Germe nad Ryndakos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lokalna moneta z czasów rozkwitu miasta (III wiek n.e.)

Germe (gr. Γέρμη, łac. Germe ad Rhyndacus) – miasto starożytne w małoazjatyckiej Myzji, położone pomiędzy rzekami Makestos[a] i Ryndakos.

Miejscowość, której pochodzenie nazwy łączone jest z indoeuropejskim określeniem „ciepły”, w Geografii Ptolemeusza (V 2,14) wymieniana w prowincji Hellespontos. Mimo że w dziejach ogólnie pozbawiona większego znaczenia, w czasach rzymskich wyróżniała się obfitymi emisjami monet z wyobrażeniami opiekuńczej miejskiej bogini (Tyche-Fortuny) oraz Ateny i tytułowaniem „Święta” – Hiera Germe (Ἱερὰ Γέρμη). Najwcześniejsze monety datowane są na 79-81 n.e.[1]

Największy rozwój miasto przeżywało w II-III wieku n.e., zwłaszcza za panowania Gordiana III, co zapewne łączyło się z pochodem jego wojsk na wojnę z sasanidzką Persją.

Było również siedzibą nieistniejącego już biskupstwa, w Kościele rzymskokatolickim wciąż funkcjonującego tytularnie jako Germa in Hellesponto[2].

Miasto obecnie lokalizowane koło miejscowości Karaçam w rejonie Savaştepe[3].

W literaturze często mylone z lidyjskim Germe nad Kaikosem i rzymską kolonią o tej o tej nazwie w Galacji. Wpływał na to fakt, że dawni badacze (Barclay Head, Wroth, Imhoof-Blumer) skłonni byli przypisywać pochodzenie znajdowanych monet jedynie emisjom miasta myzyjskiego.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Znana dziś też jako Susurluk (Susurluk Çayı) i pod innymi współczesnymi nazwami (Simav Çayı oraz Çapraz Çayı).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolfgang Leschhorn: Lexikon der Aufschriften auf griechischen Münzen. T. 2. Wien: Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, 2009, s. 105.
  2. Biskupia stolica tytularna w bazie GCatholic [dostęp 2020-04-07].
  3. Barrington Atlas of the Greek and Roman World (ed. Richard Talbert). Princeton (N.J.): Princeton University Press, 2000, s. 56.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]