Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich w Świętochłowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Świętochłowice

Miejsce

Stary Cmentarz

Typ obiektu

pomnik

Data odsłonięcia

1924

Ważniejsze przebudowy

1947 i 2012

Położenie na mapie Świętochłowic
Mapa konturowa Świętochłowic, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich”
Ziemia50°17′18,2″N 18°55′42,7″E/50,288389 18,928528

Pomnik ku czci poległych powstańców śląskich – pomnik znajdujący się w Świętochłowicach, na Starym Cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w dzielnicy Centrum. Pomnik usytuowany jest w centralnej części cmentarza, przy głównej alei.

Pierwszy pomnik został wzniesiony ok. 1924 roku, w formie pionowo ustawionej, kamiennej płyty o lekko ściętym lewym rogu. Pośrodku, poniżej wykutego w kamieniu krzyża, umieszczono tablicę o treści: „Ku czci spoczywających tu 4-ch ofiar Powstania III-go oraz 35 dalszych poległych powstańców z Świętochłowic których szczątki pozostały na polach walk o wolność Śląska. Cześć ich pamięci!”[1].

Na początku września 1939 r. pomnik został zburzony przez hitlerowców. W 1947 r., z inicjatywy Związku Weteranów Powstań Śląskich pomnik odbudowano w niezmienionej formie, jak ten wyburzony[2]. Zmieniła się jedynie treść: na żelaznej tablicy zamocowanej na płycie znajdował się napis: „Tu spoczywają powstańcy śląscy polegli w walce o wyzwolenie naszej ziemi”. Teren przed pomnikiem został ogrodzony metalowymi słupkami, połączonymi żelaznym łańcuchem, a całość została obsadzona niską roślinnością i kwiatami.

W 2012 roku, na podstawie porozumienia pomiędzy Wojewodą Śląskim a Prezydentem Miasta Świętochłowice, zlikwidowano dotychczasowy, historyczny pomnik, a na jego miejscu powstał nowy, składający się z trzech płyt nagrobnych wraz z tablicą napisową oraz granitowego krzyża powstańczego. Nad całością góruje pionowo ustawiony krzyż.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Muzeum Powstań Śląskich: Świętochłowickie wędrówki odc. 34. 2020-05-06. [dostęp 2020-11-03].
  2. Marian Piegza, Zdzisław Klose: Mały Przewodnik po Świętochłowicach. Świętochłowice: map, s. 8. ISBN 83-923216-7-7.