Rack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Syntezator w wersji rack
Szafa serwerowa 19" 42U firmy Signati[1]
Szafa serwerowa 19" 42U firmy ZPAS[2]
Aparatura modułowa na szynie DIN umieszczona w szafie typu rack

Rack – wspólna nazwa standardu szaf, stojaków oraz urządzeń przemysłowych o szerokości 19". Organizacja EIA (Electronic Industries Association) opisuje wskazówki i zalecenia dotyczące budowy i wymiarów szaf w dokumencie EIA-310-D. Rzadziej spotykane są również wersje szaf o szerokości 10" lub 24" (produkowane przez IBM i zazwyczaj wykorzystywane przez serwery i osprzęt tej firmy np. RS/6000).

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Szafy rack mają zastosowanie głównie w serwerowniach komputerowych, teletechnice, energetyce a także w studiach nagraniowych oraz pomieszczeniach przemysłowych. Wysokość konstrukcji, a co za tym idzie jej pojemność, określa się w wielokrotności tzw. jednostek (U). Jedna jednostka U ma wysokość 4,445 cm lub 1¾".

Montaż urządzeń[edytuj | edytuj kod]

Do montażu urządzeń w szafach, używa się specjalnych zestawów mocujących składających się z: śruby M6, kwadratowej nakrętki klatkowej oraz podkładki. Klatkę (tzw. koszyczek) z ząbkami umieszcza się od wewnętrznej strony profili rack – w kwadratowym otworze, a następnie przykręca się śrubą z podkładką. Sprzęt komputerowy, taki jak serwery, macierze dyskowe, urządzenia KVM często dostarczany jest z szynami, dzięki którym możliwe jest wysunięcie sprzętu bez potrzeby jego odkręcania. Dodatkowo w szafach montowane są również uchwyty i przepusty kablowe, prowadnice, listwy zasilające, półki, panele oświetleniowe oraz inne akcesoria z mocowaniem typu rack.

Chłodzenie[edytuj | edytuj kod]

Z uwagi na to, że urządzenia elektryczne montowane w szafach mocno się nagrzewają, pomieszczenia serwerowe powinny być klimatyzowane. Dodatkowo często stosuje się szafy z drzwiami perforowanymi, co umożliwia należytą wentylację. Możliwe jest także zastosowanie pojedynczych wentylatorów lub gotowych paneli wentylacyjnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]