International Sailing Schools Association

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

ISSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Szkół Żeglarskich, ang. International Sailing Schools Association) - międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkaset szkół żeglarskich z całego świata, założona w 1969. Stowarzyszenie powstało w wyniku wspólnej inicjatywy środowisk żeglarskich Francji, Polski, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Certyfikaty żeglarskie ISSA[edytuj | edytuj kod]

ISSA opracowała własny system certyfikatów kompetencji[1].

Yacht crew (załogant jachtu)[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz tego certyfikatu otrzymał podstawowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i eksploatacji jachtu z silnikiem pomocniczym.

Inland skipper (żeglarz jachtowy)[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz tego certyfikatu ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby samodzielnie prowadzić jacht żaglowy z silnikiem pomocniczym na wodach śródlądowych w celach rekreacyjnych.

Inshore skipper[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz tego certyfikatu ma odpowiednią wiedzę i umiejętności do prowadzenia jachtu z silnikiem pomocniczym do 20 mil morskich od przystani, o długości całkowitej kadłuba do 24 m i pojemności rejestrowej do 20, wyłącznie w celach rekreacyjnych[2]..

Offshore skipper[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz tego certyfikatu ma odpowiednią wiedzę i umiejętności do prowadzenia jachtu z silnikiem pomocniczym do 80 mil morskich od przystani, o długości całkowitej kadłuba do 24 m i pojemności rejestrowej do 50, wyłącznie w celach rekreacyjnych[3].

Master of sailing yacht (stopień skippera zawodowego)[edytuj | edytuj kod]

Jest to certyfikat potwierdzający umiejętności żeglarskie na poziomie zawodowym. Osoba taka powinna świetnie radzić sobie między innymi z obsługą jachtu, nawigacją, manewrami, świetnie znać przepisy. Ważnym aspektem są tu również kwestie interpersonalne, radzenie sobie z ludźmi.

Certyfikaty motorowodne ISSA[4][edytuj | edytuj kod]

Power boat yacht crew[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz tego certyfikatu otrzymał podstawowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i eksploatacji łodzi motorowej.

Inland power yacht skipper (sternik motorowodny)[edytuj | edytuj kod]

Od uczestników szkolenia nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie w żegludze. Osoba po tym szkoleniu jest zdolna do samodzielnego prowadzenia łodzi motorowej w żegludze rekreacyjnej po wodach śródlądowych i do 2 Mm od brzegu po wodach morskich oraz do holowania narciarza wodnego i pływających sprzętów rekreacyjnych za w/w jednostkami pływającymi. Jest to szkolenie, którego zakres obejmuje prowadzenie skuterów wodnych bez ograniczenia mocy. Szkolenie obejmuje część teoretyczna i praktyczną prowadzoną na łodzi motorowej mogącej płynąć w ślizgu.

Inshore power yacht skipper (starszy sternik motorowodny)[edytuj | edytuj kod]

Szkolenie przeznaczone dla osób, którym żegluga śródlądowa i przybrzeżna nie wystarcza, dla tych którzy są gotowi poświęcić kilka dni na przyswojenie wiedzy dotyczącej żeglugi na morzu – zarówno w teorii jak i w praktyce. Na wstępie do tego szkolenia są wymagane umiejętności z zakresu ISSA Inland Power Yacht Skipper oraz ukończony 18 rok życia.

Po szkoleniu kursant jest zdolny do samodzielnego prowadzenia w żegludze rekreacyjnej jachtów motorowych:

  • a) na śródlądziu bez ograniczeń
  • b) na morzach zamkniętych bez ograniczeń
  • c) na morzach otwartych i oceanach w pasie 20 Mm od brzegu z wyłączeniem wód pływowych

Szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej. Szkolenie praktyczne odbywa się na jachcie motorowym, na akwenie morskim.

Offshore power yacht skipper (morski sternik motorowodny)[edytuj | edytuj kod]

Jest to certyfikat dla osób doświadczonych w żegludze morskiej, które mają na swoim koncie zarówno żeglugę na wodach pływowych jak i samodzielne prowadzenie jachtów morskich. Od uczestników szkolenia wymagane jest ukończenie 18 roku życia, posiadanie certyfikatów: Inshore Power Yacht Skipper (lub odpowiadającego programem wydanego przez inną organizację), SRC, pierwsza pomoc, safety training.

Posiadacz tego certyfikatu jest zdolny do samodzielnego prowadzenia w żegludze rekreacyjnej jachtów motorowych bez ograniczeń. Szkolenie obejmuje wyłącznie część teoretyczną w formie wykładów i warsztatów-ćwiczeń oraz weryfikację stażu.

Master of power yacht[edytuj | edytuj kod]

Jest to certyfikat potwierdzający umiejętności żeglarskie na poziomie zawodowym. Osoba taka powinna świetnie radzić sobie między innymi z obsługą łodzi, nawigacją, manewrami, świetnie znać przepisy.

Uznawanie certyfikatów ISSA[edytuj | edytuj kod]

Dokumenty wydawane przez ISSA nie są patentami dającymi formalne uprawnienia do prowadzenia określonych rodzajów jednostek, ale certyfikatami poświadczającymi posiadanie stosownych umiejętności. W państwach, w których obowiązuje posiadanie patentu, nie zastępują go. Tam, gdzie patenty nie są wymagane, certyfikaty ISSA są uznawane i wymagane przez konkretnych armatorów czarterujących jachty, np. w Grecji[5]. Dokumenty ISSA są wydawane zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, a od 1 stycznia 2021 roku również na terenie UE, zgodnie z przepisami Republiki Cypru. Nie posiadają uznania Maritime Coastguard Agency (MCA), gdyż certyfikuje ona szkolenia zawodowe, a nie rekreacyjne. Zgodnie z koncepcją certyfikatów ISSA, w rozpoznawalny na arenie międzynarodowej sposób poświadczając kwalifikacje ich posiadacza, mają one ułatwiać bezpieczne korzystanie ze sprzętu rekreacyjnego, jednak zawsze przepisy i normy danego kraju, z którymi należy zapoznać się przed podróżą, mają pierwszeństwo przed standardami ISSA[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Certyfikaty żeglarskie - Federacja Szkół Żeglarskich ISSA. [dostęp 2015-10-06].
  2. Offshore Skipper [online], ISSA International Sailing School Association - English [dostęp 2022-08-20] (ang.).
  3. Offshore Skipper [online], ISSA International Sailing School Association - English [dostęp 2022-08-20] (ang.).
  4. Certyfikaty motorowodne International Sailing Schools Association. [dostęp 2015-10-06].
  5. Certyfikat ISSA. Uprawnienia żeglarskie [PORADNIK]. [dostęp 2022-08-20].
  6. Patenty żeglarskie. [dostęp 2022-08-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]