Kino i wyobraźnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kino i wyobraźnia
Le Cinéma ou l’Homme imaginaire
Autor

Edgar Morin

Tematyka

kinematografia, antropologia

Typ utworu

rozprawa naukowa

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Francja, Paryż

Język

francuski

Data wydania

1956

Wydawca

Éditions de Minuit

Kino i wyobraźnia (fr. Le Cinéma ou l’Homme imaginaire) – praca francuskiego filozofa Edgara Morina z 1956[1]. Jest najbardziej znaną pracą autora[2].

Książka stanowi pracę o kinie i sztuce filmowej w ujęciu antropologicznym[3]. Morin zdefiniował w niej i opisał kino jako strukturę magiczną, która realizuje marzenie człowieka o możliwej materializacji swojego sobowtóra (widma)[2]. Autor porusza się głównie w materii kina dawnego, kiedy fascynacja obrazami filmowymi była świeża[3]. Sam Morin napisał we wstępie, że chce przebadać kino, uchwycić je jako całość w jego ludzkim wymiarze. Zdefiniował to jako główny cel pracy, która jest według niego próbą zanalizowania zjawisk zgodnie z założeniami antropologii genetycznej, metody, nad którą ciąży zarzut abstrakcyjności[4].

Autor przy pracy korzystał z pomocy Narodowego Ośrodka Badań Naukowych i Ośrodka Badań Socjologicznych. Uzyskał wsparcie m.in. od scenarzystki Suzanne Schiffman, antropogeografa Maximiliena Sorre’a, filozofa Étienne’a Souriau i socjologa Georges’a Friedmanna, któremu książka została zadedykowana[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alicja Helman, Jacek Ostaszewski, Historia myśli filmowej: podręcznik, Gdańsk: słowo/obraz terytoria, 2007, s. 145 [dostęp 2023-06-04].
  2. a b Edgar Morin, [w:] Stowarzyszenie Filmowców Polskich [online].
  3. a b Marcin Czerwiński, Przedmowa, w: Edgar Morin, Kino i wyobraźnia, PIW, Warszawa, 1975, s. 12-13
  4. a b Edgar Morin, Wstęp, w: Edgar Morin, Kino i wyobraźnia, PIW, Warszawa, 1975, s. 16