Order of Australia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Order Australii
Order of Australia
Baretka
Baretka cywilna
Baretka
Baretka wojskowa
Ustanowiono 14 lutego 1975

Order Australii (ang. Order of Australia) – najwyższe odznaczenie państwowe (cywilne i wojskowe) Australii przyznawane za wkład w rozwój kraju poprzez znaczące dokonania (ang. for the purpose of according recognition to Australian citizens and other persons for achievement or for meritorious service).

Order został ustanowiony 14 lutego 1975 na mocy patentu królewskiego wydanego przez Elżbietę II (działającą w tym momencie jako królowa Australii). Wcześniej obywatele australijscy dekorowani byli odznaczeniami brytyjskimi (zresztą do dziś są do tego uprawnieni, łącznie z tytułami szlacheckimi). Po pewnych modyfikacjach, patent uzyskał wymaganą dla jego ważności kontrasygnatę australijskiego premiera (był nim wówczas Malcolm Fraser) i 24 maja 1976 nabrał mocy prawnej.

Pierwotnie order przyznawany był w pięciu klasach (od najwyższej):

  • Rycerz lub Dama (Knight or Dame)
  • Kawaler (Companion)
  • Oficer (Officer))
  • Członek (Member)
  • Medalista Orderu (Medal of the Order of Australia)

W 1986 klasa Rycerzy i Dam została zniesiona kolejnym patentem królewskim, najwyższą klasą jest od tego czasu klasa Towarzyszy. Obecnie żyją jeszcze trzy osoby posiadające tytuł Rycerzy Orderu (jedną z nich jest książę Karol).

Kandydatów do orderu może zgłosić każdy. Propozycje są rozpatrywane przez apolityczną Radę Orderu Australii, a formalnego nadania orderu dokonuje w imieniu królowej gubernator generalny Australii. Listy odznaczonych ogłaszane są dwa razy do roku - w styczniu i czerwcu. Przed publikacją nazwisk, uhonorowane osoby są poufnie informowane o wyróżnieniu i proszone o wyrażenie zgody na jego przyjęcie. Gubernator generalny jest także z urzędu Pierwszym Towarzyszem Orderu oraz jego kanclerzem.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Australii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]