Pomarańczowy karzeł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pomarańczowy karzełgwiazda ciągu głównego typu widmowego K i jasności klasy V. Pod względem wielkości pomarańczowe karły położone są pomiędzy czerwonymi karłami typu M i klasy V oraz żółtymi karłami typu G i klasy V. Masa tego typu gwiazd wynosi od 0,5 do 0,8 masy Słońca, a temperatura ich powierzchni wynosi od 3900 do 5200 kelwinów.

Gwiazdy tej klasy są interesujące dla poszukiwaczy życia pozaziemskiego ze względu na długi czas życia, 15-30 miliardów lat (dla porównania obecny wiek Słońca szacowany jest na 4,6 miliarda lat,a wszechświata na 13,75mld lat).

Najbliższy pomarańczowy karzeł to alfa Centauri B, odległy o 4 lata świetlne od Ziemi, jego typ widmowy to K0-1 V, a masa – 0,9 masy Słońca. Drugi co do bliskości pomarańczowy karzeł to epsilon Eridani. Jest odległy o 10,67 lat świetlnych od Ziemi, ma masę 0,85 masy Słońca.

Gwiazdy typu K są około 10 razy bardziej pospolite niż gwiazdy podobne do Słońca (typu G).

Są one stabilne na tyle, że strefa przyjazna życiu wokół nich nie zmienia rozmiarów przez wiele miliardów lat.

Nieco mniejsze od naszego Słońca pomarańczowe karły, jak twierdzą naukowcy, stwarzają najlepsze warunki do tego, by istniała wokół nich strefa warunków sprzyjających powstaniu życia, tak zwana ekosfera, gdzie może istnieć woda w stanie płynnym.

"Living with a Red Dwarf"[edytuj | edytuj kod]

Grupa naukowców z uniwersytetu w Pensylwanii z Edwardem Guinanem na czele, prowadziła przez kilka ostatnich lat badania, dotyczące tego, jak właściwości gwiazd zmieniają się w zależności od ich masy. Rezultaty zostały opublikowane w artykule The "Living with a Red Dwarf" Program.

Okazało się, że na czerwonych karłach, których masa waha się między 10 a 50% masy Słońca, często powstają ogromne rozbłyski, uwalniające promieniowanie potencjalnie bardzo szkodliwe dla pobliskich planet. Taka aktywność jednak zmniejsza się z wiekiem czerwonego karła i naukowcy nie wykluczyli możliwości powstania życia na planetach w pobliżu czerwonych karłów, ale takie życie, niewątpliwie, miałoby tam niemałe przeszkody do rozwoju.

Pomarańczowe karły natomiast, których masa waha się między 50 a 80% masy Słońca, wykazują tylko nieznacznie większą skłonność do "produkowania" pochodni, niż takie gwiazdy jak Słońce. Poza tym, szanse na powstanie inteligentnych form życia na planetach wokół pomarańczowych karłów są duże ze względu na to, że istnieją już bardzo długo - do 30 miliardów lat. Oznacza to, że żadna z tych gwiazd nie umarła od powstania wszechświata.

Wszystko to sprawia, że pomarańczowe karły są bardzo interesujące dla prowadzenia badań i projektów takich, jak SETI.