Pałac Wyszomirskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwark
Symbol zabytku nr rej. 343 z 31.12.1983:
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Stok Lacki-Folwark

Styl architektoniczny

neorenesansowy

Architekt

Bolesław Podczaszyński

Ukończenie budowy

1875

Pierwszy właściciel

Józef Wyszomirski

Położenie na mapie gminy Siedlce
Mapa konturowa gminy Siedlce, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwark”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwark”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwark”
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa konturowa powiatu siedleckiego, w centrum znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwark”
Ziemia52°09′32,80″N 22°20′24,89″E/52,159111 22,340247

Pałac Wyszomirskich w Stoku Lackim-Folwarku – zabytkowy neorenesansowy pałac w Stoku Lackim-Folwarku, wzniesiony w roku 1875 przez Bolesława Podczaszyńskiego dla Józefa Wyszomirskiego.

Pałac wzniesiono częściowo na sklepionych krzyżowo piwnicach pozostałych po istniejącym poprzednio w tym miejscu drewnianym dworze, należącym w I połowie XIX wieku do Rostworowskich. Z tego też okresu pochodzi zabytkowy park, którego pierwotna powierzchnia wynosiła 4 hektary. W 1858 roku majątek nabyli Wyszomirscy – wówczas to zburzono pozostałości dawnego dworu i podjęto decyzję o zbudowaniu nowego pałacu; zaangażowany w tym celu został znakomity architekt – Bolesław Podczaszyński, specjalizujący się w projektowaniu dworów i pałaców. Pałac wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta z wysuniętym portykiem dźwigającym taras. Elewacje krótszych boków pałacu wzbogacono o wykusze i tympanony. Po śmierci Józefa Wyszomirskiego majątek został zlicytowany, do czego doprowadziły długi, lecz przede wszystkim niezgoda wśród spadkobierców. Założenie parkowo-pałacowe, zmieniając właścicieli, ulegało postępującej dewastacji i rujnacji, na skutek której zostało w końcu przejęte przez siedlecki magistrat. Odtąd budynek pałacu służył celom publicznym. Mieścił się tu m.in. Szpital Zakaźny (1919–1920) i Dom Starców (1927–1928). Po wojnie mieściła się tu Szkoła Podstawowa (1945–1950), a następnie Państwowy Dom Dziecka (1950–1983), zaś teraz Specjalny Ośrodek Społeczno-Wychowawczy w Stoku Lackim. Pałac zachował się w nienaruszonym stanie, natomiast park poważnie ucierpiał, szczególnie w czasie II wojny światowej – obecnie z 4 hektarów pozostało zaledwie 1,5 hektara. Jeszcze w latach osiemdziesiątych, zachowany był układ alej parkowych, i wiele wspaniałych jesionów, topoli, akacji, oraz modrzewi. Obecnie trwają prace, odtwarzające park.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Postka, „Zabytki Węgrowa i okolic. Pałace i dwory”.