Pomnik Niepodległości w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Niepodległości
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecin

Typ obiektu

zespół rzeźb

Styl architektoniczny

sztuka współczesna

Projektant

J.T. Lipczyński, P. Biryło, T. Flejterski, W. Kokowski

Fundator

Społeczeństwo Pomorza Zachodniego

Data budowy

1 września 1998

Data odsłonięcia

20 grudnia 2001

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Niepodległości”
Ziemia53°22′37″N 14°39′09″E/53,376944 14,652500
„Okno” z denarem Bolesława Chrobrego
„Okno” z rękopisem Mazurka Dąbrowskiego

Pomnik NiepodległościSzczecin, osiedle Słoneczne, ul. Jasna 105, 50 m na południe od Rubinowego Stawu, w połowie drogi do szkoły.

Pomnik zaprojektowany przez Grupę nieformalną w składzie: Jerzy T. Lipczyński, Przemysław Biryło, Tomasz Flejterski, Wojciech Kokowski. Kamień węgielny został wmurowany 1 września 1998. Pomnik odsłonięto uroczyście 20 grudnia 2001.

Nowoczesna kompozycja z lśniącej stali i błękitnego szkła. Trzy rozstawione monumentalne płyty (trzy Rzeczypospolite), pochylone ku sobie, górą opierają się o siebie. W płycie północnej, u góry „okno” z denarem Bolesława Chrobrego (pierwowzór godła Polski). W największym „oknie”, w środkowej steli rękopis Mazurka Dąbrowskiego, oraz trzecie, wąskie, pionowe „okno” z nie zapisaną kartą przyszłości. Wszystkie okna wykonane są z błękitnego szkła, w kolorze symbolizującym ciągłość narodu polskiego i myśli niepodległościowej.

Inicjatorami i wykonawcami pomnika byli: płk Stanisław Białek (przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości) oraz żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina Podjuch[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Białecki (red.): Encyklopedia Szczecina. Suplement 2.. Szczecin: „Dokument” Oficyna Archiwum Państwowego w Szczecinie, 2007, s. 232-233. ISBN 83-89341-53-2.