Marian Simion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marian Simion
Data i miejsce urodzenia 14 września 1975
Rumunia Bukareszt
Dyscypliny boks
Dorobek medalowy

Marian Simion (ur. 14 września 1975 w Bukareszcie) − rumuński bokser, dwukrotny medalista olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera amatorska[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach europy w Vejle. W finale pokonał reprezentanta Danii, Ala Hasana[1]. Jeszcze tego samego roku zdobył brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Atlancie. W półfinale przegrał z Juanem Hernándezem Sierrą, który zdobył srebrny medal[2].

W 1997 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Budapeszcie. W półfinale przegrał z Serhijem Dzindzirukem, który zdobył srebrny medal[3].

W 1998 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach europy w Mińsku. W półfinale pokonał go Oleg Saitow, który zdobył złoty medal.[4]

W 1999 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w Houston. W finale pokonał walkowerem wybitnego Kubańczyka Jorge Gutiérreza[5].

W 2000 roku zdobył srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. W finale pokonał go Kazach Jermachan Ybrajymow[6].

W 2001 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach świata w Belfaście. W finale przegrał z Kubańczykiem Damiánem Austinem[7].

W 2002 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach europy w Permie. W półfinale pokonał go Rosjanin Andriej Miszin, który zdobył złoty medal[8].

W 2004 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach unii europejskiej, które odbywały się w Madrycie. W finale pokonał Irlandczyka Andy'ego Lee. Jeszcze tego samego roku startował na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Simion odpadł przed ćwierćfinałem, przegrywając z Egipcjaninem Ramdanem Yasserem[9].

Przypisy