Lisi Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lisi Potok
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Strumień
Długość 3,6 km
Źródło
Miejsce stok Lisicy
Współrzędne

53°19′53″N 14°40′56″E/53,331389 14,682222

Ujście
Recypient Trawna
Współrzędne

53°20′19″N 14°41′50″E/53,338611 14,697222

Położenie na mapie gminy Stare Czarnowo
Mapa konturowa gminy Stare Czarnowo, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Lisi Potok (niem. Gené Bach) – strumień w północno-zachodniej Polsce, prawy dopływ Trawny. Płynie przez północną część Puszczy Bukowej w województwie zachodniopomorskim.

Lisi Potok wypływa z pięciu źródeł położonych na północno-wschodnim stoku Lisicy. Płynie bogato urzeźbioną i malowniczą doliną, opływa Zamczysko od zachodu i północy, od południowego wschodu mija kolistą dolinę zwaną Lwią Paszczą, gdzie zasila go wodą źródło o tejże nazwie. Poniżej przyjmuje z prawej największy swój dopływ Stromżyk i skręca ku północy. W dalszym biegu przyjmuje z lewego brzegu dwa małe cieki bez nazwy, a z prawego brzegu Bukową Wodę, przecina Moskiewskie Obozowisko i na zachodnim krańcu Jasnej Polany uchodzi do Trawny z jej prawego brzegu. Przed 1945 rokiem nie używano jednolitej nazwy, jedną z nich było Gené Bach (w górnym biegu) i Sturmbach (po połączeniu ze Stromżykiem). W nazewnictwie niemieckim za dopływ Trawny przyjęto Stromżyk (Sturmbach), do którego wpadał Gené Bach wypływający ze stoku Lisicy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Leksykon Puszczy Bukowej. [dostęp 2008-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-05)].