QTH locator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pole IO podzielone na 100 kwadratów.

Locator – system lokatorów (ang.) Grid Square Locator lub Maidenhead Locator System (nazwa pochodzi od miejscowości Maidenhead położonej pod Londynem); opracowany po spotkaniu europejskich menedżerów VHF I Regionu IARU w roku 1980, oparty jest na współrzędnych geograficznych.

Opis systemu[edytuj | edytuj kod]

Świat podzielony został na 324 pola o wymiarach 20 × 10 stopni geograficznych. Siatka ma kształt kwadratów o rozmiarze 1° szerokości geograficznej i 2° długości geograficznej i wynosi w przybliżeniu 70 × 100 mil (na terenie USA). Każde duże pole oznaczone jest dwoma dużymi literami od A do R.

Każde duże pole lokatora podzielone jest na 100 mniejszych pól, zwanych kwadratami o wymiarach 2 × 1 stopień geograficzny. Kwadraty te oznaczono dwucyfrowymi liczbami poczynając od lewego dolnego rogu dużego pola (00), kończąc na prawym górnym rogu (99).

Na przykład w kwadracie FN31 znajduje się siedziba radiostacji głównej ARRLMaxim Memorial Station, W1AW.

Dalszy podział kwadratu, to podział na 576 pól o wymiarach 5 minut długości geograficznej x 2,5 minuty szerokości geograficznej, co odpowiada około 3 × 4 mile (na terenie USA). Pola te oznaczone są dużymi literami od AA do XX.

Przykładowy lokator składa się z:

  • dwóch dużych liter – JO
  • dwóch cyfr – 72
  • dwóch dużych liter – AX

co zapisuje się jako JO72AX.

Oznaczenie to pozwala określić położenie stacji na kuli ziemskiej z dokładnością do 2–3 kilometrów i wykorzystywane jest do określania odległości między radiostacjami oraz kąta elewacji w celu dokładnego ustawienia anteny kierunkowej.

QRA locator[edytuj | edytuj kod]

DL-QTC 5/64, str. 310-311

Pierwowzorem systemu był opracowany przez niemieckiego krótkofalowca DL3NQ system QRA locator[1]; rozwinięty w roku 1959 dla VHF Working Group I Regionu IARU jako "standard lokalizacji". Oryginalnie QRA locator składał się z dwóch liter i dwóch cyfr (np. EM17). W roku 1963, w celu zwiększenia dokładności, po podzieleniu małego kwadratu na kolejne 9 mniejszych, dodano kolejną literę (np. EN43d).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Deutschland, 1958 von DL3NQ, DL-QTC 5/64 S.310