Herb Opatówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Opatówka
Ilustracja
Typ herbu

miejski

Projektant

Władysław Kościelniak

Wprowadzony

30 października 1997

Herb Opatówka – jeden z symboli miasta i gminy Opatówek w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia, na tarczy dzielonej w słup w polu lewym[a] czerwonym, dwa srebrne groty strzał odwrócone ostrzami od siebie, natomiast w polu prawym[a] srebrnym okrągłą basztę z cegły nakrytą czarną kopułą, zwieńczoną złotą gałką[1]. Jest to połączenie historycznego herbu Opatówka i herbu Bogoria, którym posługiwał się Jarosław Bogoria Skotnicki, dzięki któremu Opatówek uzyskał po raz pierwszy prawa miejskie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od połowy XIV wieku do 1870 roku Opatówek posiadał prawa miejskie. W tym czasie miasto używało herbu, przedstawiającego okrągłą ceglaną wieżę nakrytą czarną kopułą, zwieńczoną złotą gałką. Przypuszcza się, że herb nawiązuje do wieży zamku arcybiskupów gnieźnieńskich[3].

W latach 60. XX wieku nieoficjalnie Opatówek używał herbu, opracowanego przez Tadeusza Jaśkiewicza. Przedstawiał on wysmukłą wieżę (nawiązującą wyglądem do tej z historycznego herbu), umieszczoną między dwoma drzewami[3]. Wielu mieszkańców błędnie uważało również za herb miejscowości herb Świnka, którym posługiwał się generał Józef Zajączek, mieszkający i pochowany w Opatówku[2].

Obecną wersję herbu gminy, opracowaną przez artystę-plastyka Władysława Kościelniaka (1996)[2], ustanowiła Rada Gminy Opatówek uchwałą nr 120/96 z dnia 30 października 1997 roku[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zgodnie z zasadami blazonowania, herb opisuje się „od strony rycerza trzymającego tarczę”. W statucie gminy strony są opisane odwrotnie, natomiast w artykule w sposób poprawny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Statut Gminy - [online], Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Opatówek [dostęp 2023-09-08].
  2. a b c Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku [online], www.archiwum.biblioteka.opatowek.pl [dostęp 2023-09-08].
  3. a b c Herb [online], www.opatowek.pl [dostęp 2023-09-08].