Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie
Oddział Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczawa 237

Data założenia

2 maja 1987

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i militaria

Kierownik

ks. Zygmunt Warzecha – kustosz

Położenie na mapie gminy Kamienica
Mapa konturowa gminy Kamienica, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie”
Ziemia49°36′07,344″N 20°17′50,532″E/49,602040 20,297370

Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawiemuzeum z siedzibą we wsi Szczawa (powiat limanowski). Placówka jest oddziałem (filią) Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Jej siedzibą są pomieszczenia budynku, sąsiadującego z drewnianym kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanym „Kościółkiem Partyzanckim”.

W ramach muzealnej ekspozycji prezentowane są pamiątki związane z 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i jego działaniach zbrojnych podczas II wojny światowej, które miały miejsce głównie na stokach Mogielicy, Wielkiego Wierchu, Kiczory i Wyrębisk. W zbiorach znajdują się m.in. sztandar pułku, umundurowanie i wyposażenie żołnierskie, militaria oraz dokumenty i fotografie. Ponadto prezentowana jest gablota z urnami z ziemią pól bitewnych Pułku[1].

Obiekt powstał w 2 maja 1987 w pomieszczeniach plebanii, według pomysłu księdza prałata Edwarda Fąfary. W 1989 ekspozycję przeniesiono do obecnych pomieszczeń, zaadaptowanych m.in. dzięki środkom mieszkańców Szczawy i polonii kanadyjskiej[1].

Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b praca zbiorowa, Katalog 101 atrakcji turystycznych powiatu limanowskiego, MM, Limanowa, 2023, s. 44

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]