Herb Görlitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Görlitz

Herb Görlitzherb miejski nadany 29 sierpnia 1433 przez cesarza rzymskiego Zygmunta Luksemburskiego, wyrażający uznanie cesarza za zasługi Görlitz w wojnie husyckiej.

Herb jest dwudzielny w słup: po prawej (heraldycznie) stronie tarczy herbowej w polu złotym ukazany jest dwugłowy orzeł czarny, po lewej (heraldycznie) stronie w czerwonym polu na białej podstawie widnieje srebrny lew z rozdwojonym ogonem, ze złotą koroną, ze złotymi szponami i błękitnym językiem. Lew trzyma w swojej przedniej, prawej łapie, a orzeł w swoim dziobie złotą Koronę Rzeszy, która po połowie znajduje się na złotym i czerwonym polu[1]. Przywilejem herbowym cesarza Karola V z 2 października 1536 r. zmieniono dotychczasowy herb miasta na złożony czwórdzielny z tarczą sercową. W centralnym miejscu została umieszczona tarcza "Domu Austriackiego", w polu czerwonym-srebrny (biały) pas, na tarczy korona cesarska. W polu górnym prawym (1.) orzeł cesarski, obok w górnym lewym czeski lew (2.). W dolnych polach powtórzono wizerunki orła (4.) i lwa (3.). W 1945 powrócono do herbu dwupolowego z 1433 r.

Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej Nysa Łużycka stała się rzeką graniczną, a prawobrzeżna część miasta (Görlitz-Ost) włączona w obszar Polski (obecnie Zgorzelec) przyjęła nowy herb w 1960 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Strzyżewski. "Treści symboliczne herbów miejskich na Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim do końca XVIII wieku." WSP TK Zielona Góra 1999. ISBN 83-86832-70-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]