Poltergeist (polter.pl)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poltergeist
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

portal internetowy

Data powstania

2000

Autor

wielu

Właściciel

InteliMedia

Rejestracja

Opcjonalnie

Strona internetowa

Poltergeist (także Polter.pl, dawniej rpg.net.pl) – jeden z największych[1] polskich portali internetowych poświęconych fantastyce. W jego skład wchodzą serwisy tematyczne poświęcone literaturze, kinu, komiksom, grom fabularnym, planszowym, bitewnym, karcianym, komputerowym i konsolowym oraz konwentom. Oprócz tego Polter.pl jest platformą blogerską, zawiera też forum dyskusyjne.

Wydawcą i właścicielem portalu Polter.pl jest InteliMedia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polter.pl został założony jako magazyn internetowy w 2000 roku. Po pierwszym numerze i kilku miesiącach pracy został przekształcony w portal internetowy. Od 2004 roku wydawcą portalu jest Przemysław Prekurat. Zmiany w wyglądzie strony zostały wprowadzone w 2009 roku, a w 2011 zaprezentowano płatną usługę Polter Plus, wprowadzającą drobne udogodnienia w użytkowaniu serwisu oraz możliwość wygrania nagród w cyklicznych losowaniach.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Polter.pl doczekał się kilku wyróżnień za swoją działalność:

  • w grudniu 2003 roku tygodnik Wprost wyróżnił serwis Poltergeist tytułem strony tygodnia[2].
  • w kwietniu 2005 roku Polter.pl został wyróżniony przez polską edycję miesięcznika Playboy[3].
  • w 2003 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Webmasterów i Designerów (International Association of Webmasters and Designers -IAWMD) przyznało portalowi dwa wyróżnienia Golden Web Award (za projekt galerii i strony głównej serwisu)[4].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

1 lipca 2010 roku redaktorem naczelnym serwisu został Maciej Reputakowski, zastępując na tym stanowisku Przemysława Prekurata. Przed nimi funkcję tę piastowali - kolejno - Tomasz Dzierżek, Maciej Dzierżek, Rafał Błaszczak, Przemysław Prekurat i Piotr Brewczyński.

Strukturalnie redakcja Poltergeista jest podzielona na szereg mniejszych podredakcji tematycznych, kierowanych przez redaktorów naczelnych działu.

Patronaty[edytuj | edytuj kod]

Poltergeist patronuje wielu publikacjom na rynku polskim - zarówno książkowym i komiksowym, jak i growym[5]. Wspiera również liczne inicjatywy konwentowe w Polsce.

Forum[edytuj | edytuj kod]

Integralną częścią serwisu jest forum dyskusyjne. Serwis Poltergeist posiada jedno z największych w Polsce forów poświęconych fantastyce (zarejestrowanych ponad 49049 użytkowników, którzy zamieścili na nim niemal milion wypowiedzi)[6].

Blogi[edytuj | edytuj kod]

Każdy zarejestrowany użytkownik serwisu Poltergeist może łatwo założyć swojego osobistego bloga zintegrowanego z portalem. W szczytowym momencie w blogosferze serwisu pojawiało się miesięcznie około 200 wpisów[potrzebny przypis].

Zloty[edytuj | edytuj kod]

Redakcja Poltergeista organizowała zloty Poltergeista – około tygodniowe spotkania wakacyjne, podczas których można było spotkać się z członkami redakcji i pozostałymi fanami portalu. Przyjazd na zlot był dobrowolny i otwarty dla wszystkich chętnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [224017,1501,,,,,,1/aktualnosci_tekst „Kolejni patroni medialni” – wieść]. Serce Zimy. [dostęp 2014-11-03].
  2. Archiwum Złotych Stron Tygodnia. [dostęp 2013-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).
  3. „Playboy (edycja polska)”, kwiecień 2005. ISSN 1230-2724. (pol.). 
  4. Nasze wyróżnienia - Serwis - POLTERGEIST [online], info.polter.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  5. Nasze patronaty - Serwis - POLTERGEIST [online], info.polter.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  6. Forum POLTERGEIST - Wykaz forów [online], forum.polter.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).