Mikołaj Przypkowski (młodszy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mikołaj Przypkowski
Herb
Radwan
Rodzina

Przypkowscy

Data urodzenia

ok. 1615

Data śmierci

po 1668

Ojciec

Wacław Przypkowski

Matka

Eufrozyna Rupniowska

Żona

Elżbieta Błońska

Mikołaj Przypkowski herbu Radwan (ur. ok. 1615, zm. po 1668) – działacz braci polskich. Był synem Wacława i Eufrozyny z Rupniowskich, wnukiem Mikołaja.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Pogórzu w jednej z miejscowości należących do jego ojca (Falkowa, Bukowiec lub Brzana). Być może uczęszczał do szkoły braci polskich w Lusławicach, położonych blisko włości Wacława Przypkowskiego. Studiował na uniwersytecie w Altdorfie (1631) i Lejdzie (1632). Podczas potopu opowiedział się, wraz ze stryjami Janem i Stefanem, po stronie Karola X Gustawa. Przypkowscy zostali dodatkowo wynagrodzeni przez króla szwedzkiego za przeprowadzenie do Krakowa posłów szwedzkich: G. Wellinga, który jechał z Siedmiogrodu oraz A.J. Torquatusa, wracającego od Bohdana Chmielnickiego.

Po banicji braci polskich w 1658 Przypkowski, nie zmieniając wyznania, pozostał w kraju, przez co utracił majątek; 29 września 1662 Jan II Kazimierz dobra Przypkowskiego przekazał zasłużonym żołnierzom: Michałowi Sosnowicowi i Stanisławowi Źródłowskiemu (majątek przypadł im prawem kaduka (łac. iure caduco).

Przypkowski udał się na banicję do Prus Książęcych, jednak 23 lipca 1668 był obecny na sejmiku w Proszowicach, co może świadczyć o porzuceniu przez niego (przynajmniej oficjalnie) unitarianizmu.

Późniejsze losy Przypkowskiego nie są znane; brak również informacji o jego potomstwie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]