Hallelujah (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hallelujah
Okładka
Singel Leonarda Cohena
z albumu Various Positions
Wydany Grudzień 1984
Nagrywany Czerwiec 1984
Gatunek folk, pop
Długość 4:36
Wytwórnia Columbia
Produkcja John Lissauer
Tekst Leonard Cohen

Hallelujahpiosenka napisana przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena; oryginalnie wydana w albumie Various Positions z 1984 roku.

Piosenka, w momencie wydania, nie osiągnęła dużego sukcesu, lecz w ostatnich dwudziestu latach cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest około 240 jej coverów. To także najczęściej wykonywany utwór Cohena przez innych muzyków[1].

Kompozycja muzyczna i interpretacja tekstu[edytuj | edytuj kod]

Hallelujah w oryginalnej wersji jest utworem w rytmie 12/8, łączącym styl walca i muzyki gospel. Piosenka napisana jest w tonacji C-dur, następuje progresja za tekstem "it goes like this, the fourth, the fifth, the minor fall, and the major lift": C, F, G, a-moll (ang.: A minor), F[2]. Piosenka jest grana w tempie 56 BPM z ambitusem wokalu E4-A5.

Oryginał Cohena zawiera kilka biblijnych odwołań, takich jak historia Samsona i Dalili z Księgi Sędziów, jak i cudzołożnego króla Dawida i Batszeby: "she cut your hair" i "you saw her bathing on the roof, her beauty in the moonlight overthrew you"[2].

Po wydaniu albumu w 1984 roku, Cohen wykonywał oryginalną wersję piosenki podczas swojej światowej trasy koncertowej w 1985 roku. Jednak podczas występów na żywo w latach 1988 i 1993 Cohen śpiewał inny tekst, w którym tylko ostatni wers zgadzał się z wersją piosenki graną na trasie. Liczni artyści podczas swoich występów mieszają obie wersje piosenki albo dokonują bezpośrednich zmian w tekście, jak np. Rufus Wainwright i Allison Crowe, którzy słowa "holy dove" zamienili, w przypadku Wainwrighta na "holy dark", a Crowe'a na "Holy Ghost".

Liryk Cohena i jego pogląd o tym, że istnieje wiele różnych hallelujah, odbija się w krańcowo różnych coverach utworu, które mogą być melancholijne, delikatne, podnoszące na duchu lub radosne, zależnie od wykonawcy[2].

Walijski piosenkarz John Cale, pierwsza osoba, która nagrała cover Hallelujah, wykorzystał w niej idee "trzeźwości i szczerości" w kontraście do beznamiętnego wykonania Cohena[2]. Cover amerykańskiego piosenkarza Jeffa Buckleya jest smutniejszy i był opisany przez Buckleya jako "hallelujah do orgazmu"[2]. Crowe zinterpretował wykonanie Buckleya jako bardzo seksualne[2]. Wainwright wykonał natomiast "oczyszczającą i prawie liturgiczną" wersję piosenki[2].

Covery[edytuj | edytuj kod]

W ciągu kilku ostatnich lat Hallelujah było wykonywane przez dużą liczbę różnych artystów. Od czasu pierwszego covera Cale'a około 240 wykonawców wydało płytę z Hallelujah[1]. Różne interpretacje piosenki zawierają różne zwrotki z 80 zwrotek, które Cohen napisał w oryginale.

W kwietniu 2009 roku radio CBS przeprowadziło wywiad z Cohenem, w którym ten, zapytany o covery piosenki, powiedział, że ich liczba rozśmiesza go i bawi, po tym, jak jego wytwórnia muzyczna po napisaniu przez niego pierwszej wersji piosenki nie chciała jej wydać. Dodał jednak, że zbyt wielu artystów wykonuje piosenkę[3][4].

John Cale[edytuj | edytuj kod]

Cover Johna Cale'a został wydany na tribute album dla Leonarda Cohena I'm Your Fan w 1991 roku oraz na jego płycie zawierającej zapisy z występów na żywo Fragments of a Rainy Season w 1992 roku. Mimo iż Cohen jest twórcą tekstu i muzyki, przez całe lata 80. nie nadał on swojej piosence wyraźnego kształtu, jakim mogliby posługiwać się inni artyści, ani nawet on sam[5]. Dokonał tego Cale, który po obejrzeniu występu Cohena na żywo, poprosił go o przysłanie mu tekstu. Ku jego zaskoczeniu otrzymał 15 stron tekstu, z którego wybrał tylko zuchwałe wersy[6][5].

Wersja Cale'a stała się "obowiązującą" wersją piosenki, wykonywaną przez innych artystów, jak i Leonarda Cohena podczas jego trasy koncertowej 2008–2009[2][5].

Jeff Buckley[edytuj | edytuj kod]

Hallelujah
Singel Jeffa Buckleya
z albumu Grace
Wydany 23 sierpnia 1994
Nagrywany 1993–1994 w Bearsville Studios
Gatunek Folk rock, Rock alternatywny
Długość 6:53
Wytwórnia Columbia Records
Produkcja Jeff Buckley, Andy Wallace
Tekst Leonard Cohen
Singel po singlu

Amerykański piosenkarz Jeff Buckley, zainspirowany wersją Cale'a, nagrał jedną z najbardziej znanych wersji Hallelujah do swojego debiutanckiego albumu Grace w 1994 roku[7]. Wiele osób uważa tę wersję za ostateczną wersję piosenki[8]. Podczas nagrywania Buckley nie był zadowolony z pierwszych swoich wykonań piosenki, aż w końcu, po nagraniu ponad 20 prób producent Andy Wallace wybrał 3 nagrania, które zmiksował i stworzył z nich jedno Hallelujah.

W 2004 roku cover Buckleya osiągnął 259. miejsce na liście "500 najlepszych piosenek wszech czasów" magazynu "Rolling Stone"[2]. W tym samym roku magazyn "Time" nazwał wersję Buckley'a "znakomicie zaśpiewaną"[9], podczas gdy Josh Tyrangiel uznał wersję Buckley'a za jedną z najlepszych piosenek.

We wrześniu 2007 roku brytyjski magazyn "Q" przeprowadził wśród pięćdziesięciu autorów tekstów piosenek sondę, w której Hallelujah znalazło się wśród "10 najwspanialszych piosenek". John Legend nazwał wersję Buckleya "najbliższą perfekcji" i zarazem określił mianem jednego z najpiękniejszych nagrań muzycznych, jakiego kiedykolwiek słuchał[10].

W lipcu 2009 roku nagranie Buckleya zajęło trzecie miejsce w ankiecie na "100 najgorętszych utworów wszech czasów" przeprowadzonej pośród słuchaczy australijskiego radia Triple J[11].

Wersja Buckleya nie była natychmiastowym hitem; Buckley nie zdążył (zmarł w 1997) zobaczyć prawdziwej sławy swojego utworu. Do roku 2002 album, na którym znajduje się Hallelujah nie miał statusu złotej płyty w USA, dopiero dziewięć lat po jego wydaniu zdobył certyfikację. Wersja Buckleya, tak samo jak Cohena, nigdy nie została wydana jako singiel, a zaczęła być notowana w oficjalnych rankingach dopiero w 2006 roku.

Hallelujah w wersji Buckleya została wykorzystana w wielu serialach[9]:

jak również w filmach:

Rufus Wainwright[edytuj | edytuj kod]

Hallelujah w wersji Rufusa Wainwrighta zostało nagrane przy użyciu podobnej aranżacji do wersji Johna Cale'a. Cover Wainwrighta jest głównie znany z filmu Shrek, w którym mimo tego, że w filmie została użyta wersja Cale'a, to w soundtracku jako wykonawca umieszczony został Wainwright. Przyczyną tego, według portalu allmusic.com, było to, że Wainwright należy do tzw. "rodziny DreamWorks", czyli artystów współpracujących z DreamWorks[5][13].

Rufus Wainwright, jego siostra Martha Wainwright i Joan Wasser wykonali Hallelujah w filmie pt. Leonard Cohen: I'm Your Man.

k.d. lang[edytuj | edytuj kod]

k.d. lang nagrała cover Hallelujah na swój album Hymns of the 49th Parallel w 2004 roku. Artystka wykonywała utwór na kilku ważnych uroczystościach takich jak:

Alexandra Burke[edytuj | edytuj kod]

Hallelujah
Singel Alexandry Burke
z albumu Overcome
Strona A Bad Boys (Niemcy)
Strona B "Candyman"
"Without You"
Wydany 17 grudnia 2008
Format CD single, digital download
Nagrywany 2008
Gatunek Pop
Długość 3:39
Wytwórnia Syco
Produkcja Quiz & Larossi
Tekst Leonard Cohen
Singel po singlu

Alexandra Burke, zwyciężczyni piątej serii brytyjskiego show telewizyjnego The X Factor, nagrała cover Hallelujah za wygraną nagrodę w programie. Teledysk do utworu ukazuję drogę do zwycięstwa Burke w jednoczesnej synchronizacji do tekstu piosenki[17].

Wydanie singla w wykonaniu Alexandry Burke na nowo wzbudziło w publiczności zainteresowanie piosenką Hallelujah, zarówno w wersji Buckleya, jak i Cohena. Fani Buckleya zorganizowali akcję mającą na celu wprowadzenie wersji Buckleya na szczyt bożonarodzeniowego notowania listy przebojów, aby nie pozwolić zająć tego miejsca przez Burke[18][19]. Kampania była motywowana niechęcią fanów Jeffa Buckleya do komercyjnej formuły programu The X Factor i do aranżacji piosenki[20][21], jak też chęcią przedstawienia Hallelujah młodszej publiczności[22]. Sama Burke nie była najszczęśliwsza z powodu wyboru piosenki[21].

Inne covery[edytuj | edytuj kod]

 • Bob Dylan był jedną z pierwszych osób wykonujących Hallelujah Cohena na żywo z najwcześniejszym koncertem mającym miejsce w Montrealu 8 lipca 1988 roku[23].
 • Kanadyjska piosenkarka Allison Crowe nagrała swoją wersję utworu do albumu Tidings wydanego w 2003 roku. Crowe wykonywała piosenkę corocznie w ramach specjalnego programu w krajowej telewizji od 2003 do 2008 roku[24].
 • Bono nagrał swoją interpretację Hallelujah w formie mówionej do tribute album dla Cohena – Tower of Song[25].
 • Bon Jovi coverował Hallelujah na swoich koncertach, w tym na DVD Live at Madison Square Garden; Cohen uważa ich wersję za swoją ulubioną[26].
 • W 2006 roku norweski kwartet składający się z Askila Holma, Espena Linda, Alejandro Fuentesa i Kurta Nilsena nagrał cover Hallelujah, który okrył się podwójną platyną w Norwegii w ciągu dwóch tygodni[27].
 • Geoff Tate, wokalista zespołu Queensryche, zaśpiewał Hallelujah na pogrzebie Ronniego Jamesa Dio w 2010 roku.
 • Maciej Zembaty przełożył Hallelujah na język polski, utwór znajduje się na jego płycie Alleluja

Wyróżnienia i osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

 • W 2005 roku Hallelujah została nazwaną dziesiątą najwspanialszą kanadyjską piosenką wszech czasów w rankingu magazynu "Chart"[28].
 • BBC Radio 2 upamiętniło 25. rocznicę wydania piosenki godzinnym dokumentalnym programem radiowym The Fourth, The Fifth, The Minor Fall, w którym przedstawiono historię piosenki i jej coverów[24].
 • Jon Wilde z gazety "The Guardian" zauważył, że piosenka "jest na szybkiej drodze do zostania najbardziej dyskutowaną piosenką wszech czasów"[29].
 • 21 grudnia 2008 roku Hallelujah zostało pierwszą piosenką od 51 lat[6], która zajmowała zarówno pierwsze, jak i drugie miejsce w UK Singles Chart. Covery Alexandry Burke i Jeffa Buckleya były najbardziej sprzedawanymi utworami w tygodniu od 15 do 21 grudnia 2008[30].

Notowania[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie dane, z wyjątkiem tych, które mają podane własne źródło, zostały zaczerpnięte z allmusic.com i acharts.us

Rok Wykonawca Notowanie europejskie World Singles Top 40 Hot Digital Songs Inne notowania
UK Szwecja Norwegia Irlandia
2007
2008
2009
Leonard Cohen 36 16
2006
2007
2008
Jeff Buckley 2 5 7 8 17 1 Hot Canadian Digital Singles: 2
2010 k.d. lang 12 11 34 34 Canadian Hot 100: 2
The Billboard Hot 100: 61
2008
2009
Alexandra Burke 1 1 4

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Covers of L. Cohen (ang.). [dostęp 2010-05-03].
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Guy Garvey: Dokument radiowy The Fourth, The Fifth, The Minor Fall (ang.). 1 listopada 2008. [dostęp 2010-05-03].
 3. CBS: The National Post (Canada), March 20, 2009 (ang.). [dostęp 2010-05-03].
 4. Jian Ghomeshi: Jian Ghomeshi interviews Leonard Cohen (ang.). 10 lipca 2009. [dostęp 2010-05-03].
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Robert Moore: Amazon.co: know more about Leonard Cohen's "Hallelujah" (ang.). [dostęp 2010-05-03].
 6. 6,0 6,1 Alastair Jamieson: Same song in top two chart spots for the first time in 51 years as an X Factor version of Leonard Cohen's Hallelujah sets a new record (ang.). [dostęp 2010-05-10].
 7. Amy Wilkinson: Justin Timberlake's 'Hallelujah': The Story Behind The Cover. W: Web article [on-line]. MTV.com, 22 stycznia, 2010. [dostęp 14 lutego 2010].
 8. Jeff Buckley: NME's guide to the 'Hallelujah' challenger. W: Web article [on-line]. NME.com, 17 grudnia, 2008. [dostęp 14 lutego 2010].
 9. 9,0 9,1 Josh Tyrangiel: Keeping Up the Ghost. W: magazine article [on-line]. Time, 12 grudnia, 2004. [dostęp 14 lutego 2010].
 10. 10 Most Perfect Songs Ever. „Q”, s. 50, 2007. 2007 doi:październik 2007. 
 11. Hottest 100 Of All Time. W: Web list [on-line]. ABC.net.au, 2009. [dostęp 14 lutego 2010].
 12. Jeff Buckley. W: resume [on-line]. IMDB. [dostęp 14 lutego 2010].
 13. Stephen Thomas Erlewine: Shrek – Original Soundtrack (ang.). [dostęp 2010-05-13].
 14. Nagranie występu z Juno Awards (pol.). [dostęp 2010-05-03].
 15. Leonard Cohen's "Hallelujah," a Highlight of k.d. lang Performances, Hits the "X Factor" (ang.). [dostęp 2010-05-03].
 16. 2006 Events (ang.). [dostęp 2010-05-03].
 17. Alan Connor: Just Whose "Hallelujah" Is It Anyway?. W: BBC News Magazine [on-line]. 2008-12-17. [dostęp 21 grudnia 2008].
 18. Brad Frenette: Jeff Buckley, Leonard Cohen fans unite on Facebook to keep reality show version of 'Hallelujah' off British chart (ang.). 16 grudnia 2008. [dostęp 2010-05-04].
 19. The Sun: Hallelujah! You Buck the trend (ang.). [dostęp 2010-05-04].
 20. The Times: The Fight for a 'Hallelujah' Christmas Victory (ang.). [dostęp 2010-05-04].
 21. 21,0 21,1 The Times: 'Hallelujah' Hits Number One and Two Slots in Christmas Charts (ang.). [dostęp 2010-05-04].
 22. Mark Lawson: Mark Lawson: Warring 'Hallelujahs' (ang.). [dostęp 2010-05-04].
 23. Elisa Bray: Hallelujah A Song with a Life of Its Own (ang.). 5 grudnia 2008. [dostęp 2010-05-18].
 24. 24,0 24,1 The Fourth, The Fifth, The Minor Fall. , 1 listopada. BBC. 
 25. Amazon.com: Tower of Song: The Songs of Leonard Cohen: Various Artists (ang.). [dostęp 2010-05-18].
 26. The Outside Organisation: Live At Madison Square Garden DVD and Blu-ray Released November 23rd (ang.). [dostęp 2010-05-18].
 27. MUSIC BUSINESS IN NORWAY (ang.). [dostęp 2010-05-18]. s. 15.
 28. Chart (magazine) – Wikipedia (ang.). [dostęp 2010-05-15].
 29. Jon Wilde: Which Hallelujah is the highest?. W: The Guardian [on-line]. 2008-03-12. [dostęp 2008-12-16].  Cytat: Leonard Cohen's mournful classic has been covered by everyone from Bon Jovi to American Idol's Jason Castro. But whose version is the best?
 30. 'Hallelujah' Set for Chart Trinity. W: BBC News [on-line]. BBC, 16 grudnia 2008. [dostęp 2008-12-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]