Monika Szyłkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monika Szyłkowska
Państwo działania

Polska

Doktor habilitowany nauk o bezpieczeństwie
Alma Mater

Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa

Doktorat

2014 – nauki o bezpieczeństwie
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie

Habilitacja

2020 – nauki o bezpieczeństwie
Wyższa Szkoa Policji w Szczytnie

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Wojskowa Akademia Techniczna

Wydział

Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania

Stanowisko

profesor

Okres zatrudn.

od 2011

Prorektor ds. studenckich
Uczelnia

Wojskowa Akademia Techniczna

Okres spraw.

od 2020-09-28

Odznaczenia
Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”

Monika Szyłkowskadoktor habilitowany w zakresie nauk o bezpieczeństwie, profesor na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej oraz prorektor ds. studenckich tej uczelni od roku 2020.

Wykształcenie i stopnie naukowe[edytuj | edytuj kod]

W roku 2004 ukończyła studia na Wydziałe Prawa Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie[1][2], a w roku 2006 studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej na Wydziale Strategiczno-Obronnym, kierunek: bezpieczeństwo narodowe[2][3]. Stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, uzyskała w 2014 na Wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (tytuł pracy: Ochrona cyberprzestrzeni w systemie bezpieczeństwa narodowego Rzeczpospolitej Polskiej)[1][2]. Na tej samej uczelni w roku 2020 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego, również w dziedzinie nauk społecznych i w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie (tytuł pracy: Piąty wymiar bezpieczeństwa - cyberprzestrzeń. Wyzwania, zagrożenia, implikacje)[1][2].

Zatrudnienie i awanse[edytuj | edytuj kod]

W 2011 rozpoczęła pracę w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT)[2]. Od 2015 pracownik badawczo-dydaktyczny Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT[1][2][3]. Od 2016 pełniła funkcję kierownika Zakładu Strategii i Systemów Obronnych (obecnie Zakład Studiów Obronnych). Od lipca 2020 profesor WAT na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania[2][4]. 28 września 2020 otrzymała nominację na funkcję prorektora ds. studenckich WAT[2][3][5].

Tematyka prac naukowych[edytuj | edytuj kod]

Jej prace naukowe obejmowały zagadnienia bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, wirtualnej tożsamości oraz prawnych aspektów bezpieczeństwa, w obszarze których prowadzi działalność naukową i dydaktyczną[3]. Opublikowane artykuły naukowe dotyczyły w szczególności problemów cyberkonfliktu w kontekście konfliktu zbrojnego, tworzenia systemu bezpieczeństwa w warunkach niepewności i ryzyka, roli czynnika ludzkiego w rozprzestrzenianiu się zagrożeń, bezpieczeństwa osobistego w kontekście ochrony prywatności cyfrowej, metodologii oddziaływania rosyjskiej miękkiej i twardej siły na Estonię, logistyki międzynarodowej i międzynarodowych systemów logistycznych[6][7].

W pracy zbiorowej Encyklopedia bezpieczeństwa narodowego, Warszawa 2023, ISBN 978-83-8017-473-3, dostępnej również online, M. Szyłkowska jest autorem rozdziałów: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, Suwerenność technologiczna, Infodemia, oraz współautorem rozdziałów: Cyberbezpieczeństwo, Bezpieczeństwo danych, Cyberprzestrzeń, Cyberzagrożenie, Cyberatak[7][8].

Członkini międzynarodowej organizacji Information Systems Security Association (ISSA)[2][3].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

  • M. Szyłkowska, Bezpieczeństwo informacyjne państwa – wybrane problemy, Toruń 2020, ISBN 978-83-8180-147-8
  • M. Szyłkowska, Piąty wymiar bezpieczeństwa – cyberprzestrzeń. Wyzwania, zagrożenia, implikacje, Kraków 2019, ISBN 978-83-8129-557-4
  • R. Kowalski, J. Kozioł, M. Szyłkowska, B. Wiśniewski, Bezpieczeństwo procesów decyzyjnych, Wrocław 2018, ISBN 978-83-7454-445-0
  • M. Szyłkowska (red.), Wiedza i innowacje wiWAT 2021, Poznań 2022, ISBN 978-83-67138-72-7

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Laureatka nagrody Ministra Obrony Narodowej w zakresie działalności dydaktycznej. W 2018 r. została odznaczona brązowym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ludzie Nauki ↓, Monika Szyłkowska dr hab..
  2. a b c d e f g h i j WAT – Baza Wiedzy ↓, dr hab. Monika Szyłkowska – Profil.
  3. a b c d e f WAT – Władze uczelni ↓, Prorektor ds. studenckich.
  4. Nowy profesor WAT ↓, dr hab. Monika Szyłkowska.
  5. Nominacje WAT ↓, Nominacje nowych prorektorów WAT.
  6. WAT – Baza Wiedzy ↓, dr hab. Monika Szyłkowska – Publikacje.
  7. a b Polska Bibliografia Naukowa ↓, dr hab. Monika Szyłkowska.
  8. Encyklopedia Bezpieczeństwa Narodowego ↓, Autorzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]