Navy and Marine Corps Medal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Navy and Marine Corps Medal
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 7 lipca 1942

Navy and Marine Corps Medal (pol. Medal Marynarki Wojennej i Piechoty Morskiej) - amerykański medal wojskowy. Ustanowiony przez Kongres 7 lipca 1942 roku. Przyznawany jest członkom amerykańskiej marynarki wojennej i piechoty morskiej lub odpowiadającym rodzajom wojsk państw zaprzyjaźnionych, którzy odznaczyli się heroizmem poza sytuacją starcia z nieprzyjacielem. Medal zajmuje ósme miejsce w aktualnej precedencji amerykańskich odznaczeń wojskowych i jest równorzędny z odznaczeniami Soldier's Medal, Airman's Medal oraz Coast Guard Medal przyznawanymi za te same czyny osobom służącym kolejno w: armii lądowej, siłach powietrznych oraz straży wybrzeża.

Medal ten przyznawany jest przede wszystkim marynarzom i marines, którzy narazili życie w celu ratowania innych (kompanów, cywilów, jeńców wojennych) nie będąc pod ostrzałem nieprzyjaciela. Odznaczenie może być nadawane również w czasie pokoju. Jeśli medal zostanie nadany za taki akt odwagi, za który w walce przyznany byłby Navy Cross, odznaczony ma prawo do wyższej o 10% emerytury wojskowej (tak, jak za przyznanie NC).

Wśród odznaczonych znalazł się przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy, dowódca ścigacza torpedowego, który ratował swoich podwładnych z płomieni po uszkodzeniu ich jednostki pływającej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]