Nowy Gruziński Uniwersytet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy Gruziński Uniwersytet
ახალი საქართველოს უნივერსიტეტი
New Georgian University
Godło
Ilustracja
Dewiza

"W prawdzie leży wolność"

Data założenia

2015

Typ

badawcza

Państwo

 Gruzja

Adres

ul. Guriaskiego 1, Poti

Rektor

Metropolity Poti i Khobi Grigoli (Berbiczaszwili)

Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nowy Gruziński Uniwersytet”
Ziemia42°08′33,7″N 41°40′25,7″E/42,142700 41,673800
Strona internetowa

Nowy Gruziński Uniwersytet – uniwersytet badawczy w Poti w Gruzji. Uczelnia powstała w 2015 roku pod patronatem Apostolskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Gruzji. Uniwersytet zapewnia programy akademickie z filozofii chrześcijańskiej i psychologii chrześcijańskiej.

Krótka historia[edytuj | edytuj kod]

Nowy Gruziński Uniwersytet powstał dzięki zgodzie katolikosa-patriarchy całej Gruzji i staraniem metropolity Poti i Khobi Grigoli (Berbichaszwilego). W dniu 14 grudnia 2015 r. uczelnia uzyskała autoryzację i akredytację państwową oraz uzyskała status uczelni wyższej, co daje jej możliwość realizacji programów szkolnictwa wyższego i prowadzenia badań naukowych. Nowy Gruziński Uniwersytet oferuje studia magisterskie i doktoranckie z filozofii chrześcijańskiej i psychologii chrześcijańskiej. W 2021 roku uczelnia otrzymała autoryzację państwową i akredytację na kolejne 6 lat. Uniwersytet ma partnerów w kilku krajach, takich jak Niemcy[1], Stany Zjednoczone[2] i Grecja[3].

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych[edytuj | edytuj kod]

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych jest główną jednostką edukacyjną i administracyjną Nowego Gruzińskiego Uniwersytetu. Kadra tego wydziału liczy obecnie 28 osób i prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych i doktoranckich na trzech następujących kierunkach:

Studia:

  • Magister filozofii chrześcijańskiej / stopień: magister filozofii – 2 lata (4 semestry).
  • Magister Psychologii Chrześcijańskiej / Stopień: Magister Psychologii – 2 lata (4 semestry).
  • Doktor filozofii chrześcijańskiej / stopień: doktor filozofii – 3 lata (6 semestrów).

Wydział w swojej historii przyznał już kilka tytułów Doktora Honoris Causa[4]. Otrzymały je następujące osoby:

Archiwum Filozofii i Teologii Kaukaskiej[edytuj | edytuj kod]

Archiwum Filozofii i Teologii Kaukaskiej koordynuje proces badań naukowych na uczelni. Dyrektorem Archiwum jest prof. Tengiz Iremadze. Archiwum ma na celu zapewnienie gruntownej analizy bogatego dziedzictwa teoretycznego regionu Kaukazu; promocję i popularyzację gruzińskich tradycji filozoficznych i teologicznych we współczesnym zglobalizowanym świecie; rozwój nowych narzędzi akademickich i badawczych w filozofii i teologii chrześcijańskiej oraz wsparcie młodych badaczy filozofii i teologii. Od 2015 roku Archiwum wydało ponad 50 książek. Jego główne obszary badawcze to: filozofia chrześcijańska, teologia chrześcijańska, historia filozofii gruzińskiej, filozofia międzykulturowa, teologia polityczna, antropologia filozoficzna, neurofilozofia i bioetyka.

Biblioteka Uniwersytecka[edytuj | edytuj kod]

W bibliotece znajdują się zbiory literatury teologicznej i filozoficznej w języku gruzińskim i obcych (teksty kanoniczne, klasyczne i współczesne teksty z historii filozofii, dzieła Ojców Kościoła, średniowiecznych autorów gruzińskich i obcych, współczesnych teologów prawosławnych). Pod kierunkiem Archiwum Filozofii i Teologii Kaukaskiej biblioteka jest okresowo wzbogacana o prywatne księgozbiory filozofów i teologów z regionu Kaukazu. Część cyfrowa biblioteki zawiera do 70 000 książek cyfrowych.

Projekty akademickie[edytuj | edytuj kod]

Portal Petritsi to akademicka platforma internetowa Nowego Uniwersytetu Gruzińskiego. Nazwa portalu pochodzi od imienia wielkiego średniowiecznego gruzińskiego filozofa Ioane Petritsi. Portal skupia gruzińskich i zagranicznych badaczy zajmujących się filozofią, teologią i naukami społecznymi. Regularnie publikuje nowe przekłady, prace naukowe i recenzje z zakresu filozofii, teologii i psychologii[5].

Encyklopedia Filozofii i Teologii Gruzińskiej – internetowy projekt akademicki opracowany na podstawie zbiorów Archiwum Filozofii i Teologii Kaukaskiej. W encyklopedii znajdują się artykuły dotyczące wybitnych filozofów i teologów gruzińskich, a także inne, traktujące o szkołach, gałęziach i koncepcjach filozofii i teologii gruzińskiej. Autorami opublikowanych w encyklopedii treści są znani uczeni i badacze, zarówno gruzińscy, jak i zagraniczni[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]