Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1994
Państwo  Polska
Siedziba 00-498 Warszawa
ul. Książęca 4
Numer KRS 0000081582
Prezes Iwona Sroka
Przewodniczący
rady nadzorczej
Paweł Tamborski
Akcjonariusze / udziałowcy Skarb Państwa, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Narodowy Bank Polski
Kapitał zakładowy 21 000 000,00 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA
Ziemia 52°13′48,1″N 21°01′25,2″E/52,230028 21,023667
Strona internetowa

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowychspółka akcyjna, centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Obrót ten jest prowadzony na zasadzie całkowitej dematerializacji. KDPW prowadzi rejestrację papierów wartościowych oraz zajmuje się rozrachunkiem transakcji na rynku regulowanym i poza rynkiem regulowanym (m.in. na GPW, BondSpot, NewConnect, Catalyst). Jej akcjonariuszami w równych częściach są Skarb Państwa, Giełda Papierów Wartościowych SA oraz NBP.

KDPW funkcjonuje w charakterze spółki akcyjnej od listopada 1994 r., natomiast od 1991 r. funkcjonował jako dział Giełdy Papierów Wartościowych.

Funkcje Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych[edytuj | edytuj kod]

  • Rozrachunek transakcji zawartych na publicznym rynku papierów wartościowych. W wyniku zawarcia transakcji Krajowy Depozyt dokonuje krajowych i zagranicznych transferów papierów pomiędzy kontami depozytowymi uczestników oraz realizuje przelewy pieniężne pomiędzy rachunkami Uczestników w banku rozliczeniowym,
  • Nadawanie kodu ISIN i CFI papierom wartościowym każdej emisji,
  • Rejestrowanie oraz przechowywanie instrumentów finansowych podlegających dematerializacji. Krajowy Depozyt prowadzi konta depozytowe dla uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których zapisywane są papiery wartościowe.
  • Realizacja zobowiązań emitentów wobec właścicieli papierów wartościowych. Krajowy Depozyt pośredniczy pomiędzy emitentami a ich właścicielami w wypłacie dywidendy (w przypadku akcji) oraz dokonuje w imieniu krajowych i zagranicznych emitentów, m.in.: asymilacji, zamiany, konwersji i podziału akcji, realizuje prawa poboru, czy zamiany obligacji zamiennych na akcje.
  • Nadzór nad zgodnością wielkości emisji papierów wartościowych znajdujących się w obrocie. KDPW kontroluje zgodność liczby papierów wartościowych zapisanych na wszystkich kontach uczestników z liczbą papierów wartościowych wyemitowanych przez emitentów.
  • Zarządzanie Funduszem Rozliczeniowym, który tworzony jest z wpłat uczestników. Jego celem jest zapewnienie wykonania rozliczeń w przypadku braku na rachunku Uczestnika środków pieniężnych niezbędnych do rozliczenia transakcji giełdowych, na rynku BondSpot oraz NewConnect.
  • Zarządzanie obowiązkowym Systemem Rekompensat. Krajowy Depozyt zarządza Systemem Rekompensat utworzonym w celu gwarantowania środków pieniężnych i papierów wartościowych znajdujących się na rachunkach inwestycyjnych w przypadku upadłości domów maklerskich i banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.
  • Zadania związane z systemem zabezpieczenia społecznego. KDPW obsługuje wypłaty transferowe pomiędzy otwartymi funduszami emerytalnymi – w wyniku zmiany funduszu przez uczestnika lub podziału środków w nim zgromadzonych. Zarządza też obowiązkowym funduszem gwarancyjnym, tworzonym ze składek powszechnych towarzystw emerytalnych, gwarantującym wypłatę świadczeń członkom funduszy.

1 lipca 2011 r. Krajowy Depozyt przekazał rozliczenia transakcji spółce zależnej – KDPW_CCP, która zgodnie z międzynarodowymi standardami pełni funkcję centralnego kontrpartnera, prowadząc rozliczenia transakcji z zastosowaniem szeregu mechanizmów pozwalających na systemowe obniżenie ryzyka niewywiązania się stron ze zobowiązań wynikających z zawartych transakcji. Kapitał KDPW_CCP w wysokości 200 mln zł może zostać wykorzystany w ramach systemu gwarantowania rozliczeń[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Kapitał KDPW_CCP podwyższony do 200 mln zł” w inwestycje.pl (Dostęp: 2012-06-21).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]