Paradoks Puśleckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Paradoks Puśleckiego – termin w światowej literaturze ekonomicznej nazwany od nazwiska Zdzisława Puśleckiego, określający korzyści i koszty integracji państw słabiej rozwiniętych z krajami wyżej rozwiniętymi oraz uwzględniający w szczególności grupę państw Europy Środkowej i Wschodniej[1].

Określenia po raz pierwszy użył prof. Peter Leslie z Queen’s University, w pracy „Globalisation and Regional Systems” wydanej w 2000 roku[2]. Profesor zaprezentował funkcjonowanie paradoksu na Uniwersytecie Laval w Québec, podczas kongresu naukowego Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych[3].

Paradoks wskazuje, że integrowanie się państw słabiej rozwiniętych z Unią Europejską i gospodarką światową oznacza nie tylko korzyści, lecz również koszty. Osłabienie hegemonialnej roli Unii Europejskiej w stosunku do krajów stowarzyszonych i poszerzenie wynikających z procesów globalizacyjnych korzyści tych państw może przyczynić się do przyspieszenia ich rozwoju ekonomicznego oraz wzrostu partycypacji w integrującym się światowym systemie gospodarek współzależnych. Zgodnie jednak z paradoksem może to powodować także ograniczenie tradycyjnie rozumianej suwerenności gospodarczej, oznaczającej podejmowanie części decyzji ekonomicznych przez podmioty zewnętrzne[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rada Programowa VIII Kongresu Ekonomistów Polskich. pte.pl. [dostęp 2015-08-16]. (pol.)., s. 136.
  2. Odbiór rezultatów badań naukowych. zdzislawpuslecki.hpage.co.in. [dostęp 2015-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (pol.).
  3. Z. W. Puślecki, Globalne uwarunkowania wzrostu konkurencyjności Unii Europejskiej w XXI wieku, „Przegląd Politologiczny”, nr 4, Poznań 2012, s. 72.
  4. Z. W. Puślecki, System środków ochrony handlowej Unii Europejskiej w warunkach globalizacji, Poznań 2001, s. 209-212.