Listwa elektroinstalacyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Listwa elektroinstalacyjna - element osprzętu elektroinstalacyjnego służący do prowadzenia przewodów instalacji elektrycznej w budynkach. Wykonywane są z niepalnego polichlorku winylu (PVC) jako:

  • naścienne
  • przypodłogowe
  • ścienne
Instalacja elektryczna zabudowana listwami elektroinstalacyjnymi. Na zdjęciu pokazano również łączniki.

Zapewniają mechaniczną i elektryczną ochronę kabli i przewodów. Umożliwiają łatwe układanie, wymianę i modernizację instalacji. Dzięki istnieniu przegród, umożliwiają jednoczesne prowadzenie kilku niezależnych obwodów lub instalacji strukturalnych.

Do połączeń poszczególnych odcinków listew i ich rozprowadzania wewnątrz pomieszczeń, jest stosowany osprzęt łącznikowy, w skład którego wchodzą: łączniki proste, łączniki kątowe, łączniki odgałęźne, oraz łączniki redukcyjne i narożniki zewnętrzne i wewnętrzne. Listwy mogą być przybijane przykręcane lub przyklejane do powierzchni elementów budowlanych.

Listwa a kanał elektroinstalacyjny[edytuj | edytuj kod]

W większości krajów nie rozróżnia się pojęć: listwy i kanały elektroinstalacyjne (używa się tylko nazwy kanał instalacyjny). W Polsce natomiast stosuje się określenie listwy i kanały, chociaż nie ma jednoznacznych definicji tych obydwu pojęć. Zarówno listwy, jak i kanały są przeznaczone do prowadzenia instalacji elektrycznych w budynkach i takie same są sposoby ich mocowania (przyklejanie, przybijanie, przykręcanie) do elementów budowlanych. Najbardziej istotną różnica polega na tym, że listwy instalacyjne mają mniejsze wymiary i przekroje poprzeczne w porównaniu z kanałami elektroinstalacyjnymi, wskutek czego różne są liczby i przekroje przewodów układanych we wspólnej osłonie. Wynika stąd również nieco inny zakres stosowania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Niestępski: Instalacje elektryczne: budowa, projektowanie i eksploatacja. Wyd. II. Warszawa: Oficyna Wydawnicza PW, 2005, s. 435. ISBN 83-7207-566-2.
  • Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji elektrycznych w praktyce, Wydawnictwo Verlag Dashofer, Warszawa 2008, ISBN 83-88285-83-1.