Grób Nieznanego Żołnierza w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Na mapach: 50°03′58,5126″N 19°56′31,3577″E/50,066254 19,942044

Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza, fragment
Wikimedia Commons

Grób Nieznanego Żołnierzacenotaf upamiętniający poległych na polach bitewnych, usytuowany na placu Matejki przed pomnikiem Grunwaldzkim. Na marmurowym postumencie znajduje się znicz z brązu, zapalany podczas uroczystości.

Odsłonięcie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie spowodowało podobne akcje w wielu innych miastach Polski. W Krakowie z inicjatywą ufundowania pomnika wystąpiła redakcja "Gońca Krakowskiego" i rozpoczęła akcję zbierania funduszy na ten cel. Pomysłu jednak nie zrealizowano ponieważ w nocy z 13 na 14 czerwca 1925 pod Pomnik Grunwaldzki podjechała platforma z której wyładowano gotową płytę pomnika z napisem: "Nieznanemu żołnierzowi polskiemu poległemu za Ojczyznę 1914-1920". Fundator pomnika prawdopodobnie chciał pozostać anonimowy, ale w kolejnych dniach zbyt dużo informacji pojawiało się w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym", którego właścicielem i wydawcą był Marian Dąbrowski. Miasto domyślało się, że to właśnie właściciel IKC-a jest anonimowym fundatorem pomnika. Pomnik był miejscem manifestacji patriotycznych do momentu zniszczenia go wraz z Pomnikiem Grunwaldzkim przez Niemców w listopadzie 1939.

W latach 60. na wysokich metalowych prętach umieszczono dużą urnę z ziemią z pól bitewnych, gdzie brali udział Polacy w czasie II wojny światowej. Tutaj składano wieńce i kwiaty. W związku z odbudową pomnika Grunwaldzkiego konstrukcję rozebrano, urnę zaś złożono w 1976 w piwniczce obecnego pomnika – Grobu Nieznanego Żołnierza wykonanego z czarnego marmuru według projektu prof. Wiktora Zina. Pomnik zdobi metalowy znicz zasilany gazem, który zapalany jest podczas uroczystości organizowanych pod pomnikiem, na nim wyryte zostały miejsca bitew żołnierzy polskich w latach ostatniej wojny: Warszawa, Kutno, Westerplatte, Kock, Tobruk, Monte Cassino, Berlin, Studzianki, Lenino, Kołobrzeg, Odra, Nysa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]