Instytut Goethego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Instytut Goethego (niem. Goethe-Institut e.V.) – instytucja kultury działająca na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako stowarzyszenie pożytku publicznego z Centralą w Monachium (Niemcy). Instytut Goethego, noszący imię wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethe (1749-1832), pełni za granicą rolę niemieckiego instytutu kultury. Celem założonej w 1951 roku instytucji jest popularyzacja języka niemieckiego, wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej, jak również prezentowanie nowoczesnego obrazu Niemiec. Obecnie Instytut Goethego posiada 136 instytutów i 11 biur kontaktowych w 92 krajach.

Działalność i cele[edytuj | edytuj kod]

Nauczanie i nauka języka niemieckiego[edytuj | edytuj kod]

Jednym z głównych celów działalności Instytutu Goethego jest kształcenie w zakresie języka niemieckiego. We wszystkich instytutach na całym świecie regularnie oferowane są kursy języka niemieckiego, po ukończeniu których można zdawać egzamin na międzynarodowy certyfikat językowy. Program kursów dostosowany jest do ujednoliconych poziomów biegłości opisanych w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Ponadto Instytut Goethego oferuje możliwość doskonalenia zawodowego dla nauczycieli języka niemieckiego za granicą. Instytuty Goethego współpracują z państwowymi instytucjami doszkalającymi nauczycieli języka niemieckiego, np. ze stowarzyszeniami nauczycieli języka niemieckiego czy wydziałami germanistyki na wyższych uczelniach. Często wspólnie z nimi organizują konferencje, seminaria, a także projekty popularyzujące język niemiecki bezpośrednio w szkołach i przedszkolach.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Obok popularyzacji języka niemieckiego kolejnym celem działalności Instytutu Goethego jest wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej, przede wszystkim w dziedzinie architektury, sztuk plastycznych, wzornictwa i mody, literatury, muzyki, filmu, teatru, tańca i wystaw. Instytuty Goethego współpracują na zasadach partnerskich z instytucjami w kraju gospodarza, organizując imprezy kulturalne, uczestnicząc w festiwalach itp.

Biblioteka i informacja[edytuj | edytuj kod]

Trzecim istotnym zadaniem Instytutów Goethego jest pokazywanie współczesnych Niemiec, dlatego też wiele z nich posiada biblioteki, w których znaleźć można informacje o ważnych toczących się w Niemczech dyskusjach i tendencjach. Oferta bibliotek obejmuje korzystanie z Internetu, wypożyczanie książek, płyt CD, filmów, umożliwia również dostęp do wybranych baz danych oraz aktualnych gazet i czasopism. Niemieckojęzyczne zbiory posiadają także biblioteki partnerskie działające przede wszystkim w Europie Środkowej i Wschodniej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy Instytut Goethego założono w 1951 roku w miejsce Akademii Niemieckiej (DA). Początkowo Instytut koncentrował swoje działania na szkoleniach dla nauczycieli języka niemieckiego w innych krajach. Z początkiem lat 60. z inicjatywy dyrektora Departamentu Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Dietera Saltera, do Instytutu przyłączono inne niemieckie organizacje kulturalne i z biegiem czasu idea sieci instytutów na całym świecie coraz bardziej się urzeczywistniła. Tym samym Instytut stopniowo przejmował rolę centralnej niemieckiej instytucji wymiany kulturalnej za granicą. Podczas ery Brandta, na początku lat 70. partnerska współpraca na rzecz kultury stała się trzecim filarem niemieckiej polityki zagranicznej, a zarazem podstawą pracy Instytutów Goethego na całym świecie. W 1976 Instytut Goethego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisały umowę ramową, na mocy której Republika Federalna Niemiec wspiera Instytut, choć jednocześnie pozostaje on niezależną organizacją kulturalną.

Po upadku żelaznej kurtyny Instytut Goethego otworzył wiele nowych oddziałów we wschodniej Europie. Już w 1988 został założony pierwszy Goethe-Institut w państwie dawnego Bloku Wschodniego, w stolicy Węgier Budapeszcie. Pierwszy Instytut Goethego w Polsce otworzył swoją siedzibę w 1990 roku w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki natomiast drugi utworzono w 1992 w Krakowie.

W 2001 roku Instytut Goethego połączył się z niemiecką organizacją Inter Nationes. Instytucja ta, założona w 1952, skupiała swoją działalność przede wszystkim na kulturalnej, społecznej i politycznej komunikacji Niemiec z zagranicą w obszarze mediów. Od czasu tego połączenia Instytut Goethego jest największą niemiecką organizacją wymiany kulturalnej za granicą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]