Pacific Beach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Plaża w Pacific Beach
Pacifi Beach, widok od południa

Pacific Beach – dzielnica San Diego, w skrócie PB.

Granicę dzielnicy stanowią: od zachodu Ocean Spokojny, od północy - dzielnica La Jolla, od wschodu - droga krajowa nr. 5, od południa - dzielnica Mission Beach.

Populacja PB to ok. 40 tys. mieszkańców, średni wiek mieszkańców wynosi 35 lat, mediana rocznego dochodu na gospodarstwo domowe to 68,390 dol.[1].

Pacific Beach znana jest z plaż, dobrych warunków do surfingu i życia nocnego. Najwięcej barów i klubów znajduje się w okolicy ulic Garnet Ave, Ingraham St i Mission Blvd.[2]. Dzięki temu dzielnica przyciąga turystów. W 2009 roku odwiedziło ją 26 mln. osób.[3]

Pierwsze zabudowania w Pacific Beach powstały pod koniec XIX wieku. Większość domów to wille w stylu "cottages", które powstały głównie w latach 40. - 60. XX wieku. W latach 70. XX wieku zbudowano też wiele kompleksów z mieszkaniami. Najwięcej większych domów jednorodzinnych jest w mniej rozrywkowych częściach dzielnicy - North Pacific Beach i Crown Point[4]. Średnia cena domu w okolicy to 750,000 - milion dol. Domy stojące przy same plaży osiągają ceny nawet ponad 3 mln. dol.[5]

W dzielnicy znajduje się polska parafia Misji Rzymsko Katolickiej Św. Maksymiliana Kolbe[6]. Jest to jedyna w San Diego polska parafia. W 2006 roku wybuchł wokół niej lokalny spór wśród Polonii[7].

Przypisy