Katsuhiro Ōtomo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Katsuhiro Ōtomo
Data i miejsce urodzenia 14 kwietnia 1954
Japonia Hosama
Zawód mangaka, reżyser
Lata aktywności od 1973

Katsuhiro Ōtomo (jap. 大友克洋 Ōtomo Katsuhiro?, ur. 14 kwietnia 1954 w Hosamie, prefektura Miyagi) – japoński mangaka i twórca anime. Najbardziej znanymi jego pracami są manga Akira i stworzona przez niego animowana jej adaptacja, będąca obecnie jednym z najbardziej znanych na świecie anime.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Dorastał w niespokojnych dla Japonii latach 60., kiedy to odbywały się antyrządowe demonstracje organizowane przez studentów i ludzi pracy. Ten okres przemian w japońskiej historii był bardzo ważny, dzięki niemu ukształtowała się Japonia, jaką znamy obecnie; zmiany te sprawiły, że kraj uwolnił się spod jarzma powojennej okupacji. Częste w tym czasie bunty, demonstracje i ogólny chaos stały się dla Ōtomo inspiracją do stworzenia Akiry. Niektóre z wątków zawartych w mandze są alegorią do japońskiej rzeczywistości lat 60. XX wieku – łatwo było je przenieść z rzeczywistości roku 1969 w odległy 2019, w którym to toczy się akcja mangi, robiąc kilka różnic w głównej historii.

Wpływ na Ōtomo miały filmy animowane z tego okresu, zwłaszcza produkcje tokijskich studiów Mushi Production i Toei. Anime takie jak Tetsujin 28-gō, Tetsuwan Atom czy Taiyo no ōji: Horusu no daibōken sprawiły, że Ōtomo zdecydował się na karierę twórcy filmów animowanych. Jednak tym, co pobudzało jego buntowniczą naturę, były filmy amerykańskie. Pięć łatwych utworów i Swobodny jeździec stały się inspiracją do stworzenia postaci Shōtara Kanedy z Akiry i jego motocyklowego gangu – młodych ludzi dla których nie liczą się autorytety ani presja, jaką wywiera na nich pokolenie ich rodziców.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Mangi[edytuj | edytuj kod]

Anime i filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]