Goralische Waffen SS Legion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Goralische Freiwilligen Waffen SS Legion – planowana ochotnicza jednostka Waffen-SS mająca składać się z członków Goralenvolk, docelowo miała liczyć 10 tys. żołnierzy rekrutowanych z szeregów Goralenverein.

Jednostka miała być formowana pod patronatem Goralisches Komitee i jej Goralenfürsta Wacława Krzeptowskiego. Rekrutację rozpoczęto w czerwcu 1942, ale pomimo silnych nacisków i zmasowanej propagandy w szeregi formacji zgłosiło się tylko 300 ochotników. a na szkolenie w obozie w Trawnikach zakwalifikowano 200.. W styczniu 1943 ochotnicy zostali zaproszeni do restauracji w hotelu Morskie Oko na Krupówkach. Tam, przy wódce i poczęstunku agitowano za wstąpieniem do jednostki. Upojonych górali zaprowadzono na stację kolejową, gdzie czekał na nich specjalnie podstawiony pociąg[1]. Liczne dezercje spowodowały, że na szkolenie dotarło tylko kilkunastu, z których kilku przyjęto w szeregi Waffen-SS, zaś resztę wysłano na roboty przymusowe do Niemiec. Całkowita liczba goralenvolkowców członków Waffen-SS nie jest znana, podawane są liczby od 6 do 15 ludzi.

Jedynymi przyjętymi w szeregi Waffen-SS, a potem przeniesionymi do Allgemeine SS znanymi z nazwiska członkami Goralischer Waffen SS Legion byli (ze stopniem (SS-Sturmmanna): Suleja, Duda, Karkosz, Mytkowicz i bracia Górka z Nowego Targu.

Była to ostatnia akcja Goralisches Komitee[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński, Krzyżyk niespodziany: czas Goralenvolk, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2017, s. 71-74, ISBN 978-83-8049-458-9 [dostęp 2024-03-22].
  2. Cz. Madajczyk, Polityka III Rzeszy w okupowanej Polsce, t. 1, Warszawa 2019, s. 536.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Włodzimierz Wnuk: Walka podziemna na szczytach. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1965.
  • Stanisław Żerko. Próba sformowania na Podhalu „Legionu Góralskiego” Waffen-SS. „Przegląd Zachodni”. nr 3 (284), 1997. Poznań.