Giorgos Alkaios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Giorgos Alkaios
(Γιώργος Αλκαίος)
Ilustracja
Imię i nazwisko Giorgos Alkaios
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1971 (38 lat)
Ateny, Grecja
Gatunek Pop rock, Laiko
Zawód Piosenkarz
Aktywność od 1989
Wytwórnia płytowa BMG Greece, Sony Music Greece, Alpha Records, Virus Music, Friends Music Factory

Giorgos Alkaios (Grecki. Γιώργος Αλκαίος) (ur. 24 grudnia 1971 w Atenach) – grecki piosenkarz.

Jego kariera rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy pojawił się w greckim reality show. Jego pierwszy singiel Ti Ti, był bardzo popularny w Grecji. Na dzień dzisiejszy ma 5 platynowych płyt i 9 złotych płyt.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ma pochodzenie portugalskie i greckie. Zaraz po urodzeniu wyprowadził się z rodzicami do Bostonu. W Stanach Zjednoczonych mieszkał przez 3 lata. Wkrótce jego rodzice rozwiedli się. W wieku 3 lat razem z ojcem powrócili do Grecji. W dzieciństwie mieszkał w Salonikach. W wieku 12 lat otrzymał swoją pierwszą pracę.

Jego pierwsze doświadczenie z muzyką i teatrem, były podczas obozu w Varimpompi, gdzie był doradcą obozu przez cztery lata. W obozie występował we wszystkich wydarzeniach muzycznych i teatralnych. W wieku 16 lat Giorgos porzucił szkołę średnią, aby rozpocząć studia.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

1989-1991: Początki[edytuj | edytuj kod]

Giorgos pierwszy raz pojawił się w telewizji we wrześniu 1989 roku, kiedy miał 17 lat w reality show Ela Sto Fos na ERT.

Latem 1990 roku wygrał casting do "Sofoklis 'Antygona'". W tym czasie Alkaios został najmłodszym aktorem.

W lecie 1991 roku pojechał w trasę koncertową po całej Grecji z kolegą i najbliższym wokalistą Christos Dantis.

Przed wydaniem swojego debiutanckiego albumu, Giorgos Alkaios zaczął pisać muzykę dla innych śpiewaków, m.in. Alexia i Notis Sfakianakis. Jednym z najważniejszych piosenek które pisał była "Opa Opa" dla Notis Sfakianakis, który stał się hitem.

1992-1998: Debiut i sukces[edytuj | edytuj kod]

W 1992 roku piosenkarz wydał debiutancki album zatytułowany "Me LIGO ... Trak". Muzyka na płycie została napisana przez Giorgos Alkaios, a teksty na płycie zostały napisane przez Evi Droutsa. Singiel "Ti Ti:" stał się hitem w Grecji. W ciągu następnych dziewięciu lat współpracował z Gavrilis Panztis, która doprowadziła go do wielu złotych i platynowych płyt. W 1993 roku wydał swój drugi album zatytułowany "Ax! Koita Me", a następnie "Den Peirazei". W 1995 roku wydał kolejny album "Anei Logou".

1998-obecnie: Kolejne sukcesy[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią płytową Sony Music. Wkrótce po tym wydał album "Ixoi Siopis", na którym znalazło się zupełnie nowe spojrzenie na piosenkarza.

W 1999 roku wydał kolejny album "Sirmatoplegma". W 2000 roku wydał Pro Ton Pilon.

W 2003 roku podpisał kontrakt z z wytwórnią płytową Alkaios Alpha Records. Wkrótce wydał nowy album Kommatia Psihis.

W 2005 roku wydał album "Live Tour".

W 2006 roku podpisał kontrakt z Virus Music i po raz kolejny współpracował z Miltos Karatzas. W listopadzie 2008 roku założył własną wytwórnię płytową Friends Music Factory.

Konkurs Piosenki Eurowizji:
W 2010 roku wygrał greckie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką "OPA". Reprezentował Grecję w Oslo. Zdobył 8. miejsce.

Friends Music Factory[edytuj | edytuj kod]

Jest to wytwórnia płytowa stworzona przez Giorgos Alkaios. Piosenkarz stworzył wytwórnie w listopadzie 2008 roku.