Mielno (jezioro w gminie Węgorzyno)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mielno
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Ińskie

Wysokość lustra

77,3 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

56,7 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,4 km
1,0 km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Ukleja

Rzeki wypływające

Ukleja

Położenie na mapie gminy Węgorzyno
Mapa konturowa gminy Węgorzyno, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielno”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielno”
Położenie na mapie powiatu łobeskiego
Mapa konturowa powiatu łobeskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mielno”
Ziemia53°33′35″N 15°24′52″E/53,559722 15,414444

Mielnojezioro na Pojezierzu Ińskim, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, na północny zachód od jeziora Woświn. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 56,7 ha[1].

Od południowego brzegu do jeziora wpada rzeka Ukleja płynąca od jeziora Woświn. Rzeka wypływa przy północnym brzegu[2]. Przy północno-wschodnim brzegu leży wieś Mielno.

Zbiornik w typologii rybackiej jest jeziorem linowo-szczupakowym[3]. Administratorem wód Mielna jest Gospodarstwo Rybackie Ińsko Michał Czerepaniak.

Nazwę Mielno wprowadzono urzędowo w 1955 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę jeziora – Mellen-See[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz wód powierzchniowych przeznaczonych do bytowania ryb, skorupiaków i mięczaków oraz umożliwiających migrację ryb. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, s. 8.
  2. Arkusz N-33-91-B. W: Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW: Rastrowa Mapa Podziału Hydrograficznego Polski. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, 2007-10. [dostęp 2009-09-21].
  3. NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  4. M.P. z 1955 r. nr 118, poz. 1571, s. 1900