Maciej Kieres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maciej Kieres
Ilustracja
Data urodzenia

1974

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor, pianista, dziennikarz

Odznaczenia
Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” Odznaka Honorowa Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego

Maciej Kieres (ur. 1974) – polski dziennikarz telewizyjny, dokumentalista, pianista, kompozytor.

Doświadczony reżyser, dokumentalista filmowy, współpracujący od kilkunastu lat z TVP Wrocław[1], dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor i realizator widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej[2].

Inicjator i główny twórca cyklu filmowego powołanego do życia w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolny Śląsk Pełen Historii[3], w ramach którego wyreżyserował: Riese.Tajemnice wykute w skale; Jaśniej i cieplej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku; Pamiętajcie o ogrodach. Historia przeglądu piosenki aktorskiej we Wrocławiu; Twierdza Kłodzka; Srebrny Lew. Wędrówki po ziemi kłodzkiej; Opowieść o zamku na skale, ziemia Lądecka. Wędrówki po niezwykłych miejscach; Daisy. Wspomnienie minionego świata; Marianna. Królowa Kotliny. Ponadto autor filmów dokumentalnych, między innymi: Republika bananowa, Zarekwirowano; Historia Orderu Uśmiechu.

Pianista, kompozytor, aranżer, wieloletni akompaniator wybitnych artystów, między innymi Violetty Villas, Grażyny Barszczewskiej, Macieja Damięckiego, Zbigniewa Lesienia i innych. Autor muzyki do spektakli teatralnych i piosenki aktorskiej.

Realizator wielu wydarzeń artystycznych i krzewiciel życia kulturalnego na Dolnym Śląsku. Pomysłodawca licznych koncertów i festiwali; od 20 lat dyrektor artystyczny festiwalu Maj z Muzyką Dawną[4], organizowanego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku rokrocznie od 1992 roku. Jest to jedyna tego rodzaju impreza kulturalna w południowo-zachodniej Polsce. Festiwal zajmuje się promocją Muzyki Dawnej wykonywanej zarówno przez uznanych artystów jak i młodych, debiutujących wykonawców, w pięknych zabytkowych wnętrzach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, na oryginalnych instrumentach bądź ich wiernych kopiach używanych od XIII do XVII w.

Organizator Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w latach 2008–2011, oraz dyrektor artystyczny w roku 2012. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie-Zdroju.

Od 2001 roku związany z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, obecnie kierownik Działu Współpracy z Zagranicą. W ramach pracy w OKiS-ie realizował wiele międzynarodowych inicjatyw, w tym projekt muzyczny w ramach porozumienia Polsko-Francuskiego, realizację i nagranie nowo odkrytych utworów Franza Xavera Richtera i Johanna Gottlieba Janitscha. Jest również pomysłodawcą i realizatorem serii plenerowych Koncertów Operowo-Operetkowych, organizowanych na Dolnym Śląsku.

Działacz harcerski, rzecznik Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1997 – odznaczenie MSWiA za udział w akcji ratunkowej podczas powodzi.
  • 2003 – odznaczenie Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
  • 2011 – Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.
  • 15 października 2013 roku podczas uroczystej XLI Sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego otrzymał Odznakę Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego[5].
  • 3 kwietnia 2014 – nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury[6].
  • 18 czerwca 2015 - laudacja za pomysł i realizację fabularyzowanego cyklu dokumentalnego "Dolny Śląsk Pełen Historii" przyznana podczas uroczystej gali XIX edycji Dolnośląskiego Klucza Sukcesu za rok 2014[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 50 lat TVP Wrocław [online], TVP [zarchiwizowane z adresu 2013-02-25].
  2. Wykaz filmów i spektakli: Maciej Kieres w: Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl
  3. Cykl "Dolny Śląsk Pełen Historii"
  4. Festiwal Maj z Muzyką Dawną [online], Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej [zarchiwizowane z adresu 2008-12-05].
  5. XLI Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego [online], Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, 17 października 2013 [zarchiwizowane z adresu 2013-10-19].
  6. Nagroda Marszałka dla Piotra Borkowskiego i Macieja Kieresa
  7. Plakat z gali wręczenia Dolnośląskich Kluczy Sukcesu [online], Dolnośląski Klucz Sukcesu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]