Piramida w Calakmul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piramida w Calakmul

Piramida w Calakmul lub Structure II (hiszp. Estructura II) – masywna majańska piramida położona w Calakmul w Meksyku. Budowla znajduje się w południowej części miasta. Przed nią rozciąga się centralny plac, a na prawo od niej leży 50-metrowa piramida, tzw. Struktura I.

Podobnie jak w przypadku wielu innych mezoamerykańskich budowli, piramida była powiększana poprzez nadbudowywanie na nią kolejnych struktur w celu zwiększenia jej masy[1]. Jej podstawa mierzy ok. 125 × 140 m, a wysokość 45 metrów, co czyni ją jedną z największych majańskich piramid[2].

Rdzeń stanowiła trójdzielna piramida, tzw. Struktura 2A datowana na późny okres preklasyczny, przy czym obiekt ten nadal stanowi najwyższy punkt całej konstrukcji[3].

Na początku okresu klasycznego dobudowano masywne przedłużenie z przodu piramidy, przykrywając wcześniejszy budynek. Na nim wzniesiono trzy nowe świątynie (Struktury 2B, 2C i 2D). Centralną świątynią była 2B, z kolei 2C znajdowała się po wschodniej stronie, a 2D po zachodniej. Do każdej z nich prowadziły oddzielne schody, pomiędzy którymi znajdowały się duże kamienne maski. W VIII wieku n.e. Struktura 2B została nadbudowana dużą piramidą, a jej schodkową fasadę zakryły ogromne maski. Później wzniesiono na niej kolejną fasadę, ale prawdopodobnie nie została ona ukończona[3].

Wzdłuż podstawy piramidy wybudowano kilka budynków, w których umieszczono stele[3].

W późnym okresie klasycznym, na szczycie piramidy zbudowano pałac składający się z dziewięciu pomieszczeń zdobionych stiukowymi, barwnymi płaskorzeźbami. Zostały one rozmieszczone w trzech grupach, po trzy pomieszczenia w każdej. Cały pałac mierzył 19 × 12 metrów. Dwa przednie rzędy pomieszczeń służyły do przygotowywania posiłków, a w pozostałych była m.in. łaźnia, ołtarz i grobowce[4]. W jednym z pochówków znajdowały się szczątki mężczyzny owinięte tkaninami i skórami jaguara. Grobowiec zawierał również bogate dary, w tym jadeitową maskę i ozdoby do uszu, koraliki z muszli i kości, muszle ostryg, obsydianowe ostrza, ceramikę oraz pozostałości drewnianych przedmiotów. Wśród ceramiki był talerz z hieroglificznym tekstem, który wymieniał króla Yuknooma Yich'aaka K'aka jako jego właściciela[3]. Dlatego też przypuszcza się, że grobowiec należał do niego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Walter Robert Thurmond, Clifford T. Brown: Historical Dictionary of Mesoamerica. Scarecrow Press, 2012, s. 51. ISBN 978-0-8047-4817-9. (ang.).
  2. Robert J. Sharer, Loa P. Traxler: The Ancient Maya. Stanford University Press, 2006, s. 356. ISBN 978-0-8047-4817-9. (ang.).
  3. a b c d Simon Martin, Nikolai Grube: Chronicle of the Maya Kings and Queens: Deciphering the Dynasties of the Ancient Maya. Thames & Hudson, 2000, s. 107. ISBN 0-500-05103-8. (ang.).
  4. Calakmul. mesoweb.com. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).
  5. Yuknoom the Great and Calakmul. historicalmx.org. [dostęp 2021-09-27]. (ang.).