La Masia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z La Masía)
Skocz do: nawigacja, szukaj
La Masía

La Masia – szkółka piłkarska klubu FC Barcelona powstała w 1979.

Budynek, w którym ma siedzibę szkółka został wybudowany w 1702 roku jako farma. W istocie hiszpańskie słowo „masia” oznacza właśnie dużą, wiejską, murowaną chatę. Klub wszedł we własność takiej chaty w 1953 roku. Słynna akademia służyła wówczas za warsztat architektom i twórcom nowego stadionu FC Barcelony. Cztery lata później (dokładnie 24 września 1957 roku) powstała „świątynia” Dumy Katalonii, czyli Camp Nou, natomiast dom został zamknięty w oczekiwaniu na miejsce przeznaczenia. Podczas gdy prezesem klubu był Enric Llaudet, budynek został przebudowany i powiększony na potrzeby nowej siedziby sternika Blaugrany (została otwarta 26 września 1966 roku). Dnia 20 października 1979 roku z inicjatywy Johana Cruyffa odnowiona La Masía stała się rezydencją młodych adeptów futbolu. Akademia była stworzona nieco na wzór szkółki Ajaksu Amsterdam. Dwuczęściowy dom o powierzchni 610 m² składał się z dużej kuchni, jadalni, biblioteki, pokoju codziennego, pomieszczeń administracyjnych, łazienek, przebieralni, a wszystko to dla 60 chłopców. Obiekt miał trenować i kształcić młodych sportowców, którzy opuścili rodziny i swoje domy na rzecz klubu. Większość adeptów pochodziło z Katalonii lub z Hiszpanii, jednakże rekrutowani byli także Ci zza granicy. Historyczna konstrukcja nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, których z biegiem czasu przybywało wręcz lawinowo. Zmieniali się klubowi działacze, przychodzili i odchodzili kolejni trenerzy, a La Masía niezmiennie dostarczała kolejnych graczy, „produkowała" reprezentantów kraju, budziła coraz większy zachwyt oraz zazdrość na całym piłkarskim świecie. Na początku sezonu 1999-2000 obiekt został powiększony o kolejnych 18 pokoi. W 2011 roku zapowiedziano przeniesienie ośrodka szkoleniowego do nowego obiektu znajdującego się w San Juan Despi, 8 km od Barcelony. Oficjalna nazwa nowej szkółki brzmi La Masía - Centre de Formació Oriol Tort. Budowa nowej akademii rozpoczęła się w grudniu 2009 roku i została zakończona w lipcu 2011 roku. Budynek ma powierzchnię 6000 m², posiada pięć pięter o pojemności do 123 miejsc (83 dla mieszkańców oraz 40 dla pracowników). Cała inwestycja (wraz z wyposażeniem)kosztowała 11,3 miliona euro.

Odkąd Guardiola objął stanowisko trenera Dumy Katalonii, w oficjalnych meczach zadebiutowało aż dwudziestu dwóch wychowanków La Masii. Trzeba tutaj zaznaczyć, iż nie wszyscy zawodnicy stanowiący obecnie o sile FC Barcelony przeszli wszystkie etapy kształcenia w akademii klubu. Część z nich rozpoczynała przygodę z piłką w mniejszych klubach, ale szybko trafili na Camp Nou (np. Andrés Iniesta, Josep Guardiola). Co nie znaczy, że nie można nazywać ich wychowankami. Są i tacy, którzy zmienili FC Barcelonę na inny klub, jednak po kilku latach wrócili „na stare śmieci” (np. Gerard Piqué, Cesc Fàbregas czy Jordi Alba). Akademia była zarówno ich domem jak i szkołą. Otoczeni przez przyjaciół, ambitnie dążyli do perfekcji. Zostali wychowani w przekonaniu, że FC Barcelona to coś więcej niż klub. W Hiszpanii słyszy się już, iż jeżeli jakiś młodzieniec wybija się wśród rówieśników, nie może spokojnie spacerować po mieście, gdyż prędzej czy później zostanie wcielony do La Masii. Poza Półwyspem Iberyjskim szkółki FC Barcelony mieszczą się w Chinach, Japonii, Egipcie, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Peru, a od niedawna również w Polsce, Brazylii, Korei Południowej i Indonezji. Średnio, co piąty wychowanek FC Barcelony zostaje graczem najlepszych europejskich klubów (ok. 10% debiutuje w pierwszym zespole, kolejne 10% karierę w La Liga lub najwyższej lidze poza granicami Hiszpanii).

Sekcja Wiek Liczba osób
Barcelona B 26
Juvenil A 16–18 19
Juvenil B 16–18 21
Cadet A 14–15 19
Cadet B 14–15 20
Infantil A 13–14 21
Infantil B 13–14 20
Alevín A 11–12 13
Alevín B 11–12 13
Alevín C 11–12 12
Alevín D 11–12 12
Benjamín A 9–10 11
Benjamín B 9–10 10
Benjamín C 9–10 12
Prebenjamín 7–8 12

Polski odpowiednik La Masii

FCB Escola Varsovia rozpoczęła swoją działalność 8 listopada 2011 roku. Pierwsze symboliczne certyfikaty przyjęcia do szkoły wręczał Xevi Marcé - dyrektor FCB Escoles oraz Julio Alberto Moreno, były piłkarz FC Barcelony, a obecnie zastępca dyrektora FCB Escoles. W październiku 2011 roku na testy do FCB Escola Varsovia zgłosiło się prawie 3000 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Przyjęto ok. 650. W kwietniu 2012 roku, 48 najlepszych udało się na dwa turnieje do Hiszpanii. Treningi odbywają się w czterech centrach na Pradze-Północ, Tarchominie, Bemowie i Ursynowie. Każdy ośrodek jest podzielony na cztery kategorie wiekowe. Zajęcia trwają (w zależności od wieku) dwa lub trzy razy w tygodniu. Sztab szkoleniowy stanowią Polacy, jednak ich poczynania są koordynowane przez Hiszpanów. FCB Escola Varsovia funkcjonuje podobnie jak La Masía. Z tą różnicą, że uczniowie po skończeniu 13 roku życia będą musieli poszukać sobie innych klubów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]