Pismo z założenia tworzone było w celu jak najszybszego przekazania pilnych bieżących informacji - niektóre numery doczekały się uaktualnień treści informacyjnych w ciągu zaledwie kilku godzin (co oznaczano literami jako kolejne wydania - np. wydanie B), a objętość wahała się od 1 strony formatu A5 do 4 stron formatu A4. Głównymi autorami publikowanych treści byli Dariusz Sońta i Krzysztof Bińkowski, który był również jej wydawcą[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zachowane numery Gazety Ulicznej Kontra, Portal Stowarzyszenia Związek Piłsudczyków Radom
  2. Informacje i zachowane numery Gazety Ulicznej Kontra Okręgu Radomskiego KPN, Internetowe Archiwum KPN - Czytelnia Bibuły
  3. Zachowane numery Gazety Ulicznej Kontra, Radomska Biblioteka Cyfrowa
  4. Informacje na temat Gazety Ulicznej Kontra, Portal Stowarzyszenia Związek Piłsudczyków Radom