Jaskinia powyżej Łabajowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jaskinia powyżej Łabajowej
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Łabajowa Góra

Właściciel

prywatny

Długość

11 m

Głębokość

4 m

Wysokość otworów

445 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

25 m

Ekspozycja otworów

ku ku górze

Data odkrycia

znana od dawna

Kod

J.Olk.I-06.25

Położenie na mapie gminy Wielka Wieś
Mapa konturowa gminy Wielka Wieś, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia powyżej Łabajowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Jaskinia powyżej Łabajowej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jaskinia powyżej Łabajowej”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Jaskinia powyżej Łabajowej”
Ziemia50°11′26″N 19°46′35″E/50,190556 19,776389
Strona internetowa

Jaskinia powyżej Łabajowej, Schronisko powyżej Jaskini Łabajowej– jaskinia na północno-wschodnim krańcu Góry Łabajowej[1]. Administracyjnie znajduje się w obrębie wsi Bębło, w gminie Wielka Wieś w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim[2]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej wchodzący w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jaskini pochodzi od tego, że znajduje się na Łabajowej Górze powyżej popularnej wśród wspinaczy skały Łabajowej w Dolinie Będkowskiej. Od szczytu Góry Łabajowej w kierunku Tomaszówek Dolnych opada skalista grzęda. Po jej południowo-wschodniej stronie, w lesie zaraz nad polami uprawnymi, jest w ziemi zarastające leszczyną zagłębienie o kilkumetrowej średnicy. Jego stromo opadające dno prowadzi do dużej sali o długości 6 m, wysokości 3 m i tej samej szerokości. Na przeciwległym końcu sali za 3-metrowej wysokości progiem jest w jej stropie komin z dużym kotłem wirowym. Na dnie sali są duże głazy i skalny rumosz[1].

Jest to jaskinia krasowa powstała strefie wadycznej w wapieniach górnej jury. O jej pochodzeniu świadczą kotły wirowe i drobne, koliste kanały. Na ścianach występuje mleko wapienne, a na wysokości 1 m ponad ziemią są ilasto-piaszczyste osady z kwarcowym żwirem. Strop jaskini przebijają korzenie drzew. Jaskinia jest wilgotna i widna. Ciemno jest tylko w jej kominie. Na ścianach rozwijają się glony. Ze zwierząt obserwowano pajęczaki i motyle szczerbówka ksieni[1][1].

Historia poznania[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znana była od dawna. Jako pierwszy opisał ją Kazimierz Kowalski w 1951 roku. On też opracował jej plan. Nadał jej nazwę Schronisko powyżej Jaskini Łabajowej[4]. W 1981 r. E. Sanocka-Wołoszynowa badała faunę pajęczaków w jaskini. Znalazła dwa ich gatunki[5]

Na Górze Łabajowej są jeszcze dwie inne jaskinie: Jaskinia w Dupnej Górze i Korytarzyk w Dupnej Górze. Wszystkie znajdują się blisko siebie, na tej samej skalistej grzędzie od strony Tomaszówek Dolnych[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Górny, Jaskinia powyżej Łabajowej, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-03-20].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2022-03-12].
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  4. Kazimierz Kowalski, Jaskinie Polski, t. 1, Warszawa: Państwowe Muzeum Archeologiczne, 1951.
  5. E.Sanocka-Wołoszynowa, Badania pajęczaków jaskiń Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, „Acta Univ. Wratislav. Prace Zoologiczne”, 11, Wrocław 1981.
  6. Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2022-03-21].