Generał Daimos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tōshō Daimos
闘将ダイモス
(Brave Leader Daimos)
Gatunek mecha
Telewizyjny serial anime
Reżyser Tadao Nagahama
Studio Sunrise / Toei Animation
Stacja telewizyjna Japonia TV Asahi
Polska Polonia 1
Filipiny IBC 13/GMA 7
Premierowa emisja 1 kwietnia 197827 stycznia 1979
Liczba odcinków 44

Generał Daimos (jap. 闘将ダイモス, Tōshō Daimosu) – anime wyprodukowane w roku 1978 przez studia Sunrise i Toei Animation.

 • projekt: Yuki Hijiri
 • reżyser: Tadao Nagahama
 • scenariusz: Yatte Saburo

Serial nadawany był w Polsce przez stację Polonia 1 w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Lektorem serialu był Jerzy Rosołowski.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Motyw obcych chcących podbić Ziemię, wobec których ludzie są praktycznie bezbronni, to bardzo wyeksploatowany temat. Dlatego twórcy położyli nacisk na walkę o pokojowe współistnienie. Zarówno pośród Baamisjan jak i Ziemian są liczne grupy pacyfistów, szczególnie prześladowanych na Baamie. Ich wpływy początkowo są bardzo niskie, lecz sprzyja im opozycja na Baamie oraz załoga Daimowika, bazy Daimosa, a po pewnym czasie, rządy niektórych państw. Negatywnymi postaciami są tylko zwolennicy wojny. Zwalczanie ich opinii jest o niebo trudniejsze niż robotów. Serial przekazuje, jak ciężko przekonać cywilów złaknionych zemsty do pokoju, oraz zło jakim jest odpowiedzialność zbiorowa. Bycie ofiarą może odebrać rozum i człowieczeństwo.

Planeta Baam została zniszczona w wyniku wyjątkowo niefortunnej kumulacji kilku katastrof kosmicznych: najpierw pomiędzy sąsiednią planetę Algor a obecne w tamtym układzie planetarnym słońce wdarła się mgławica. To spowodowało napromieniowanie Algor i Baamu, a na domiar złego orbity obu planet zostały zakłócone i doszło do zderzenia. Miliard Baamisjan został zahibernowanych i przeniesionych na wielkiego sztucznego satelitę – Mały Baam. Garstka pozostałych w przytomności poszukiwała nowego miejsca zamieszkania. Docierając do Układu Słonecznego, zatrzymali się na orbicie Jowisza. Ich przywódca, generał Leon głęboko wierzył, iż bez rozlewu krwi osiedlą się na Ziemi. Lecz ten zostaje zamordowany na Bazie Księżycowej, rzekomo przez Ziemian. Skutki były opłakane.

Ziemskie miasta są niszczone przez ogromne roboty. Napastnikami przewodzi admirał Richiter, syn Leona, choć ten na chwilę przed zgonem zabronił mu wojny. W Japonii grupa naukowców pod przewodnictwem profesora Izumiego skonstruowała potężnego, mierzącego czterdzieści pięć metrów i ważącego sto pięćdziesiąt ton, mecha bitewnego nazwanego Daimos, posiadającego ogromną moc i siłę. Izumi przejął projekt po tragicznej śmierci ojca Kazuji, który był autorem całego przedsięwzięcia. Pilotem zostaje jego syn.

Oprócz skrzydeł, Baamisjanie niczym nie różnią się od Ziemian. Musieli być na tyle inni, by wiadomo było iż to obcy, a zarazem na tyle podobni, by widzowie mogli w nich odnaleźć ludzkie negatywne i pozytywne cechy. Zarówno pasję władzy, śmierci, zniszczenia jak i ludzkie serca i dusze.

Technikalia[edytuj | edytuj kod]

Emitowana w Polsce na początku lat 90. czterdziestoczteroodcinkowa seria Generała Daimosa cieszyła się ogromną popularnością wśród młodszej widowni. Piosenka tytułowa śpiewana była po japońsku, lecz cały dubbing był włoski.

Generała Daimosa klasyfikuje się gatunkowo jako mechę, romans i science-fiction. Atutem są widowiskowe walki robotów i nastrojowa muzyka, szczególnie piosenka tytułowa Tate! Tōshō Daimosu wykonywana przez Shunsukego Kikuchiego i Isao Sasakiego, będąca w Japonii prawdziwym hitem lat 70. XX wieku.

Roboty[edytuj | edytuj kod]

 • Liczba wszystkich robotów, prócz tytułowego bohatera – 58.
 • Robot, którego Daimos niszczy w czołówce, nie wystąpił w żadnym z odcinków. Jeśli go liczyć, było ich 59.
 • Jeden z robotów, nieznany z imienia nie walczył z Daimosem, lecz miał pomóc zaprezentować możliwości Zeroma Tigera przed Richiterem. Był to odcinek 26.
 • Do pojedynków nie doszło tylko w trzech odcinkach – 40., 42. i 43. W tym ostatnim, co prawda był robot, lecz do walki z nim doszło w 44.
 • Tylko jeden robot nie podjął walki z Daimosem, choć taki był pierwotny cel. Imienia nie przetłumaczono na Polski. Pilotowała go Lajza, lecz przegrała z robotem Gero, funkcjonariusza bezpieki Olbana. Z tym drugim, Daimos się zmierzył. Był to odcinek 34.
 • W odcinkach 1. 24. 29. i 34. Daimos miał po dwóch przeciwników. Choć pierwszy z 34. wycofał się.
 • W odcinku 1. była rekordowa liczba trzynastu robotów. Ich porażkę tłumaczy fakt, że nie były przeznaczone do walki z innymi, lecz do eksterminacji ludzi.
 • Agos, ostatni z robotów wystąpił w dwóch odcinkach – 43. i 44.
 • Galbot jako jedyny się odezwał. Był także jedynym, z którym odbyły się dwa pojedynki. Po pierwszym, został gruntownie przebudowany.

Imiona robotów[edytuj | edytuj kod]

Uszeregowane chronologicznie. Przed sylwetką każdego robota pojawiało się jego imię. Napisy były po japońsku i nie tłumaczono ich. Imiona niezaznaczone kursywą zostały wymienione przez Baamisjan w dialogach, zaznaczone kursywą – pojawiły się tylko jako napisy i są transkrypcją tychże:

 1. Zubansā (ズバンサー)
 2. Dari
 3. Gajos
 4. Momsard
 5. Gurumongu (グルモング)
 6. Meteoro
 7. Desufōku (デスフォーク)
 8. Batoruda (バトルダ)
 9. Szifuld
 10. Danguru (ダングル)
 11. Dimister
 12. Galbot
 13. Damuda (ダムダ)
 14. Nabuzer
 15. Hazanger
 16. Gonzarudo (ゴンザルド)
 17. Gagadosu (ガガドス)
 18. Bikkugando (ビックガンド)
 19. Buturu
 20. Goriosu (ゴリオス)
 21. Medorusu (メドルス)
 22. Ortinos
 23. Baioron (バイオロン)
 24. Zerom Nene i Zerom Nese (para)
 25. Gurangeiru (グランゲイル)
 26. Zerom Tiger
 27. Bigfrisz
 28. Dżimejlo
 29. Desukarugo (デスカルゴ) i Takaburudo (タカブルド)
 30. Zuroddo (ズロッド)
 31. Darudasu (ダルダス)
 32. Orgar
 33. Darius
 34. Reagindo (レアギンド) i Gomurei (ゴムレイ)
 35. Geshutoru (ゲシュトル)
 36. Dobōgu (ドボーグ)
 37. Agūda (アグーダ)
 38. Gurando (グランド)
 39. Torwal
 40. Brak robota – zamiast z robotem Daimos walczył przeciwko fortecy podmorskiej.
 41. Gadorusu (ガドルス)
 42. Brak robota – zamiast atakować jakiegokolwiek robota, Daimos próbował przebić się przez osłony Małego Baamu.
 43. Agos (do walki doszło w następnym odcinku)
 44. Agos

Ważniejsze postaci[edytuj | edytuj kod]

Imiona zgodne są z włoskim dubbingiem, z którym serial nadawany był w Polsce.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

 • Kazuya Ryūzaki (竜崎 一矢 Ryūzaki Kazuya) – główny bohater, pilot Daimosa. Chłopak około dwudziestoletni, sierota. Jedyną rodziną Kazuyi jest prawdopodobnie Nana. Jego ojciec, profesor Ryuzaki, zginął zastrzelony przez Gero podczas pokojowych rozmów z Leonem. Mistrz karate, którego używa jako jedynej broni, kiedy walczy bez Daimosa. Jako czternastoletni chłopiec przeżył wypadek (podczas ćwiczeń dla astronautów), w wyniku którego został sparaliżowany. Jego siła woli pozwoliła mu wrócić do zdrowia. Cechuje się wielką empatią i brakiem nienawiści. Mężczyzna porażająco inteligentny, dobry i dzielny. Jeśli dotychczasowi przeciwnicy przejrzą na oczy, gotów jest walczyć w ich obronie (Balbas i Richiter). Jest perkusistą-amatorem. Kocha Ericę ponad życie, dążył do tego, by mogli być razem.
 • Profesor Shin'ichirō Izumi (和泉 振一郎 Izumi Shin'ichirō) – wychowywał Kazuyę, gdy Usaki jego ojciec wyjechał służyć na Bazie Księżycowej. Nauczył go karate, pilotowania samolotów i pojazdów kosmicznych. Pracując przy okazji nad robotem autorstwa Usakiego. Reprezentuje Daimowika na zewnątrz, przewodzi nim. Pracuje nad udoskonaleniem Daimosa. Dziadek Nany, amator lizaków.
 • Kyōshirō Yūzuki (夕月 京四郎 Yūzuki Kyōshirō) – przyjaciel Kazuyi. Pilot myśliwca Galber FX-2. Podobnie jak Izumi, uczy Kazuyę sztuk walki. Mistrz posługiwania się mieczem. Wszystkiego nauczył go dziadek, którego nienawidzi, gdyż odpowiada za śmierć jego matki. Rodzice Kyoshiro uciekli do Francji, gdyż jego dziadek nie zgadzał się na związek córki z ubogim malarzem. Ojciec zginął potrącony przez samochód, matka została z rocznym Kyoshiro bez środków do życia. Umarła jako bezdomna, z zimna i wycieńczeniak. Kyoshiro miał wtedy kilkanaście lat. Jest odważny, kieruje się rozumem, nie umie pojąć miłości i uczuć, potrafi być złośliwy i cyniczny. Często krytykuje Kazuyę za miłość do Eriki. Mimo wszystko pomaga mu, wiele razy ratując chłopakowi życie. Lubi cytować Goethego i Marksa.
 • Nana Izumi (和泉 ナナ Izumi Nana) – młodsza, przyrodnia siostra Kazui, nastolatka. Wraz z Kyoshiro pilotuje Galbera. Charakteryzuje ją szlachetność, odwaga, brawura, hart ducha, zaradność i narwany charakter. Jest bardzo wybuchowa. nienawidzi podłości i okrucieństwa. Kazuyę kocha całym sercem. Nikt tak jak ona nie przeżywał jego bólu i cierpienia. Lecz czasem nie może znieść tego iż Erika zajęła jej miejsce w sercu brata. Próbowała udowodnić bratu, że kocha go bardziej niż jego ukochana, co o mało nie doprowadziło jej do śmierci (odcinek 7).
 • Okane (おかね) – kucharka na Daimowiku (gdzie mieszkała ze swoim siostrzeńcem, Gente), kobieta tęga i wysokiego wzrostu, wybuchowa, najbardziej denerwuje ją Kairo. Wobec przyjaciół troskliwa, a wręcz nadopiekuńcza. Często spiera się z Izumim, gdy ten naraża Kazuyę na zbyt duże ryzyko. Gotuje same przysmaki.
 • Kairo (カイロ) – mały, czerwony robot, pracujący na Daimowiku, ma zadziorny i lekko złośliwy charakter. Geniusz techniczny, pracował nad ulepszeniem Daimosa. Potrafił szybko obliczyć skomplikowane rzeczy, np. prawo prawdopodobieństwa. Uwielbiał dręczyć Nanę i Okanę. Nie znosił kąpieli. Stworzył aparat, dzięki któremu można było zobaczyć wnętrze robotów wroga (odcinek 24).
 • Profesor Douglas Banks (ダグラス・バンクス Dagurasu Bankusu) – przedstawiciel rządu Nowej Garlandii, państwa współpracującego z tajnymi służbami baamisjańskich pacyfistów. Poprzez szpiegów wśród naukowców obcych, przekazali Daimowikowi tajemnice niemal niewyczerpalnego źródła energii. On również podpowiedział Kazuyi sposób ocalenia profesora Izumiego. Jego mądre argumenty przekonały ONZ, że Kazuya nie jest szpiegiem Baamisjan.
 • Komandor Sakimori Miwa (三輪 防人 Miwa Sakimori) – dowódca Azjatyckich Sił Zbrojnych. W okrucieństwie dorównuje Richiterowi, lecz nie uznaje żadnych zasad. Lubuje się w osobistym strzelaniu do rannych i bezbronnych (odcinek 40), a także kapitulujących (odcinek 31). Próbował też zmasakrować grupę Ziemian i Baamisjan sprzeciwiających się uwięzieniu Kazuyi (odcinek 39). Nie liczy się z życiem własnych ludzi ani cywilów. Do jego najwyższych celów należy sława, laury i przejęcie całkowitej kontroli nad Daimosem. Za zbrodnie wojenne skazany przez ONZ na degradację i banicję.
 • Sierżant Kidō (鬼頭) – oficer wojska na Daimowiku. Ponieważ cała jego rodzina została zabita przez Baamisjan, trenuje swoich ludzi w chorobliwej nienawiści do nich wszystkich. Tragedia odebrała mu rozum i człowieczeństwo. Z czasem przekonał się do racji walczących o pokojowe współistnienie. Kochał się w Okane.
 • Genta (げんた) – siostrzeniec Okane, dziesięcioletni chłopak, sierota, straszny psotnik i złośliwiec. Wraz z ciocią mieszka na Daimowiku. Uwielbia niewybredne żarty, które raz o mało nie doprowadziły do zniszczenia Daimosa (odcinek 33). Jego ciekawość niemal doprowadziła do tragedii- został wzięty jako zakładnik przez Balbasa, ale Kazuya zaproponował się w zamian za chłopca (odcinek 35). Po tym był już grzeczniejszy.

Baamisjanie[edytuj | edytuj kod]

 • Erika (エリカ) – księżniczka Baamisjan czyni serial romansem. Zakochana w Kazuyi z wzajemnością. Ich miłość jest tragiczna, gdyż jej bratem jest Richiter. Pragnienie spotkania doprowadziło ich oboje wielokrotnie niemal do zguby. Zdała studia medyczne, więc pomagała bliskim jako pielęgniarka. Lubiła leczyć innych. Osoba subtelna, delikatna, spokojna i opanowana, nie umie nienawidzić ani zabić (pod koniec serialu to ostatnie się zmienia). Została następczynią Baranduka. Z początku lekko bezradna, polega na pomocy innych (Margarette i Cindy), w miarę wydarzeń stawała się odważna i zaradna.
 • Baranduk (バランドーク Barandōku) – przywódca organizacja pacyfistycznej zrzeszającej Ziemian i Baamisjan. Udzielił schronienia Erice, pomógł ratować profesora Izumi, a także opracować sposób wytworzenia cząsteczek aizo dla Daimosa. Szlachetny i odważny. Jego celem była walka o pokój między Ziemią i Baamem. Ginie z rozkazu Miwy (odcinek 31).
 • Olban (オルバン Oruban) – tytułowany wielkim generałem. Wódz wszystkich Baamisjan. Sposób sprawowania władzy nie różni go od Stalina. Prawdę jednak, możliwie jak najdłużej, ukrywa przed Richiterem. Stąd rozkaz, by każdy kto opuszcza Baam bez jego zgody, automatycznie uznawany był za zdrajcę i skazywany na śmierć. Zarządził, by Richiter został zamordowany,jeśli odmówi przekazania władzy Aizo (Aizo wolał sam zginąć,niż zabić przyjaciela). Okrutnik i psychopata. Kochał się w Erice, pragnął ją poślubić. Zginął zabity przez Richitera (odcinek 44).
 • Gero (ゲロイヤー Geroiyā) – przywódca bezpieki Olbana. Sprawca masowych mordów na opozycjonistach i ich rodzinach. Także tych, którzy przypadkiem znaleźli się w okolicach siedzib "zdrajców". Zabił ojca Richitera i ojca Kazuyi. Później zastąpił Richitera na Ziemi, gdy ten dowiedział się prawdy o wszystkim co się dzieje na Baamie. Szantażem zmusił Erikę, by zgodziła się poślubić Olbana. Charakterystyczną jego cechą jest ogromna blizna ciągnąca się od prawego policzka do czoła. Zginął na Małym Baamie, zabity przez Richitera. „To nie zemsta, to sprawiedliwość” – powiedział admirał.
 • Leon (リオン Rion) – poprzednik Olbana, orędownik pokoju. Zginął podczas pokojowych rozmów, rzekomo przez Ziemian, naprawdę otruty przez Gero. Jego tragiczna śmierć stała się przyczyną chorobliwej manii Richitera.
 • Richiter (リヒテル Rihiteru) – admirał, dowódca wojsk atakujących. Walczył, chociaż ojciec, będący dla niego wielkim autorytetem, w ostatnich słowach zabronił mu walki. Cechuję się dumą, honorem, siłą charakteru i niezależnością. Ojczyzna jest dla niego tak wielką wartością, że nie zawaha się zabić własnej siostry, za miłość do Ziemianina. Umrzeć bez walki lub bez zemsty jest nie do przyjęcia. Zemsta jest drugorzędną sprawą, bo zasiedlenie Ziemi to dla jego towarzyszy być albo nie być. Szeroko pojętych zdrajców ścigał z całym okrucieństwem. Choć gardził ludzkim życiem, podczas pojedynku z Kazuyą (odcinek 16) chciał zachować rycerskie wartości. Zdegradowany i zastąpiony przez Gero uciekł na Mały Baam. Po śmierci Lajzy, wypowiedział nad jej ciałem słowa pełne czułości i miłości: "Lajzo,wkrótce znów będziemy razem". Po długiej walce zabił Olbana, pomógł Kazuyi uratować swych rodaków, a następnie, czując się niegodnym przebaczenia za swoje zbrodnie, popełnił samobójstwo, rozbijając się statkiem o Jowisza. Richiter był w głębi serca bardzo dobry i wyjątkowo oddany swemu ludowi, choć przez śmierć jego ojca, generała Leona, owładnięty był pragnieniem zemsty. Charakteryzowała go postawa, będąca przeciwieństwem postawy Kazuyi- nie wierzył on bowiem,iż można tak dalece przebaczać i nie czuć nienawiści. Przed śmiercią powierzył Kazuyi Erikę w opiekę i kazał przekazać swemu ludowi, że to Kazuya uratował Baamisjan.
 • Lajza (ライザ Raiza) – generał, podwładna Richitera. Konstruktor robotów. Pała wręcz wzruszającą miłością do Richitera. Przede wszystkim jako do wodza, ale również jako do mężczyzny. Ją i Richitera łączyły szczególne więzy, wykraczały poza przyjaźń i miłość. Była mu wierna i ślepo posłuszna, tylko w wyjątkowych okolicznościach złamała jego rozkazy. Bystra i sprytna, okrutna i bezlitosna wobec wrogów, a zarazem dobra wobec najbliższych. Nienawidziła Eriki, gdyż, podobnie jak Richiter, uważała jej miłość do Kazuyi za zdradę. Uratowała Richitera z rąk Geroya (odcinek 34). Zginęła,próbując zabić Olbana, poświęcając swoje życie dla Richitera (odcinek 42).
 • Balbas (バルバス Barubasu) – generał, dowódca robotów oraz poszczególnych kampanii. Charakteryzował się okrucieństwem i brakiem litości, a zarazem ślepym posłuszeństwem wobec Richitera. Do końca pozostał mu wierny. Miał młodszego brata. Zginął śmiercią, której najmniej się spodziewał. Zrozumiał,że ci,których nazywał przyjaciółmi chcieli go zabić, a życie uratował mu wróg-Kazuya. Zaprzyjaźnił się z Kazuyą i pomógł mu wrócić na Daimowika, co przypłacił życiem (odcinek 35). Kazuya pochował go na ziemskim cmentarzu. Na krzyżu wyrzeźbiono sylwetkę ptaka. "Spoczywaj w pokoju, waleczny generale"- rzekł chłopak.
 • Aizo (アイザム Aizamu) – przyjaciel Richitera. Najwiekszy uczony na Baamie, profesor. Miał zastąpić admirała, ale nie wykonał tego polecenia i pomagał Richiterowi. Był mu wierny i oddany jako jedyny prawdziwy przyjaciel. Jego odkrycia niemal zniszczyły Daimosa. Zapobiegła temu zakodowana wiadomość od Melwiego, którą Erika przekazała Barandukowi, a ten poprzez Banksa (który odszyfrował wiadomość) przesłał ją na Daimowik, wiadomość dotyczyła formuły na cząsteczki aizaro, których odkrywcą był właśnie Aizo. Cząsteczki te pozwoliły Daimosowi zwyciężyć. Aizo skonstruował trzy groźne roboty. Był ciężko chory (stał się przypadkową ofiarą własnego odkrycia- został napromieniowany cząsteczkami). Pragnął zniszczyć Daimosa za wszelką cenę, a swoje imię okryć dzięki temu chwałą. Zginął pilotując ostatniego z robotów (odcinek 28).
 • Melwi (メルビ Merubi) – siostrzeniec Olbana. Pozował na tchórza, hulakę, obiboka i głupka, któremu jako ulubieńcowi wuja wszystko wolno. W rzeczywistości pragnął kontynuować pokojowe dzieło ojca Eriki, a także Wolina. Współpracował z pacyfistami. Uważał, iż Erika jest jedyną osobą, która może podjąć rozmowy z Ziemianami, dzięki miłości jej i Kazui. Próbując oddać ją Kazuyi, zginął zestrzelony przez Balbasa (odcinek 19).
 • Margarette (マルガレーテ Marugarēte) – mamka Eriki. Zastąpiła jej matkę. Do śmierci była wierna księżniczce, którą kochała ponad życie. Pomagała jej, wykonując czasem rolę posłańca pomiędzy nią a Kazuyą. Wiernie stała przy Erice, towarzyszyła jej podczas ciężkiej wyprawy przez góry z pacyfistami Baranduka (odcinek 32) i w knuciu zamachu na Olbana na Małym Baamie. Zginęła zabita przez ludzi Olbana, przed śmiercią skontaktowała się z Kazuyą i wyjaśniła mu, że Erika nigdy go nie zdradziła (odcinek 43).
 • Cindy (シンディ Shindi) – przyjaciółka Eriki z dzieciństwa, podsunęła jej pomysł kontaktu z Kazuyą, pomagała jej w realizacji tego projektu. Aresztowana, zginęła, pomagając księżniczce w ucieczce.
 • Herik (ガーニィ・ハレック Gānī Harekku) – młody oficer w armii Richitera, szkolony w chorobliwej nienawiści do Ziemian. Wyzwał Kazuyę na pojedynek, podczas którego zachował wszelkie zasady uczciwości i honoru. Kiedy Kazuya uratował go podczas pojedynku, przerwanego nieuczciwym postępkiem Balbasa, chciał prowadzić negocjacje pokojowe z Ziemianami. Aresztowany na rozkaz Richitera, uwolniony przez Erikę i Margarette. Uratował Kazuyę, niszcząc od środka walczącego z nim robota, jednak przypłacił to życiem (odcinek 9).
 • Wolin (ウォーリン Uōrin) – doktor medycyny, nauczyciel Eriki i przyjaciel jej ojca. Dawniej przysiągł Leonowi opiekować się Eriką. Obietnicę wypełnił, ratując księżniczkę tuż przed wykonaniem na niej i Margarette wyroku śmierci. Wywiózł Erikę z bazy podwodnej Baamisjan na ziemię. Został ranny podczas ucieczki. Oboje z księżniczką zostali schwytani przez komandora Miwę. Wolin umarł w wyniku obrażeń i nieudzielenia mu pomocy przez Miwę.
 • Kaja – przyjaciel pacyfistów, uciekł z Baamu, by donieść Barandukowi o planach Olbana (który chciał wpłynąć na psychikę Baamisjan i uczynić ich posłusznymi marionetkami, pozbawionymi własnej woli). Ranny podczas lądowania, nieprzytomny Kaja przeżył zniszczenie Utopii. Uratowany przez Erikę, przekazał jej wiadomości z Baamu i zginął z rąk żołnierzy Balbasa podczas przeprawy przez góry Nowej Garlandii.
 • Himley – brat generała Balbasa, uciekł z Baamu po tym, jak Gero rozpoczął czystki i zaczął mordować niewinnych (w tym rodziców Balbasa i Himleya). Himley usłyszał też rozmowę Olbana z Gero, w której ten pierwszy przyznaje się do zamordowania Leona i planuje usunięcie Richitera, jeśli stałby się "niewygodny". Poinformował o wszystkim Richitera i zasiał w nim ziarno niepewności. Himley zginął zastrzelony przez agentów Gero, kiedy ratował Laizę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Motyw totalnego niszczenia miast w stosunkowo krótkim czasie lub zagłady przychodzącej z nieba, często występują w serialach anime. Być może jest to kompleks związany z trzęsieniami ziemi oraz pamięcią o ofiarach Hiroszimy i Nagasaki. Nie bez znaczenia były też naloty na Tokio z użyciem bomb zapalających. Prawie wszystkie roboty wybuchając tworzyły grzyb atomowy.
 • Daimowik stacjonuje gdzieś na północy Półwyspu Izu. Wynika z mapy na początku odcinka 29.
 • Baamisjanie wierzą w Boga Ludu Baam. Autorzy postarali się by modlitwy pogrzebowe (odcinek 25.), ślubne (odcinek 43.) i błagalne (odcinek. 36. i 43.) wydawały się podobne do chrześcijańskich. Jest także wiara w piekło (odcinek 8.).
 • W odcinku 26. Richiter wspominał dawne pojedynki z Ajzo, swoim najlepszym przyjacielem. Zbroje, broń, nawet konie niczym nie różniły się od ziemskich ze średniowiecznej Europy, ale arena przypominała te z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
 • W odcinku 39. kilkakrotnie wspomniano o pięciu mocarstwach na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Razem z Miwą postanowiły przejąć kontrolę nad Daimosem. Przedstawiciel Nowej Garlandii oskarża Radę Bezpieczeństwa o uzurpowanie sobie nadmiernej władzy i nieliczenie się z mniejszymi państwami. Spór kończy się rozwiązaniem RB. Obrazuje to powszechną krytykę kompetencji pięciu stałych członków prawdziwej Rady.
 • Choć Baamisjanie potrafią latać, robią to bardzo rzadko i tylko przy absolutnej konieczności. Prawdopodobnie kosztuje to ich wiele wysiłku. Skrzydła stanowią wręcz wadę, bo najczęściej w nie są postrzeleni.
 • Tytuł być może nawiązuje do Dejmosa, bóstwa greckiej mitologii, utożsamianym ze strachem i grozą.
 • W odcinku 38. celem najazdu było Nagasaki.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera Japonia
01 "Najazd na Ziemię"
"Shukumei no Deai wa Senka no Naka" (宿命の出あいは戦火の中) 
1 kwietnia 1978
02 "Tajemnicza dziewczyna"
"Nazo no Bishoujo Erika" (謎の美少女エリカ) 
8 kwietnia 1978
03 "Białe skrzydła"
"Shiroi Tsubasa no Kioku" (白いつばさの記憶) 
15 kwietnia 1978
04 "Odzyskana tożsamość"
"Akumu! Watashi no Ani wa Chikyuu no Teki" (悪夢!私の兄は地球の敵) 
22 kwietnia 1978
05 "Poczucie winy"
"Kanashii Tsumi wa Namida de Kienai" (悲しい罪は涙で消えない) 
29 kwietnia 1978
06 "Ofiara Eriki"
"Namida o Fuite tachi Agare" (涙をふいて立ち上がれ) 
6 maja 1978
07 "Nana wojowniczką"
"Nana wa Yasashii Chikyuu no Senshi" (ナナは優しい地球の戦士) 
13 maja 1978
08 "Gniew admirała"
"Chikyuu o Mamore! Tatakae Kazuya!" (地球を守れ!戦え一矢!) 
20 maja 1978
09 "Mój najlepszy przyjaciel"
"Bosei no Hokori o Kaketa Yuushi" (母星の誇りを賭けた勇士) 
27 maja 1978
10 "Kłopoty ze sprawiedliwością"
"Seigi no Karate o Misete Yare" (正義の空手を見せてやれ) 
3 czerwca 1978
11 "Stara dobra miłość"
"Ai to Uragiri no Ballad" (愛と裏切りのバラード) 
10 czerwca 1978
12 "Walka robotów"
"Mayakashi no Heiwa wa Iranai" (まやかしの平和は要らない) 
17 czerwca 1978
13 "Pułapka"
"Tobi Dase Erika Inochi o Kakete" (とび出せエリカ命をかけて) 
24 czerwca 1978
14 "Robot"
"Erika to Daimos Namida no Tatakai" (エリカとダイモス涙の戦い) 
1 lipca 1978
15 "Tajemnice bazy księżycowej"
"Kagayaku Shinjitsu wa Tatakau Yuuki no Naka ni" (輝く真実は戦う勇気の中に) 
8 lipca 1978
16 "Wyrok"
"Gokuraku Shima wa Hijou no Shima" (極楽島は非情の島) 
15 lipca 1978
17 "Ucieczka"
"Erika! Shikei Dai o Noboru!" (エリカ!死刑台を登る!!) 
22 lipca 1978
18 "Pokojowa misja"
"Erika ga Miwa ni Korosareru" (エリカが三輪に殺される) 
29 lipca 1978
19 "Wśród Ziemian"
"Uchuu kara no Shisha" (宇宙からの使者) 
5 sierpnia 1978
20 "W tajnej bazie"
"Hisoka Naru Heiwa e no Tatakai" (秘かなる平和への戦い) 
12 sierpnia 1978
21 "Sobowtór Eriki"
"Hokori Takaki Betsuri" (誇り高き別離) 
19 sierpnia 1978
22 "Smutne dzieciństwo"
"Kyoushiro Kesshi no Gekitotsu" (京四郎決死の激突) 
26 sierpnia 1978
23 "Spotkanie"
"Okane o Nerau Cupid" (おかねを狙うキューピット) 
2 września 1978
24 "Aparat fotograficzny"
"Do Konjou Cairo no Himitsu Heiki" (ド根性カイロの秘密兵器) 
9 września 1978
25 "Twarzą w twarz"
"Hokorinakaki Nyaku Shishi Richter" (誇り高き若獅子リヒテル) 
16 września 1978
26 "Tajna broń"
"Daimos! Kikiippatsu" (ダイモス!危機一髪) 
23 września 1978
27 "Ultracząsteczki"
"Daimos Power-up Sakusen" (ダイモスパワーアップ作戦) 
30 września 1978
28 "Wielki uczony"
"Tensai Kagakusha Aizamo no Chousen" (天才科学者アイザムの挑戦) 
7 października 1978
29 "Atak na Daimowika"
"Daimovic Bakuhatsu Ichi Byou Sen" (ダイモビック爆発1秒前) 
14 października 1978
30 "Wyścig z czasem"
"Ayaushi! Izumi Hakase no Inochi" (危うし!和泉博士の命) 
21 października 1978
31 "Żegnaj, Baranduk"
"Kanashiki Baranduk no Saigo" (悲しきバランドークの最期) 
28 października 1978
32 "Ucieczka z Utopii"
"Arata Naru Heiwa e no Tabidachi" (新たなる平和への旅立ち) 
4 listopada 1978
33 "Sabotaż"
"Daimovic no Mametaifuu" (ダイモビックの豆台風!!) 
11 listopada 1978
34 "Uciekinier z Baamu"
"Koroshiya Geroiya no Shuugeki" (殺し屋ゲロイヤーの襲撃) 
18 listopada 1978
35 "Krótka przyjaźń"
"Moushou Barbas Tsubasa Tatamu Toki" (猛将バルバス翼たたむとき) 
25 listopada 1978
36 "Nierealny sojusz"
"An Impossible Alliance" (ああリヒテル!絶体絶命!!) 
2 grudnia 1978
37 "Nikczemny szantaż"
"Hanayome ni Naru Erika" (花嫁になるエリカ) 
9 grudnia 1978
38 "Dowódca"
"Watasu mono ka! Ore no Daimos" (渡すものか!俺のダイモス) 
16 grudnia 1978
39 "Kazuya w pułapce"
"Wana ni wa Matta Kazuya" (罠にはまった一矢) 
23 grudnia 1978
40 "Atak na podmorską bazę"
"Kaiteijo! Daikougeki Kaishi!" (海底城!大攻撃開始!!) 
30 grudnia 1978
41 "U wrót Baamu"
"Kazuya o Osou Erika no Dangen!" (一矢を襲うエリカの弾丸!) 
6 stycznia 1979
42 "Atak na Baam"
"Teki Baam e Shutsugeki Kaishi!" (敵バームへ出撃開始!!) 
13 stycznia 1979
43 "Wszystko na jedną kartę"
"Shou Baam no Daikoubousen" (小バームの大攻防戦) 
20 stycznia 1979
44 "Ostatnia bitwa"
"Ashita e no Bakushin" (明日への驀進) 
27 stycznia 1979

Odcinek 1: Najazd na Ziemię.

Przywódca Baamisjan, generał Olban, nakazuje admirałowi Richiterowi atak na Ziemię w celu zdobycie miejsca do zaludnienia. Główny atak skupia się na Japonii. Jedynym ratunkiem jest baza Daimowik, dowodzona przez prof. Izumi. Z kosmosu wracają Kazuya Ruyazaki i Kijosziro. Zostają zaatakowani przez Baamisjan, na szczęście wspomaga ich baza Daimowik. Wiezione przez młodych kosmonautów źródło energii uruchamia Daimosa, którego pilotem zostaje Kazuya. Chłopak odnosi pierwsze zwycięstwo w walce, niszcząc dziesięć robotów, co budzi podziw wszystkich, zwłaszcza jego siostry. Na skale podmorskiej widzi piękną dziewczynę.

Odcinek 2: Tajemnicza dziewczyna.

Dziewczyna ma na imię Erika. Nic innego jednak nie pamięta. Kazuya odwozi ją do szpitala. Na Daimowiku nie może przestać o niej myśleć. Nie zwracając uwagę na złośliwe docinki Kijosziro i Kairo, oraz wyraźne objawy zazdrości swojej siostry Nany, chłopak odwiedza dziewczynę w szpitalu. Tam rodzi się pomiędzy nimi uczucie. Dochodzi do kolejnego ataku wroga, ginie mały chłopiec. Kazuya postanawia pomścić jego śmierć i Daimosem niszczy robota.

Odcinek 3: Białe skrzydła.

Podczas ataku Baamisjan płonie szpital. Kazuya dociera tam i ratuje Erikę. Pomimo sprzeciwu przyjaciół zabiera ją na Daimowika, co oburza komandora Miwę, który podejrzewa, że dziewczyna to szpieg. Erika ucieka z bazy, chłopak chce ją odnaleźć i atakują go wrogowie. Ratuje go Kijosziro. Dochodzi do kolejnego ataku. Księżniczka wraca na Daimowika i ratuje Kazuyę, wskazując mu słaby punkt robota wroga.

Odcinek 4: Odzyskana tożsamość.

Erika zostaje poddana przez Kijosziro badaniom przywracania pamięci, co oburza Kazuyę. Chłopak zabiera ukochaną na randkę, co z kolei doprowadza Nanę do złości. Pod gwiazdami młodzi wyznają sobie miłość. Przerywa im atak Baamisjan, którzy na rozkaz Richitera chcą odbić księżniczkę. Kazuyę i Erikę ratują Kijosziro i Nana. Dochodzi do kolejnego ataku oraz kolejnego zwycięstwa Daimosa. Richiter oznajmia ludziom na Daimowiku, że się zemści. Księżniczka widząc twarz brata przypomina sobie wszystko.

Odcinek 5: Poczucie winy.

Erika wymyka się z bazy, przyjaciele jednak sprowadzają ją z powrotem. Księżniczka przypomina sobie śmierć swego ojca na konferencji pokojowej z Ziemianami, podczas której zginął również doktor Ruyazaki, ojciec Kazuyi. Dziewczyna obwinia się (niesłusznie zresztą) o tę zbrodnię. Kazuya i Kijosziro kłócą się na jej temat i omal nie dochodzi między nimi do rękoczynu. Podczas kolejnej walki Daimosa Erika ucieka z bazy już ostatecznie.

Odcinek 6: Ofiara Eriki.

Erika ucieka, co zdaje się potwierdzać zdanie Miwy, że była ona szpiegiem. Kazuya nie chce w to uwierzyć. Postanawia ją odnaleźć. Kijosziro zamyka go w pokoju i sam rusza na poszukiwania. Dziewczyna ucieka przed nim i spada ze skały. Wszyscy myślą, że nie żyje. Kazuya jest zrozpaczony i ze wściekłości kaleczy sobie dłonie uderzając nimi o ścianę. Nana bezskutecznie próbuje go pocieszyć. Chłopak staje do walki Daimosem i omal nie ginie. Erika zasłania go własnym ciałem i zostaje wciągnięta na statek przez gen. Balbasa. Kazuya wygrywa walkę i odkrywa, że jego ukochana jest Baamisjanką.

Odcinek 7: Nana wojowniczką.

Księżniczka wraca do bazy, gdzie radośnie wita ją piastunka Margarette. Richiter jest bardzo zły, podejrzewa, że Erika została u ludzi z własnej woli. Tymczasem na Daimowiku wszyscy zastanawiają się nad zaistniałą sytuacją. Kazuya jest w rozpaczy. Nana, chcąc go pocieszyć, spędza z nim czas (razem trenują karate). To jednak niewiele pomaga. Dziewczyna postanawia udowodnić bratu, że kocha go bardziej niż Erika. W tym celu chce ją znaleźć i sprowadzić do niego. Leci więc Galberem na jej poszukiwanie i zostaje zaatakowana przez robota. Omal nie ginie, na szczęście ratuje ją Kazuya. Rodzeństwo kłóci się, ale ostatecznie dochodzi między nimi do zgody. Nana zrozumiała, że brat nadal ją kocha.

Odcinek 8: Gniew admirała.

Richiter wzywa Erikę na przesłuchanie. Żąda wyjaśnień, ale ona nic nie ma mu do powiedzenia. Tymczasem Kazuya nadal jest smutny. Nana znajduje mu jego starą perkusję, ale to niczego nie zmienia. Kijosziro złośliwie mu dogaduje. Kłótnię przyjaciół przerywa atak wroga. Daimos rusza do walki. Richiter zmusza Erikę, by ją obserwowała. Ta jednak nie wytrzymuje i daje ukochanemu znać o sobie, co pozwala mu zwyciężyć. Admirał jest oburzony, jego siostra kocha ich znienawidzonego wroga. Chcę ją zabić, ale ostatecznie rezygnuje z tego na prośbę Margarette. Oznajmia jednak, że nie ma już siostry.

Odcinek 9: Mój najlepszy przyjaciel.

Richiter nakłania młodego oficera Herika, by wyzwał Kazuyę na pojedynek. Obiecuje, że jeśli mu się uda zabić pilota Daimosa, mianuje go swoim zastępcą i generałem. Oburza to Laizę. Łechce ona próżność Balbasa i namawia go, by zagrał nieuczciwie. Herik wyzywa Kazuyę, a ten stawia się w umówionym miejscu. Uczciwą walkę przerywa Balbas ze swoimi ludźmi. Niedoszli wrogowie walczą ramię w ramię. Ratuje ich Kijosziro. Herik, wzruszony szlachetnością Kazuyi, prosi admirała o pozwolenie, by mógł prowadzić pokoje rozmowy z Ziemią. Richiter każe go aresztować. Oficera uwalniają Erika i Margarette. Chłopak pędzi na pole walki, gdzie ratuje Kazuyę, niszcząc od środka robota Balbasa. Swój bohaterski czyn przypłaca jednak życiem. Kazuya jest tym wzruszony.

Odcinek 10: Kłopoty ze sprawiedliwością.

Przydzielony przez komandora Miwę sierżant Kido szkoli żołnierzy na Daimowiku, przygotowując ich do walki z wrogiem. Jednak oprócz tego uczy ich nienawiści do Baamisjan. Kazuya jest tym przerażony. Okazuje się, że powodem nienawiści sierżanta jest fakt, iż Kido podczas ataku Baamisjan na Ziemię stracił żonę i dzieci. Teraz się mści. Tymczasem Erika pragnie skontaktować się z ukochanym. Wysyła do niego wieść przez Margarette. Piastunka wypełnia polecenie, ale omal sama nie ginie z ręki Kido. Ratuje ją Kazuya, który tłumaczy kapitanowi, że są Baamisjanie i źli, i dobrzy, przekonując go do walki o pokój. Miwa, gdy Kido mu o tym melduje, jest oburzony. Chce aresztować Kazuyę i zbrojnie opanować Daimowika, Kido jednak się temu sprzeciwia. Do bratobójczej walki nie dochodzi, gdyż zbliża się wspólny wróg – robot Baamisjan. Daimos znów ratuje ludzkość oraz duszę Kido, który wreszcie przejrzał na oczy.

Odcinek 11: Stara, dobra miłość.

Na Daimowika przybywa panna Reiko. Chce ona rozmawiać z Kijosziro. Z podsłuchanej przez przyjaciół rozmowy wynika, iż mistrz miecza kiedyś był nauczycielem francuskiego i udzielał prywatnych lekcji Reiko. Podczas jednej z nich uczył ją słowa „jaten” co znaczy „Kocham Cię”. Dziewczyna uznała to za deklarację miłosną i pragnie teraz, by chłopak dotrzymał „słowa”. Kijosziro nie chce jednak ślubu, zwłaszcza, że dziewczyna namawia go, by opuścił przyjaciół i nie brał udziału w wojnie. Dochodzi między nimi do kłótni. Generał Balbas obu porywa na statek i grozi, że zabije Reiko, jeśli Kijosziro nie dostarczy mu planów Daimosa i martwego Kazuyi. Wypuszczony chłopak zwierza się Izumiemu, ten zaś szykuje plan. Kijosziro przywozi Balbasowi fałszywe plany i Kazuyę, udającego martwego. Podstęp się udał, Reiko została uwolniona, a Daimos po raz kolejny ratuje Ziemię. Zaś panna wyjeżdża z Daimowika obrażona, Kijosziro nie jest tym jednak przejęty.

Odcinek 12: Walka robotów.

Admirał Richiter jest zrozpaczony. Pomimo tylu kampanii nie podbił Ziemi. Składa przysięgę, że to zrobi albo zginie. Komandor Miwa ma wątpliwości, czy Kazuya, który kieruje się uczuciami, nadaje się na pilota Daimosa. Laiza konstruuje nowego robota, Galbota. Atakuje on japońskie miasto nową bronią jądrową. Daimos walczy, ale mając do wyboru zniszczenie wroga lub ratowanie mieszkańców przed przewracającą się wieżą wybiera to drugiego, za co krytykuje go Miwa. Izumi i Kijosziro występują w jego obronie. Na Daimowiku pojawia się mały chłopiec chory na oczy, jedna z ofiar robota. Jest on zafascynowany Daimosem. Tymczasem Laiza ulepsza Galbota, dodając mu promienie psychologiczne. Podczas kolejnego ataku osłabiają one Daimosa, Kazuya jednak odzyskuje siły, gdy widzi w lusterku twarz Eriki. Dzięki temu zwycięża. Ranny chłopiec i reszta mieszkańców ewakuuje się.

Odcinek 13: Pułapka.

Erikę odwiedza Cindy, jej przyjaciółka z dzieciństwa. Zabiera ją do maszyny wspomnień i przypomina wydarzenie: jak Erika odważnie uratowała Cindy i pomimo przeciwieństw losu nie straciła wtedy wiary. Księżniczka postanawia spotkać się z Kazuyą. Jej przyjaciółka zanosi list i spotyka Kijosziro, który bierze ją za szpiega. Dziewczyna ucieka, ale chłopak zanosi list Kazuyi. Pilot Daimosa pędzi na spotkanie i już ma wpaść w ramiona ukochanej, kiedy nagle atakuje go robot wroga. Erika i Cindy zostają wciągnięte na statek. Kazuyę ratuje Kijosziro, który leciał za nim Galberem. Daje mu czas na dotarcie do Daimosa i zwycięstwo w walce.

Odcinek 14: Robot bojowy.

Kazuya jest smutny, jednak rozmowa z Naną podnosi go na duchu. Tymczasem Erika i Cindy oraz Margarette zostają aresztowane. Laiza i Balbas tworzą nowego robota bojowego, potrafiącego się teleportować. Musi on mieć jednak pilota, wiadomo jednak, że nikt się nie zgodzi sterować maszyną, która wybuchnie przy pierwszej próbie odwrotu. Trzeba znaleźć kogoś, by zgodził się wystąpić jako pilot-samobójca. Wybór Laizy pada na Erikę. Księżniczka nie zgadza się, ale widząc bitą batem Cindy ustępuję i staje do walki z ukochanym. Na placu boju ujawnia się Kazuyi i prosi go, by ją zabił. Wyznaje także, że to ona zabiła jego ojca. Chłopak nie chce walczyć z ukochaną, więc ona ostatecznie wycofuje się. Robot wybucha, lecz kapsuła ratunkowa wystrzeliwuje Erikę do bazy, gdzie wraca ona do celi.

Odcinek 15: Tajemnica bazy księżycowej.

Erika, Cindy i Margarette trafiają do więzienia, gdzie mają czekać na wyrok. Laiza oświadcza im, że nie są już Baamisjankami. Tymczasem Kazuya jedzie na Bazę Księżycową. Chce się dowiedzieć, czy Erika zabiła jego ojca. W towarzystwie Miwy przegląda taśmę z negocjacji, podczas których zginął gen. Leon oraz doktor Ruyazaki. Dowiaduje się tylko, że Erika była wśród ambasadorów. Zdaje się to potwierdzać jej winę. Jedyną pomocą byliby piloci, którzy zaginęli po rzezi na rozmowach. Oni widzieli wszystko i mogliby to wyjaśnić. Piloci akurat wzywają pomocy, ponieważ zaatakowali ich Baamisjanie. Kazuya ratuje ich i zawozi na Daimowika, na rozmowy jednak nie ma czasu, gdyż następuje kolejny atak wroga. Daimos rusza do walki. Omal nie przegrywa, sił dodaje mu Izumi, który dowiedział się od jednego z pilotów, że Erika jest niewinna. To Richiter zabił ojca Kazuyi. Daimos odnosi kolejne zwycięstwo.

Odcinek 16: Wyrok.

Richiter wydaje wyrok na Erikę i jej przyjaciółki – rozstrzelanie. Margarette knuje plan. Oznajmia admirałowi, że ostatnim życzeniem jego siostry jest to, by pochowano ją w sukni ślubnej ich matki. Richiter wyraża zgodę. Niania idzie do pokoju po suknię i przemyca strzykawkę ze środkiem nasennym. Z pomocą Cindy (która przypłaca bohaterstwo życiem) ucieka z celi i wstrzykuje wychowance środek. Wszyscy myślą, że księżniczka nie żyje. Admirał, ulegając błaganiom Margarette oraz Laizy chowa Erikę w sukni ślubnej na jednej z wysp. Laiza namawia piastunkę, by powiedziała Kazuyi, co się stało i gdzie jest pochowana jego ukochana. Generał chce wykorzystać grób jako pułapkę na pilota Daimosa. Richiter nie wyraża zgody. Kazuya zapłakany, śledzony przez Kijosziro i Nanę, leci na wyspę i zostaje otoczony przez Laizę i jej ludzi. Admirał jednak nie dopuszcza do zabicia chłopaka i postanawia walczyć z nim tu i teraz. Pojedynek przerywa Erika, która budzi się z transu. Brat porywa ją do bazy, a Kazuya znowu wygrywa walkę z robotem.

Odcinek 17: Ucieczka.

Richiter oznajmia wszystkich swym ludziom, że Erika i Margarette zostaną dziś rozstrzelane. Grupa naukowców, wiernych gen. Leonowi, postanawia pomóc księżniczce. Zalewają plac wodą i ratują Erikę. Jednak admirał odkrywa podstęp. Dochodzi do walki, ginie kilku naukowców. Doktor Wolin i Erika uciekają statkiem, ściga ich Balbas ze swoim robotem. Ukochaną ratuje Kazuya Daimosem, statek jednak zostaje zestrzelony. Erika i doktor trafiają na pokład okrętu Miwy. Kazuya przeczuwa kłopoty.

Odcinek 18: Pokojowa misja.

Erika i doktor Wolin trafiają do bazy Miwy. Komandor za pomocą tortur chce z nich wydusić miejsce ukrycia podmorskiej bazy Baamisjan. Wolin umiera, księżniczka trzyma się dzielnie i nie puszcza pary z ust. Kazuya przybywa i żąda jej uwolnienia, zdziałał jednak tyle, że sam zostaje aresztowany. Przyjaciela uwalniają Kijosziro i Nana. Dochodzi do kolejnego ataku wroga. Kazuya broni Ziemię i wygrywa. Zostaje jednak rozdzielony z ukochaną, gdyż porywa ją na pokład tajemniczy statek. Kijosziro ukarał Miwę za jego podłość, wrzucając go do stawu z żabami.

Odcinek 19: Wśród Ziemian.

Tajemniczym wybawcą Eriki jest Melwin, siostrzeniec i ulubieniec gen. Olbana. Zabiera on księżniczkę do podmorskiej bazy i oświadcza Richiterowi, że zamierza ją poślubić. Admirał jest oburzony (Melwin bowiem ma opinię pijaka, tchórza i obiboka), ale nie może odmówić. Baamisjanin zabiera Erikę statkiem na Mały Baam. Podczas podróży spotyka na pokładzie żołnierza, szpiega pacyfistów. Mówi mu on, że Baranduk żyje i ukrywa się w bazie Utopia na Nowej Garlandii. Melwin przyznaje się Erice, że pomaga pacyfistom i wcale nie jest pijakiem i tchórzem, jakiego udaje. A ją zabrał tylko po to, by oddać Kazuyi. Plan przerywa pojawienie się Daimosa i robota Balbasa. Melwin nie ma wyboru, ucieka. Balbas zestrzeliwuje go i zabija. Melwin przed śmiercią prosi Erikę, by uciekła do Baranduka i przekazuje jej swój pierścień. Jej ochroniarzem zostaje żołnierz-szpieg. Daimos zwyciężył bitwę, ale Kazuya jest przekonany, że Erika zginęła podczas ataku.

Odcinek 20: W tajnej bazie.

Erika i chroniący ją oficer docierają na Utopię, gdzie spotykają pacyfistów i ich przywódcę, Baranduka. Poznają jego poglądy na życie w pokoju między Ziemianami a Baamisjanami. Księżniczka widzi wśród jego pracowników wielu ludzi, których on przekonał do swoich racji. Erika proponuje, by namówić do współpracy Kazuyę, ale Baranduk ma wątpliwości, gdzyż ich tajna baza zostałaby wówczas wykryta. Tymczasem na zebraniu ONZ Miwa pragnie przeforsować wyrok śmierci dla wszystkich Baamisjan, Izumi ostro się sprzeciwia. Profesor i komandor wracają z obrad statkiem, który atakuje robot wroga. Ratują ich Daimos i Galber. Jednocześnie umożliwia to dotarcie ludzi Baranduka z uwolnioną przez nich z kopalni Margarette. Baranduk nie mógł im udzielić pomocy, gdyż wtedy zdradził by pozycję Utopii. Jest wzruszony odwagą Kazuyi. Erika kontaktuje się z ukochanym – ten przekonał się wówczas, że dziewczyna wcale nie zginęła podczas ostatniej akcji. Oznajmia mu, iż będzie walczyć o pokój między ich narodami.

Odcinek 21: Sobowtór Erici.

Następny atak wroga. Zostaje zniszczone miasto. Do niewoli Baamisjan trafia młoda dziewczyna, która w wyniku ataku straciła rodziców. Jest ona łudząco podobna do Eriki. Kazuya z przyjaciółmi podstępem uwalniają ją i przewożą do szpitala. Chłopak bierze ją za Erikę, szybko jednak odkrywa błąd, kiedy widzi, że chciała ona dobić rannych Baamisjan. Opowiada on jej historię swojej miłości. Dziewczyna jest wzruszona i dzielnie kibicuje Kazuyi, gdy ten wygrywa kolejną walkę. Zmienia też swoje nastawienie do wrogów.

Odcinek 22: Smutne dzieciństwo.

Kijosziro otrzymuje kolejny list od swojego dziadka. Jak zwykle wyrzuca go do kosza, co oburza Okane. Chłopak wspomina swoje dzieciństwo. Jego rodzice pobrali się potajemnie (ojciec matki nie wyraził bowiem zgody na ślub swojej córki z francuskim malarzem) i wyjechali do Paryża, gdzie oboje zmarli w biedzie (ojciec chłopca potrącony przez samochód, a matka na gruźlicę). Kijosziro odwiedza dziadek. Chłopak wypomina mu, iż nie zrobił nic, by uratować jego matkę i zajął się nim dopiero po jej śmierci. Staruszek pragnie pokazać wnukowi cios mieczem, którego go jeszcze nie nauczył. Szkolenie przerywa Balbas, który porywa mistrza na swój statek i umieszcza na pokładzie robota. Kijosziro, wspomagany przez Kazuyę, uwalnia dziadka i żegna się z nim w lepszym humorze, niż na początku.

Odcinek 23: Spotkanie.

Okane przegląda katalog sukni ślubnych. Widzi to Nana. Następnie kucharka rozmawia przy stole o ślubie. Dziewczyna sądzi, że chce ona wyjść za mąż. Wraz z Kazuyą, Kijosziro, Kairo i profesorem Izumi postanawiają ją wyswatać. Jedynym potencjalnym kandydatem jest sierżant Kido. Komandor Miwa jednak nawet nie chce o tym słyszeć. Nana i jej przyjaciele jednak nie rezygnują. Szykują nowy plan. Wmawiają Okane, że Kido ma spotkać na cmentarzu pewną niezwykłą piękność. Namawiają ją, żeby też tam poszła, na grób ojca Kazuyi. Kido i Okane spotykają się więc, nie domyślając się nawet podstępu przyjaciół (którzy ich podglądają) i gdy tak czekają powstaje pomiędzy nimi uczucie. Romantyczną sytuację przerywa atak wroga. Kido pomaga Okane, ale zostaje ranny w nogę. Ostatecznie ratują ich jeepem Izumi i Kairo. Daimos wygrywa kolejną walkę, natomiast Nana przyznaje się Okane, kiedy ta stała w szpitalu przy sierżancie, że to ona napisała te listy. Okazuje się, że to nie kucharka chce wyjść za mąż, ale jej siostrzenica, i to dla niej (na jej wyraźną prośbę) wybierała suknię ślubną. Nana jest zła, że plan nie wypalił. Nie spodziewa się, sierżant naprawdę pokochał Okane.

Odcinek 24: Aparat fotograficzny.

Laiza i Balbas knują plan, mający zniszczyć Daimosa. Wypuszczą do walki dwa roboty. Jeden zostanie pokonany, jego szczątki przylepią się do Daimosa, wówczas wyskoczy druga maszyna – kamikaze – i zniszczy ona ich wroga, ponieważ nie będzie on mógł walczyć. Tymczasem Kairo został znowu wykąpany. Do tego Nana pstryknęła mu zdjęcie w wannie. Kairo zapowiada odwet. Chce jej zrobić to samo. Zasadzka w łazience spełza na niczym: Nana przewidziała akcję i weszła do wanny w ubraniu. Kairo prosi o pomoc Kazuyę i Kijosziro. Ci doradzają mu, by zbudował aparat fotograficzny, który ukaże rzeczy „ ukryte pod ubraniem”. Robocik bierze się do pracy. Pomaga mu Nana, nie domyślając się prawdziwego celu owego wynalazku. Izumi chwali pomysł. Aparatem bowiem można sfotografować wnętrza robotów wroga. Niestety Okane podsłuchuje fragment rozmowy Kazuyi i Kijosziro i mówi Nanie o tym „pod ubraniem”. Kairo chce się wytłumaczyć, ale robi to tak nieskładnie, że dziewczyna domyśla się wszystkiego. Lincz odkłada jednak na później, gdyż pojawia się robot wroga. Zgodnie z planem Daimos niszczy go i osłabiony przez jego cząsteczki omal nie ginie z ręki robota-kamikaze. Na szczęście Nana za pomocą aparatu odkrywa słaby punkt maszyny i Galberem niszczy go. Nie zapomina jednak o Kairo i kiedy brał on kąpiel z Kazuyą i Kijosziro wpada tam i robi parę zdjęć.

Odcinek 25: Twarzą w twarz.

Richiter postanawia być obecny przy następnej kampanii wojennej i walce z Daimosem. Mimo namów zakochanej w nim Laizy realizuje ten projekt. Tymczasem podczas treningu z Kijosziro Kazuya ratuje Nanę przed lecącym kijem za pomocą specjalnego chwytu. Kiedy jednak chce go powtórzyć, zdobywa tylko siniaki. Nie poddaje się i ćwiczy do późna, bez skutku. Dochodzi do kolejnej walki z robotem. Kazuya walczy, jednak jest sam, gdyż Galber sterowany przez Kijosziro i Nanę zostaje zestrzelony. Do tego blokują mu się wirniki podwójnego wichru. Mimo wszystko niszczy robota i potem walczy ze statkiem Balbasa i Richitera. Zadaje sobie sam ranę, by odblokować wirniki i niszczy statek. Balbas ze swoimi ludźmi ewakuuje się, natomiast Richiter blokuje Daimosa promieniami paraliżującymi i rusza na niego w samobójczym locie. Nie dopuszcza do tego tajemniczy statek, który wciąga myśliwiec admirała na swój pokład.

Odcinek 26: Tajna broń.

Wybawcą Richitera jest Aizo, jego przyjaciel z młodzieńczych lat, a także Baamisjański naukowiec i wynalazca. Okazuje się, że przybył do podmorskiej bazy z zadaniem zastąpienia Richitera na stanowisku głównodowodzącego sił atakujących. Jednak, ze względu na ich dawną przyjaźń zgadza się na rozstrzygnięcie tej sprawy za pomocą pojedynku. Wygrywa Richiter, Aizo, mimo iż przegrał, pozostaje w bazie, żeby pomóc przyjacielowi w walce z Daimosem. Konstruuje robota i wysyła go do walki. Maszyna ta to niezwykle groźny przeciwnik i Kazuya omal nie ginie. Na szczęście Izumi wystrzeliwuje rakietę, która niszczy robota wroga. Profesor zapowiada jednak, że jeżeli użyją jej jeszcze kilka razy, zniszczą również Daimosa.

Odcinek 27: Ultracząsteczki.

Izumi montuje w Daimosie nową broń: lodowy podmuch i ognisty wicher. Liczy na to, że dzięki temu będzie on silniejszy. Tymczasem Aizo konstruuje kolejnego robota i przygotowuje go do walki. Zazdrosna Laiza na próżno usiłuje odzyskać stanowisko konstruktora robotów, co doprowadza ją do wściekłości. Jednocześnie szpiedzy Baranduka wykradają plany nowego wynalazku Aizo – cząsteczek ai-zero. Przekazują go współpracującemu z nimi rządowi Nowej Garlandii. Rząd wysyła swego przedstawiciela, profesora Banksa, by dostarczył te plany na Daimowika. Uczony wykonuje zlecenie i wraz z Izumim zabiera się do pracy. Podczas kolejnej walki wystrzeliwują cząsteczki ai-zero w stronę Daimosa, co doładowuje go i pozwala mu na zwycięstwo.

Odcinek 28: Wielki uczony.

Aizo nie spodziewał się, że ktoś użyje przeciw niemu jego własnej broni. Nie poddaje się jednak i konstruuje trzeciego robota, jeszcze potężniejszego niż poprzednie. Zaopatruje go w nową broń: anty-cząsteczki ai-zero. Podczas pracy Aizo słabnie. Przyznaje się Richiterowi, że kiedyś miał wypadek w laboratorium, wskutek czego cierpi na groźną chorobę. Jego dni są policzone. Admirał go prosi, by dalej nie budował robota, proponuje, że zastąpi go Laiza. Aizo jednak potajemnie kończy robota i na jego pokładzie rusza do walki. Richiter odkrywa to i rusza przyjacielowi na pomoc. Daimos pod wpływem anty-cząsteczek omal nie zostaje zniszczony, jednak w ostatniej chwili Aizo słabnie, co pozwala Kazuyi znowu zwyciężyć. Robot wroga wybucha, a Aizo ginie na jego pokładzie. Richiter jest wściekły. Zapowiada zemstę.

Odcinek 29: Atak na Daimowika.

Komandor Miwa zostaje wezwany do Szwajcarii, by odebrać medal za zasługi wojenne. Przybywa z wielką ochotą. Wezwany zostaje także Izumi, lecz odmawia ze względu na zbyt niskie fundusze, jakie otrzymał od japońskiego rządu. Tymczasem Richiter knuje ohydny plan. Wysyła do walki robota i kiedy Kazuya Daimosem oraz Kijosziro i Nana Galberem ruszają do walki, jego ludzie podstępnie atakują Daimowika. Chcą zniszczyć źródło energii Daimosa. Izumi ze swoimi żołnierzami broni się dzielnie i nie dopuszcza do zalania źródła wodą, lecz zostaje przy tym groźnie ranny. W Szwajcarii zaś Miwa dowodzi obroną. Chce użyć rakiety na atakowane miasto, co spowodowałoby śmierć nie tylko wroga ale i połowy mieszkańców. Na szczęście Kijosziro przekonuje Szefa ONZ, by zabronił tego komandorowi. Miwa jest wściekły. Ataki zostają odparte. Kazuya, dowiedziawszy się, co się stało na Daimowiku, pędzi na pomoc. Jest już jednak za późno.

Odcinek 30: Wyścig z czasem.

Izumi jest ciężko ranny. Operacja niewiele pomaga. Kontynuowanie jej grozi dożywotnim paraliżem, nie kontynuowanie śmiercią. Na szczęście profesor Banks ma rozwiązanie. Trzeba zamontować Izumiemu w głowie elektroniczny móżdżek. Jest on jednak w posiadaniu Baranduka na Utopii. Kazuya udaje się tam Daimosem. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Richiter wysyła kolejnego robota w pościg za Daimosem. Baranduk zaś waha się, czy przekazać elektroniczny móżdżek Kazuyi, bowiem ludzie admirała mogą ich zobaczyć i odkryć ich kryjówkę. Ostatecznie zgadza się, musi jednak znaleźć ochotnika. Zgłasza się Erika. Z pomocą eskortującego ją żołnierza dociera do Daimosa, który odnosi kolejne zwycięstwo. Przekazuje ukochanemu elektroniczny móżdżek, ten zaś wraca na Daimowika i dostarcza go na czas. Izumi zostaje uratowany.

Odcinek 31: Żegnaj, Baranduk.

Niestety przypuszczenia Baranduka były słuszne. Balbas zobaczył Erikę i domyśla się, że jeżeli ona tu jest, to są tu też i inni pacyfiści. Richiter więc wysyła robota do zniszczenia bazy. Jednocześnie na trop Utopii wpada komandor Miwa. Baranduk nie chce walki i wychodzi pod białą flagą, by z nim negocjować. Komandor nie chce jednak rozmów i każe otworzyć ogień. Baranduk zostaje ranny, jego ludzie wynoszą go do bazy. Do tego zbliża się Balbas ze swoim robotem. Na szczęście zjawia się Daimos, wspomagany przez Galbera. Nie zdążyli oni uratować Baranduka, jednak stają do walki z wrogiem. Pacyfiści też chcą walczyć, ale przywódca zabrania im tego i każe uciekać. Na swoją następczynię wybiera Erikę. Sam zostaje jednak w bazie i tuż przed śmiercią wystrzeliwuje rakietę, która osłabia robota Balbasa i pomaga Daimosowi zwyciężyć.

Odcinek 32: Ucieczka z Utopii.

Pacyfiści prowadzeni przez Erikę i Margarette uciekają przez góry Nowej Garlandii, szukając nowej bazy. Ukrywają się wreszcie w jaskini. Wśród ludzi jest też kilku uciekinierów z Małego Baamu. Opowiadają oni o okrucieństwie i podłych czynach gen. Olbana, który kazał poddać wszystkich zahibernowanych mieszkańców praniu mózgu, żeby po przebudzeniu stali się jego niewolnikami. Natomiast żywych z opozycji skazuje na śmierć. Erika traci wiarę w to, że im się uda, jednak Margarette swoją ostrą krytyką podnosi ją na duchu. Rząd Nowej Garlandii chce udzielić pacyfistom pomocy, jednak wysłani ludzi z powodu ogromnej śnieżycy nie mogą ich znaleźć. Pomoc pragnie również okazać Kazuya, jednak słucha Izumiego, który radzi, by tego nie robił, gdyż może na nich ściągnąć ludzi Richitera. Tymczasem gen. Balbas wpada na trop Eriki. Na szczęście z odsieczą pacyfistom przybywają rządowi żołnierze i Daimos. Dochodzi do walki. Daimos po długim starciu niszczy robota, Balbas ucieka, zaś pacyfiści wymykają się dalej. Kazuya na próżno stara się ich znaleźć.

Odcinek 33: Sabotaż.

Okane otrzymuje wiadomość o swoim siostrzeńcu Gente, sierocie. Po śmierci jego rodziców był on przez pewien czas u rodziny zastępczej, teraz zaś ciocia, za zgodą Izumiego, sprowadza chłopca na Daimowika. Kucharka ostrzega jednak, że jej siostrzeniec to straszny psotnik. Gente przybywa zapakowany w paczce i od razu zaczyna figle: śpiewa do mikrofonu, ciągnie Izumiego za brodę, a Nanie daje jaszczurkę. Wreszcie posuwa swoją bezczelność do największego stopnia – kradnie Kazuyi Tripera, samochód niezbędny do transformacji ciężarówki Transersa w robota Daimosa. Kazuya ściga go na motocyklu, ale gubi go. Tymczasem chłopiec wypada z autostrady i uszkadza silnik. Pomaga mu tajemniczy człowiek. Okazuje się, że jest to szpieg Balbasa. Umieścił on w silniku Tripera detonator. Jeśli Daimos się aktywuje wybuchnie. Dochodzi do ataku robota. Daimos jednak nie może się przemienić, gdyż chroni go system bezpieczeństwa. Kazuyę ratują Galberem Kijosziro i Nana. Robot się wycofuje, zaś technicy szukają błędu w silniku. Gente wzięty na spytki wyznaje, jak było. Podczas kolejnego ataku Gente i Okane powstrzymują robota (chłopiec sterował ciężarówką, zaś kucharka strzelała z karabinu), co daje Kazuyi czas na usunięcie detonatora, przemianę Daimosa i zwycięstwo.

Odcinek 34: Uciekinier z Baamu.

Do podmorskiej bazy pędzi statek prowadzony przez brata Balbasa. Generał chce go zastrzelić, jednak Richiter nie zgadza się i pozwala mu wejść do bazy. Chłopak wyznaje prawdę o okrucieństwie gen. Olbana i jego prawej ręki, komendanta Geroya, który dopuszcza się na rozkaz dyktatora okrutnych zbrodni (wśród ofiar są rodzice Balbasa). Admirał z początku w to nie wierzy, ale zmienia zdanie, gdy inna wiadomość zostaje potwierdzona – Geroy przybywa do bazy, by przejąć władzę. Richiter łapie go i żąda wyjaśnień. Jednak na bazie wybucha bunt. Ludzie wierni admirałowi zostają aresztowani lub zabici. Laizę ratuje brat Balbasa, ale przypłaca to życiem. Geroy zamyka Richitera i Balbasa, następnie bezczelnie przyznaje się do wszystkich zbrodni, łącznie z otruciem na rozkaz Olbana gen. Leona (ojca Richitera), a także zabiciem doktora Ruyazaki. Laiza oświadcza, że cały czas wierna była Olbanowi. Geroy nakazuje jej dowodzić robotem w następnej walce z Daimosem. Na pokładzie maszyny są także Richiter i Balbas. Gen. Laiza, która tylko udawała wierność Geroyowi, nie chcąc zabijać admirała, wycofuje się. Geroy wysyła następnego robota, który niszczy robota Laizy i walczy z Daimosem, ale przegrywa.

Odcinek 35: Krótka przyjaźń.

Kazuya zastanawia się nad sytuacją, której był świadkiem. Gente znajduje na plaży rannego Balbasa. Zostaje on zabrany na Daimowika i wyleczony. Generał wyjaśnia całą sytuację, następnie bierze Gentego jako zakładnika i chce uciec, jednak Kazuya namawia go, by wziął jego. Balbas zgadza się. Dopadają ich ludzie Geroya, a później Miwa. Pilot Daimosa broni generała i zdobywa tym jego przyjaźń. Balbas uwalnia Kazuyę z łańcucha i przenosi go na Daimowika, gdyż nastąpił kolejny atak. Baamisjanin zostaje trafiony serią z karabinów Geroya, jednak wypełnia przed śmiercią swoje zadanie. Kazuya pomścił jego śmierć niszcząc robota, następnie chowa Balbasa na ziemskim cmentarzu i rzeźbi na krzyżu ptaka.

Odcinek 36: Nierealny sojusz.

Na Daimowiku wszyscy są poruszeni całą sytuacją. Jeśli Balbas wtedy przeżył, to może Richiter też? A jeżeli tak, to trzeba wejść z nim w sojusz przeciwko Geroyowi i Olbanowi. Rzeczywiście, admirał żyje, ukrywa się w jaskini, chroniony przez wierną Laizę. Generał chce wezwać na pomoc Daimos, Richiter nie zgadza się na to. Nadal czuje nienawiść do Ziemian. Mimo wszystko, gdy zbliżają się ludzie Geroya Laiza łamie zakaz i wzywa Kazuyę. Sygnał odbiera również Miwa i to on przybywa pierwszy. Na szczęście Richiter i Laiza uciekają statkiem. Kazuya nie pozwala komandorowi na pościg i odnosi kolejne zwycięstwo nad wrogiem. Miwa zapowiada zemstę.

Odcinek 37: Nikczemny szantaż.

Erika wraz ze swymi pacyfistami ukrywa się w górach Nowej Garlandii. Sytuacja ich jest ciężka. Brakuje energii i prądu. Do ich tajnej bazy wpada Geroy ze swoimi ludźmi. Przybywa on jako swat gen. Olbana, który chce poślubić Erikę. Komendant zapowiada, że jeżeli księżniczka odmówi, jej przyjaciele zginą. Kazuya, Kijosziro i Nana przybywają na pomoc. Udaje im się uwolnić Margarette, zostają jednak otoczeni. Walkę przerywa Erika, która oznajmia, że zgadza się wyjść za Olbana. Jednocześnie drwi sobie ze swojej miłości do Kazuyi. Chłopak jest zrozpaczony, myśli, że ukochana go zdradziła. Nie wie, że to tylko plan księżniczki. Erika wsiada na statek i leci na Mały Baam. Wraz z nią odlatuje wierna Margarette, która też niczego się nie domyśla. Kazuya wsiada na Daimosa i chce ich ścigać, musi jednak zająć się walką z robotem Geroya. Oczywiście wygrywa.

Odcinek 38: Dowódca.

Kazuya prosi Izumiego, by pozwolił mu szukać Eriki, on jednak odmawia. Kijosziro drwi sobie z przyjaciela, ten zaś nazywa go bezdusznym samolubem. Pilot Galbera zapowiada więc, że więcej mu nie pomoże. Tymczasem Miwa przekonuje ONZ, że Kazuya jest zdrajcą i otrzymuje wreszcie zgodę na aresztowanie go. Wykorzystuje ją bezlitośnie. Kairo i Gente chcą uwolnić przyjaciela, nie udaje im się jednak. Izumi prosi Kijosziro, by zastąpił go przez pewien czas, on zaś ruszy do ONZ i postara się wszystko wyjaśnić. Widząc, iż chłopak nadal ma do Kazuyi złość, a do tego nazywa go mięczakiem, wyjaśnia, że Kazuya w dzieciństwie zdobył hart ducha i determinację. Bowiem ćwicząc w komorze szkolącej kosmonautów uległ wypadkowi i został sparaliżowany. Nie poddał się i w nocy ćwiczył chodzenie po schodach (wówczas stała przy nim jego wierna siostrzyczka Nana). Efektem tego było wyzwolenie się z choroby. Kijosziro jest zdumiony. Tymczasem Miwa wziął Kazuyę na tortury, chcąc wydusić z niego, jak się steruje Daimosem. Nie dowiaduje się niczego. Jest tym tak zajęty, że bezczelnie odmawia pomocy w obronie Nagasaki. Oburzony tym Kijosziro wpada do bazy i strasząc ludzi zapalonym dynamitem (zresztą fałszywym) uwalnia przyjaciela. Chce również zabić Miwę, ale ulega prośbom Kazuyi, który natychmiast rusza do Daimosa i wygrywa walkę, a następnie godzi się z Kijosziro.

Odcinek 39: Kazuya w pułapce.

Samo uwolnienie Kazuyi nie załatwia jednak wszystkiego. Miwa złożył skargę przeciw niemu. ONZ wzywa Kazuyę na przesłuchanie, które wszystko wyjaśni. Chłopak przybywa więc Daimosem, towarzyszą mu Kijosziro i Nana. Miwa i popierająca go Rada Bezpieczeństwa oskarżają chłopaka o to, że nie udzielił on Daimosa komandorowi, a więc jest winny masakrze na Nagasaki. Kazuya broni się, padają też oskarżenie o kolaborację i pacyfizm. Jednym z zarzutów jest uczucie do Eriki. Oliwy do ognia dodaje list Geroya do Kazuyi, który ukazuje chłopaka jako zdrajcę i szpiega. Na głosowaniu wygrywa wniosek aresztowania go. Miwa i Rada Bezpieczeństwa tryumfują, Geroy też. Ich radość jest jednak przedwczesna. Następnego dnia Izumi sprowadza profesora Banksa, który udowadnia szlachetność chłopaka, a także ukazuje nagranie, które pokazuje tłum ludzi i Baamisjan żądających uwolnienia i rehabilitacji Kazuyi. Następnie Izumi wygłasza mowę. Głosowanie stwierdza jednoznacznie, że pilot Daimosa jest niewinny i zostaje on wypuszczony na wolność. Miwa chce jeszcze zabić Kazuyę, ale mu się nie udaje. Chłopak ratuje jeszcze raz Ziemię, przekupna Rada Bezpieczeństwa zostaje rozwiązana, zaś Miwa zdegradowany.

Odcinek 40: Atak na podmorską bazę.

Komandor Miwa nie ma zamiaru pogodzić się z decyzją ONZ i wypowiada im posłuszeństwo. Następnie wraz ze swoimi żołnierzami na własną rękę podejmuje atak na podmorską bazę, która wypłynęła na powierzchnię. Jednak broń Miwy jest zbyt słaba do osiągnięcia zwycięstwa. Flotę ratuje Kazuya, który przekonuje jednego z admirałów, by wycofał statki. Daimos atakuje bazę, jednak nie może zwyciężyć. Wspomaga go Daimowik, który odrywa się od ziemi i rusza do walki. W końcu Daimos używa na samego siebie podwójnego wichru i tym sposobem okręcając się wokół własnej osi przebija się przez bazę, niszcząc ją od środka. Wygrywa, ale Geroy ucieka. Później Kazuya, zbierając Daimosem rannych Baamisjan jest świadkiem, jak Miwa osobiście strzela do nich z karabinu. Wściekły chłopak przeszkadza mu w tym i następnie zbija go mocno. W zatłuczeniu na śmierć okrutnika przeszkadzają mu Izumi, Kijosziro i Nana, którzy przynoszą radosną nowinę: ONZ skazało Miwę na banicję. Przyjaciele w radości wracają na Daimowika, gdzie są już ranni pacyfiści więzieni w podmorskiej bazie. Izumi podejmuje decyzję: wszyscy ruszają na Baam. Czas zakończyć okrutne rządy gen. Olbana.

Odcinek 41: U wrót Baamu.

Daimowik rusza na Mały Baam, prowadzony przez pacyfistów. Kazuya liczy na spotkanie z ukochaną. Tymczasem Erika dalej gra przed wszystkimi (nawet przed Margarette) rolę zakochanej w Olbanie. Dyktator zleca jej, by w dowód miłości zabiła Kazuyę. Księżniczka chce użyć pistoletu z pociskiem usypiającym, w którym ukryje plany Małego Baamu. Pistolet podmienia jednak kapitan Mida, wysłany przez Olbana, który nie do końca wierzył Erice. Dziewczyna wzywa Kazuyę na spotkanie. Ten leci Galberem z Kijosziro, we wskazanym miejscu spotykają Erikę, która strzela do ukochanego, zbyt późno spostrzegając swą pomyłkę. Kijosziro ratuje przyjaciela. Kazuya zostaje szybko zoperowany (na własne życzenie, bez narkozy, chciał być bowiem gotowy do walki). Mida mówi Erice, że wie o jej planie, nie powie o tym jednak Olbanowi, jeśli będzie mu posłuszna. Zmuszą ja do pilotowania wraz z nim robota i ataku na Daimowika, który jest teraz osłabiony. Przyjaciele bronią się dzielnie, ostatecznie Kazuya, pomimo tego, iż jeszcze ranny, wsiada na Daimosa i rusza do walki. Od śmierci ratuje go Erika, która zastrzeliła Midę (z tego samego pistoletu, co wcześniej strzelała do ukochanego), a następnie ucieka statkiem. Kazuya wygrywa walkę. Zapowiada Erice zemstę.

Odcinek 42: Atak na Baam.

Na Mały Baam wdzierają się Richiter i Laiza. W przebraniu kapłanów znajdują Geroya. Admirał zabija nożem okrutnego komendanta. Następnie strzelają do Olbana, który przemawiał do swoich poddanych. Okazuje się jednak, że przez przypadek zabili sobowtóra. Laiza, mimo rozkazu Richitera, sama rusza dokończyć misję, ale, choć jest bliska osiągnięcia celu, dosięgają ją kule żołnierzy. Bohaterska pani generał ginie, zaś Richiter trafia do niewoli. Tymczasem Olban szykuje się do ślubu z Eriką. Jednocześnie Daimowik dociera do Małego Baamu. Daimos za pomocą swej broni próbuje się przedrzeć, ale nie udaje mu się. Izumi spostrzega, że osłona pochłania energię robota i potem odbije ją w ich stronę. Nakazuje odwrót. Jest już jednak za późno. Energia z osłony uderza w robota i stację z dużą siłą.

Odcinek 43: Wszystko na jedną kartę.

Przyjaciele cudem tylko wychodzą z pułapki. Wycofują się, ale nie mają najmniejszego zamiaru się poddać. Izumi odkrywa, że jeżeli Daimos użyje całej swej energii na jeden atak, wówczas przemieni się w ogromną kulę energii i przedrze się przez osłonę. Moc będzie jednak tak silna, że Kazuya może zginąć. Chłopak podejmuje ryzyko i stawia wszystko na jedną kartę. Atakuje. Tymczasem Olban niczego nie świadomy przybywa po pannę młodą. Margarette błaga Erikę, by nie wychodziła za dyktatora. Księżniczka raz jest zła, raz płacze. Niania widzi w jej bukiecie ukryty sztylet. Domyśla się wszystkiego. Ceremonia ślubna trwa, prowadzona przez arcykapłana. Erika próbuje zabić Olbana, nie udaje jej się jednak. Margarette chce dokończyć dzieła, ale też daje plamę. Po chwili arcykapłan zrzuca przebranie i okazuje się, że jest to Richiter. Admirał wzruszony postawą siostry dzielnie walczy z ludźmi dyktatora. Na Mały Baam wdziera się Daimos. Wybucha panika wśród mieszkańców. Olban uprowadza Erikę, Margarette chce ją bronić i zostaje ranna. Ostatecznie Richiter odbija siostrę. Piastunka kontaktuje się z Kazuyą i wyjaśnia mu cały plan Eriki, chwilę później umiera. Kazuya odkrywa, że ukochana nigdy go nie zdradziła. Biegnie i ją szuka, lecz na drodze staje mu ostatni robot Baamisjański, o wiele większy od Daimosa.

Odcinek 44: Ostatnia walka.

Daimos staje do walki i po długich zmaganiach niszczy swego ostatniego przeciwnika. Tymczasem Richiter wyjaśnia Erice swą obecność na ceremonii. Uwolnił go arcykapłan i to w jego przebraniu admirał pojawił się, by zabić dyktatora. Siostra chce go przekonać, by pomógł Kazuyi, on jednak nadal czuje jednak do niego tylko pogardę i nienawiść. Sam chce zabić Olbana. Ściga go długo i po zaciętej walce zabija. Dyktator przed śmiercią zapowiada, że wraz z jego śmiercią Mały Baam zostanie skierowany na Jowisza. Nic nie powstrzyma tragedii, bowiem do centrum dowodzenia prowadzi hala z karabinami laserowymi. Kazuya próbuje przedrzeć się tam Daimosem (przemienionym w ciężarówkę), ale uszkadza tylko robota. Nie poddaje się i zostaje ranny. Richiter widząc to ratuje chłopaka i powierzając mu swoją siostrę przebija się do centrum dowodzenia i zmienia kurs Małego Baamu. Stacja zostaje uratowana. Admirał nie czuje się jednak godny żadnych laurów. Czując na swoich rękach śmierć wielu niewinnych ludzi popełnia samobójstwo, rozbijając się statkiem o Jowisza. Erika opatruje rannych, wśród nich jest Kazuya. Jest skrajnie wyczerpany i po uchwyceniu ręki ukochanej leżąc na noszach zamyka oczy. Nie wiadomo, czy umarł czy "tylko" w wyniku odniesionych ran stracił przytomność. Między Ziemią a Baamem zapanował wieczny pokój.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Generała Daimosa