Figura św. Floriana w Brzesku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Figura św. Floriana
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Brzesko

Miejsce

Rynek

Typ obiektu

posąg na cokole

Data budowy

1731

Położenie na mapie Brzeska
Mapa konturowa Brzeska, na dole znajduje się punkt z opisem „Figura św. Floriana”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Figura św. Floriana”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Figura św. Floriana”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Figura św. Floriana”
Położenie na mapie gminy Brzesko
Mapa konturowa gminy Brzesko, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Figura św. Floriana”
Ziemia49°58′03,8″N 20°36′24,6″E/49,967722 20,606833
Widok figury około 1911

Figura św. Floriana w Brzesku – posąg z 1731 roku, znajdujący się w centralnej części brzeskiego Rynku. Rzeźba przedstawia postać św. Floriana, orędownika w walce z żywiołem ognia. Późnobarokowy posąg jest najstarszym zabytkiem tego typu w regionie[1].

Św. Florian[edytuj | edytuj kod]

Św. Florian był żołnierzem i urzędnikiem cesarza rzymskiego w naddunajskiej prowincji Noricum. Żył w czasach prześladowania chrześcijan, według tradycji stanął w ich obronie, za co został skazany na śmierć. Zginął śmiercią męczeńską w 304 roku[2]. Od 1436 roku św. Florian był zaliczany do głównych patronów Królestwa Polskiego[3]. Uważano go za orędownika w walce z żywiołem ognia, patrona strażaków, kominiarzy, hutników i innych zawodów związanych z ogniem. Przydrożne kapliczki i figury miały chronić osady i miasta przed pożarem. W ikonografii św. Floriana najczęściej ukazuje się w rynsztunku rzymskiego żołnierza z proporcem lub lancą. Wodą z trzymanego w ręce naczynia gasi pożar płonącego domu[4].

 Osobny artykuł: Florian (męczennik).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Figura św. Floriana została ufundowana przez brzeskich mieszczan, po pożarze miasta, który miał miejsce w 1723 roku. Posąg świętego wzniesiono 26 listopada 1731 roku, nie wiadomo kto jest twórcą rzeźby. W 1906 roku, po wielkim pożarze miasta w 1904 roku, figura została odrestaurowana i przestawiona w obecne miejsce na Rynku. Kolejne renowacje pomnika miały miejsce w 1941, 1967 oraz 2003 roku. Przed II wojną światową pieczę nad pomnikiem sprawowała Ochotnicza Straż Pożarna, a po wojnie Cech Rzemiosł Różnych[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Późnobarokowa rzeźba przedstawia stojącą postać św. Floriana z jego nieodłącznymi atrybutami. Święty ukazany jest jako żołnierz rzymski, w hełmie na głowie, dzierżący w lewej ręce zwinięty proporzec. W prawej dłoni trzyma naczynie z wodą, którą gasi pożar budynku u jego stóp. Posąg wykonano z białego piaskowca. Zwróconą na północną pierzeje Rynku figurę ustawiono na postumencie łączącym się z kamiennymi schodami. Na przedniej ścianie postumentu wykuto napis w języku łacińskim[5]:

S. Floriano regni Poloniae Patrono In honorem conflagrato tot vicibus oppido In Patrocinium. Anno Domini 1731 die 26 novembris Positum est.

W tłumaczeniu na język polski pierwsze zdanie brzmi: „Św. Florianowi, miasto tyle razy spalone oddaje się w opiekę"[6]. Następne zdanie informuje o dacie ustawienia. Niżej znajduje się napis w języku polskim: „Przestawiono i odnowiono r. 1906". Daty odnawiania posągu w późniejszych latach wykuto na bocznych i tylnej ściance podstawy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agnieszka Lechowicz, Brzesko [online], www.kwartetnaprzedgorzu.pl [dostęp 2018-02-02] (pol.).
  2. Św. Florian patron strażaków [online], straz.police.pl [dostęp 2018-02-05] (pol.).
  3. św. Florian - Bazylika św. Floriana w Krakowie [online], www.swflorian.net [dostęp 2018-02-05] (pol.).
  4. Stanisław Hołodok, Święty Florian - Stanisław Hołodok - Portal OPOKA [online], opoka.org.pl [dostęp 2018-02-05] (pol.).
  5. a b Figury parafii brzeskiej [online], www.brzesko.ws [dostęp 2018-02-02].
  6. Ciekawe Miejsca [online], www.brzesko.pl [dostęp 2018-02-03] (ang.).