Gość krainy snów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gość krainy snów
The Dreamtime Duck of the Never Never
Tom 7. serii Życie i czasy Sknerusa McKwacza
Scenariusz

Don Rosa

Rysunki

Don Rosa

Kraj wydania

Dania

Język

duński

Data pierwszego wydania

1993

Wydawca

Egmont Serieforlaget A/S

Tomów

12

Data pierwszego wydania polskiego

2000

Pierwszy wydawca polski

Egmont Polska

Tłumaczenie

Jacek Drewnowski

poprzedni
Postrach Transwalu
następny
Król Klondike

Gość krainy snów (ang. The Dreamtime Duck of the Never Never) – opublikowany w 1993 r. komiks Dona Rosy, siódma część cyklu Życie i czasy Sknerusa McKwacza.

Komiks po raz pierwszy wydano na łamach duńskiego czasopisma Anders And & Co[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja ma miejsce w latach 1893-1896 w Australii.

Sknerus McKwacz podróżuje do miasta Kalgoorlie, dowiedziawszy się, że w tamtych okolicach odkryto złoto. W drodze przez pustynię ratuje aborygeńskiego czarownika od napaści złodzieja. Czarownik, Jabiru Kapirigi, zachęca Sknerusa, by towarzyszył mu w wyprawie do świętych grot.

Dwoje podróżników dostaje się do jaskini, zawierającej malowidła (w tym odciski rąk) sporządzane od 20.000 lat i ogromny opal - relikwię przechowywaną tam od czasu snu. Gdy Sknerus i Kapirigi zostają uwięzieni w jaskini przez złodzieja, który wcześniej napadł czarownika, zmuszeni są oddać mu opal. Niezwłocznie potem Sknerus rusza w pościg, walcząc jednocześnie z pokusą przywłaszczenia sobie opalu i zdobycia dzięki niemu szybkiego zarobku.

Ostatecznie kaczor rezygnuje jednak z tego planu. Kapirigi, wdzięczny za pomoc w odzyskaniu relikwii, odczytuje dla Sknerusa jedno z malowideł w jaskini. McKwacz interpretuje je jako zorzę polarną i uznaje to za znak, że powinien opuścić Australię i ruszyć do Jukonu.

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Don Rosa stworzył komiks, inspirując się uwagą Sknerusa o poszukiwaniu złota w Kalgoorlie, zamieszczoną przez Carla Barksa w jego komiksie Loony Lunar Gold Rush. Uznał także, że historia będzie świetną okazją do przedstawienia, jak młody Sknerus nabrał szacunku do skarbów przeszłości (zarówno intelektualnych, jak i materialnych)[2].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Gość krainy snów w bazie Inducks

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dania: Anders And & Co. # 1993-24 | I.N.D.U.C.K.S. [online], inducks.org [dostęp 2021-06-24].
  2. Don Rosa, Życie i czasy Sknerusa McKwacza, Poznań 2017, s. 128