Orawica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Orawica przy Szatanowej Polanie i odsłonięcia fliszu karpackiego
Uregulowane koryto Orawicy poniżej Orawic

Orawica (słow. Oravica) – rzeka na Słowacji, lewobrzeżny dopływ Orawy. Według geografów polskich powstaje na wysokości ok. 834 m n.p.m. na granicy Doliny Cichej Orawskiej i Kotliny Orawickiej przy Szatanowej Polanie z połączenia dwóch potoków: Cichej Wody Orawskiej i Juraniowego Potoku[1]. Natomiast geografowie słowaccy nie wydzielają Cichej Wody Orawskiej jako osobnego potoku, traktując go jako część Orawicy – ich zdaniem Orawica ma swoje źródła na wysokości ok. 950 m n.p.m. na polskiej polanie Molkówka[2][3].

Orawica płynie Kotliną Orawicką do Orawic w ogólnym północno-zachodnim kierunku na granicy dwóch regionów geograficznych Tatr Zachodnich i Pogórza Spisko-Gubałowskiego, z obu tych regionów zbierając wodę. W Orawicach, tuż poniżej kąpieliska termalnego, na wysokości około 790 m n.p.m. łączy się ze spływającym z Tatr potokiem Bystra. Tutaj też spuszczane są do niej ciepłe wody odpadowe z kąpieliska termalnego. Następnie płynie Doliną Orawicką w północnym kierunku przez Witanową, gdzie zmienia kierunek na zachodni, później przepływa przez Trzcianę, gdzie skręca w kierunku południowo-zachodnim i na wysokości 567 m w okolicach Twardoszyna uchodzi do Orawy[4].

Górna jej część (do Orawic) ma bardzo czystą wodę, płynie bowiem przez niezamieszkane obszary, a południowa część dopływów znajduje się na obszarze parku narodowego (TANAP)[4]. W korycie obserwować tu można liczne odsłonięcia fliszu karpackiego[5]. Po prawej stronie tej części jej koryta biegnie dobra droga (zakaz wjazdu pojazdów) i szlak turystyczny przekraczający Orawicę przy Szatanowej Polanie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Witold Henryk Paryski, Zofia Radwańska-Paryska, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-71-04-009-1
  2. Základná mapa SR 1:50 000, ark. 26-42, Geodetický a kartografický ústav, Bratislava 2003
  3. Topografická mapa vojenská 1:25 000, ark. M-34-100-Ba, Topografický ústav, Banská Bystrica 1988
  4. a b c Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2019-11-13].
  5. Józef Nyka, Tatry Słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ISBN 83-901580-8-6