Kosowinowy Piarg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kosowinowy Piarg wśród podpisanych obiektów

Kosowinowy Piarg (słow. Kosovinové sučovisko[1]) – wielki stożek piargowy nad południowym brzegiem Morskiego Oka w Tatrach Polskich. Znajduje się poniżej zatoki Ucho i jest jednym z kilku piargów u podnóży skał[2]. Piargi te, obejmowane wspólną nazwą Wielki Piarg mają wysokość do 200 m i utworzone są z materiału skalnego znoszonego żlebami ze szczytów grani głównej wznoszących się nad Morskim Okiem[3].

Kosowinowy Piarg jest najdalej na zachód wysuniętym z czterech Wielkich Piargów. Po lewej stronie (patrząc od dołu) sąsiaduje z Zielonym Piargiem, po prawej z piarżyskiem Mnichowego Żlebu. Ograniczony jest od góry przez Półksiężyc, Cubryńską Kazalnicę i Liliową Kazalnicę, po bokach przez sąsiednie piargi[3]. Utworzony został, i nadal powiększa się z materiału znoszonego z depresji między wschodnią i północną granią Turni Zwornikowej. Stosunkowo niewielki obszar tej depresji powoduje, że piarg ten jest najbardziej stabilny wśród czterech Wielkich Piargów, najsilniej też porośnięty[3]. Znaczną jego część zarasta kosodrzewina, górną część trawki[2].

Przez Kosowinowy Piarg prowadzą taternickie ścieżki (dojścia do ścian wspinaczkowych)[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Podnóżem Zielonego Piargu prowadzi czerwony szlak turystyczny okrążający Morskie Oko.

szlak turystyczny czerwony dookoła Morskiego Oka. Czas przejścia 35 min[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2019-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-05-14].
  3. a b c d Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Tom 8. Cubryna, Poronin: Wyd. Górskie, 2001, ISBN 83-7104-026-1
  4. Tatry Wysokie i Bielskie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000, Warszawa, Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06, ISBN 83-87873-26-8