Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Repla

Adres

Repla, ul. Sowiecka 28,
Рэпля, вул. Савецкая, 28

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

grodzieńska

Dekanat

Wołkowysk

kościół

Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli

Wezwanie

Imienia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

12 września

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli”
Ziemia53°18′38,4″N 24°12′09,9″E/53,310667 24,202750

Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Repli – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Repli, w diecezji grodzieńskiej, w dekanacie Wołkowysk, na Białorusi.

Drugorzędnymi współpatronami parafii są: św. Józef, oblubieniec Najświętszej Marii Panny (odpust 19 marca) oraz św. Antoni Padewski (odpust 13 czerwca).

Parafia posiada kaplicę filialną w Dulowcach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy, drewniany kościół w Repli zbudowano w 1632. Kolejny, również drewniany w 1730 ze środków pisarza wielkiego litewskiego Michała Józefa Massalskiego. Kościół ten był pw. św. Anny. W 1850 budynek odnowiono. W II poł. XIX w. parafia posiadała kaplice filialne w Tereszkach i Werejkach (w 1865 zamkniętą w ramach represji po powstaniu styczniowym) oraz kaplicę cmentarną. Położona była wówczas w diecezji wileńskiej, w dekanacie wołkowyskim.

W latach 1902 - 1908 zbudowano obecny kościół, gdyż stara świątynia nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Wówczas też parafia uzyskała obecne wezwanie. Kościół został uszkodzony podczas I wojny światowej i odnowiony w okresie międzywojennym.

W latach międzywojennych parafia leżała w archidiecezji wileńskiej, w dekanacie Łunna[1]. W przededniu wybuchu II wojny światowej liczyła ponad 4200 wiernych.

Po II wojnie światowej parafia znalazła się w granicach ZSRR. W tym okresie zdewastowana została kaplica cmentarna, odbudowana w latach 90.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]