Life on Mars?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Life on Mars?
Singel Davida Bowiego
z albumu Hunky Dory
Wydany 22 czerwca 1973
Format 7" single
Nagrywany Trident Studios, Londyn, Kwiecień 1971
Gatunek Glam rock
Długość 3:48
Wytwórnia RCA Records
2316
Produkcja Ken Scott
Pozycje
  • #3 (UK)
  • #55 (UK 2007)
Singel po singlu

"Life on Mars?" (Życie na Marsie?) piosenka Davida Bowiego która została wydana po raz pierwszy w roku 1971 na albumie Hunky Dory, jednym z muzyków grających oryginalną wersję tego utworu jest Rick Wakeman (fortepian).

Utwór został wydany jako singel dopiero w 1973 ale dotarł on do 3 miejsca na liście przebojów w Anglii. W 1999 czytelnicy angielskiego magazynu muzycznego Q Magazine umieścili go na liście "10 najlepszych" singli wszech czasów, w liście z 2006 utwór ten jest notowany na 46 miejscu.

Utwór jest bazowany na francuskiej piosence "Comme d'habitude", na melodię której Bowie napisał utwór zatytułowany "Even a Fool Learns to Love", ale kiedy kanadyjski kompozytor Paul Anka wykupił wyłączne prawa do oryginalnej piosenki i stworzył jej angielskojęzyczną wersję "My Way" (największy i najbardziej znany przebój Franka Sinatry) wersja Bowiego nigdy nie została oficjalnie wydana. Według Bowiego powstała później "Life On Mars?" była jego "modernistyczną odpowiedzią" na piosenkę Paula Anki.

Piosenka zaczyna się jako opowieść o dziewczynce która ucieka do kina w czasie kłótni jej rodziców, ale ku jej zawodowi film który ogląda jest pełen przemocy od której starała się ona uciec. Druga zwrotka piosenki opowiedziana jest już z punktu widzenia pierwszej osoby - Bowie wylicza w niej swoje obserwacje na temat amerykańskiego imperializmu kulturalnego i stanu Wielkiej Brytanii.