Rebelstar (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rebelstar
Producenci Julian Gollop
Wydawcy Firebird Software
Projektant Julian Gollop
Pierwsza gra z serii Rebelstar Raiders
Ostatnia gra z serii Rebelstar II
Platformy Amstrad CPC, ZX Spectrum

Rebelstar – seria taktycznych strategii turowych, które opracował Julian Gollop, znany z późniejszych gier Laser Squad i X-COM. Składają się na nie 3 gry – Rebelstar Raiders z 1984[1], Rebelstar z roku 1987[2] oraz Rebelstar II z 1988[3]. Wszystkie ukazały się na ZX Spectrum, Rebelstar natomiast na Amstrad CPC.

Akcja całej serii osadzona jest w futurystycznych realiach. Seria charakteryzowała się w swoich latach rozbudowanymi zasadami, które można odnaleźć i w późniejszych grach autora – gracz kierował grupą żołnierzy oraz ewentualnie robotów, musiał uwzględniać Punkty Akcji, dodatkowo istniało wiele typów uzbrojenia, w tym broń biała. W pierwszej części, Rebelstar Raiders, J. Gollop nie zaprogramował komputerowej inteligencji, przez co ta pozycja miała tylko multiplayer. W Rebelstar II, posiadającym wiele nawiązań do filmowej serii Aliens jeden z graczy mógł kierować właśnie obcymi. W ówczesnej prasie wszystkie części były chwalone za wysoką grywalność.

Cała seria, wraz z innymi grami J. Gollopa, (Chaos i Nebula), trafiła do kompilacji The Rebelstar Collection[4]; na stronie Retrospec obecny jest zbiorczy remake, Assault.

Przypisy