Jaskinia Romanowska Studnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia Romanowska Studnia
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Położenie

gm. Kłodzko
w pobliżu wsi Romanowo

Długość

15 m

Deniwelacja

9 m

Wysokość otworów

440 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

ok. 70 m

Ekspozycja otworów

ku górze

Ochrona
i dostępność

nieistniejąca

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Romanowska Studnia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Jaskinia Romanowska Studnia”
Ziemia50°20′40″N 16°43′54″E/50,344567 16,731536

Jaskinia Romanowska Studnia – nieistniejąca obecnie jaskinia krasowa, która znajdowała się w złożu białego marmuru na wschodnim grzbiecie Rychtarzowej Góry (498 m n.p.m.)[1] w paśmie Krowiarek (Sudety Południowo-Wschodnie) w pobliżu wsi Romanowo, na terenie kamieniołomu, w jego południowo-zachodniej części.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia została odsłonięta w kamieniołomie „Romanowo” w sierpniu 1974 r., w czasie prowadzenia robót ziemnych mających przygotować fundamenty pod maszyny do przerobu kamienia. 31 sierpnia 1974 r. pierwszych pomiarów i oględzin dokonał Tadeusz Rojek. Jaskinię eksplorował również Marian Pulina. Tego samego roku jaskinię zasypano podczas prac budowlanych bez przeprowadzania szczegółowych badań.

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Otwór o owalnym kształcie i rozmiarach 1,2 × 0,6 m prowadził do studzienki, która na głębokości 2 m rozdwajała się.

  • Rozgałęzienie zachodnie, opadające pionowo, miało średnicę ok. 0,3 m i zagruzowane dno na głębokości 4,5 m. Z dna prowadził ciasny i niedostępny korytarzyk pod kątem ok. 4º, opadający w kierunku północno-wschodnim.
  • Rozgałęzienie wschodnie przechodziło w niski i stromy korytarz, który pod kątem 50º opadał początkowo ku wschodowi. W tej części korytarza na południowej ścianie znajdowała się wnęka o rozmiarach 0,8 m szerokości, 1,2 m długości i wysokości 1,7 m. Po kilku metrach korytarz skręcał na północny wschód i na głębokości 6,5 m przechodził w ciasne przewężenie o średnicy ok. 0,3 m. Za przewężeniem pionowy próg o wysokości 1,5 m i dalej zwężający się korytarz w kierunku północno-zachodnim, którego nie udało się zbadać z powodu ciasnoty.

Spąg korytarzy pokrywał rumosz skalny różnej wielkości, który wykruszył się ze stropu, prawdopodobnie podczas robót budowlanych w kamieniołomie. Niewielkie ilości gliny przemieszanej z materiałem skalnym znajdowały się w rozgałęzieniu wschodnim, w salce przed przewężeniem. Również do tego miejsca dochodziło z powierzchni światło. W jaskini nie stwierdzono wyczuwalnego przepływu powietrza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Radosław Mazurski, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie, Wrocław: „Sudety” Oficyna Wydawnicza Oddziału Wrocławskiego PTTK, 1995, s. 88, ISBN 83-85550-48-8, OCLC 749840118.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]