Metoda graficzna obliczania pól

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metoda graficzna obliczania pól – metoda obliczania pól powierzchni.

Jest to metoda dokładniejsza niż metoda mechaniczna, ale mniej dokładna niż metoda analityczna. Ma ona zastosowanie, gdy figura, której pola szukamy jest wielobokiem, najlepiej trójkątem.

W przypadku, gdy figura której pole chcemy obliczyć jest trójkątem, metoda polega na pomiarze długości dowolnego boku trójkąta oraz opuszczonej na niego wysokości Pomiary wykonujemy przy pomocy kroczka i linijki bądź innego przyrządu z podziałką. W takim przypadku pole szukanej figury jest równe:

W przypadku, gdy badamy pole figury będącej wielobokiem o ilości boków większej od 3, należy przekształcić je na pole trójkąta. Ilustruje to rysunek.

Najpierw należy przedłużyć jeden z boków figury (np. bok ), a następnie połączyć któryś z wierzchołków figury leżących na przedłużonym boku (np. ) z drugim w kolejności (np. ), tak, aby powstała przekątna. Prowadzimy prostą równoległą do tej przekątnej (np. prosta ). Punkt przecięcia z przedłużeniem odcinka nazywamy Teraz łączymy z Pole trójkąta jest równe polu trójkąta gdyż mają wspólny bok oraz jednakową wysokość opuszczoną na ten bok.

Analogicznie wyznaczamy punkt Pole trójkąta jest równe polu trójkąta

Zatem pole figury jest równe polu trójkąta Pole obliczamy mierząc jeden z jego boków oraz opuszczoną na niego wysokość.

Znając długości boków, do obliczenia powierzchni można zastosować wzór Herona.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]