Jorinde i Joringel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jorinde i Joringel
Jorinde und Joringel
Ilustracja
Ilustracja Heinricha Vogelera
Autor

Bracia Grimm

Typ utworu

Baśń

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Niemcy

Język

niemiecki

Data wydania

1812 (w zbiorze Baśni)

Jorinde i Joringel (niem. Jorinde und Joringel) – baśń braci Grimm opublikowana w 1812 roku w ich zbiorze Baśni (tom 1, nr 69).

Treść[1][edytuj | edytuj kod]

W pewnej krainie, w zamku w środku ciemnego lasu, mieszkała samotnie czarownica. Czarownica potrafiła zmieniać swój wygląd przybierając kształt kota lub sowy. Każdy kto podszedł bliżej niż sto kroków pod jej zamek - nieruchomiał do czasu, aż zdjęła zaklęcie. W ten sposób polowała na ptaki i zwierzęta, które piekła i zjadała. Każda dziewica, która wpadła w jej pułapkę, zostawała zamieniona w ptaka i zamknięta w klatce.

Pewnego dnia w lesie w pobliżu zamku zabłądziła młoda dziewica Jorinde i jej narzeczony Joringel. Oboje wpadli w pułapkę wiedźmy. Jorinde została zamieniona w słowika i uprowadzona przez wiedźmę na zamek. Joringel nie mógł jej pomóc, gdyż znieruchomiał pod wpływem czarów. Czarownica uwolniła wprawdzie chłopca, ale oświadczyła mu, że nigdy nie zobaczy ukochanej i zniknęła.

Joringel był zrozpaczony. Zamieszkał w jednej z wiosek w pobliżu zamku czarownicy. Co noc obchodził go, ale był bezsilny. Pewnej nocy przyśniło mu się, że znalazł kwiat z perłą w środku, który złamał zaklęcie czarownicy. Po przebudzeniu rozpoczął poszukiwanie takiego kwiatu i po dziewięciu dniach go odnalazł. Udał się z nim do zamku. Przeszedł bezpiecznie aż do bram i nie znieruchomiał jak poprzednio. Gdy dotknął bram, zamek sam się otworzył. Joringel wszedł do środka i zastał tam czarownicę karmiąca tysiące ptaków w tysiącach klatek. Czarownica próbowała rzucić na niego urok, ale moc kwiatka go osłoniła. Wówczas Joringel spostrzegł, że wiedźma trzyma w ręku klatkę ze słowikiem, z którą usiłuje się wymknąć. Ruszył w pogoń i dotknął kwiatkiem czarownicy, która straciła swoją moc. Następnie dotknął kwiatem ptaka z klatki, który natychmiast stał się jego ukochaną Jorinde. Potem wspólnie uwolnili wszystkie inne ptaki, które też były zaklętymi dziewicami.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baśnie braci Grimm tom 1, wyd. LSW, 1989

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Baśnie braci Grimm tom 1, wyd. LSW, 1989.