Robert Tryon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Robert Choate Tryon (1901-1967) – amerykański psycholog, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego[1]. Znany jest przede wszystkim z prowadzenia długoletnich badań laboratoryjnych na szczurach w ramach których udowodnił, że różnice indywidualne w zakresie zdolności uczenia się tych zwierząt zależą od czynnika genetycznego[2]. Tryon był uczniem Edwarda Tolmana, psychologa-behawiorysty, który jako pierwszy na świecie opublikował badania dotyczące selektywnej hodowli szczurów pod względem ich zdolności uczenia się znajdowania drogi w labiryncie[3]. Robert Tryon był również jednym z pionierów analizy skupień[4].

Badania na szczurach[edytuj | edytuj kod]

Tryon, zainspirowany badaniami Tolmana[3], rozpoczął w 1927 r. selektywną hodowlę szczurów, która trwała przez kolejnych 18 pokoleń. Kryterium hodowli tych zwierząt była ich zdolność uczenia się znajdowania drogi w specjalnie dla nich stworzonym labiryncie. O tym, czy ich nauka jest efektywna badacz ten wnioskował na podstawie liczby popełnianych przez szczury błędów, a więc liczby wejść w ślepy zaułek labiryntu. Już w siódmym pokoleniu Tryonowi udało się uzyskać dwie czyste linie zwierząt – szczury tzw. "tępe" (popełniające więcej błędów w trakcie nauki) i tzw. "mądre" (popełniające mniej błędów w trakcie nauki)[2].

Chociaż wyhodowane przez Tryona dwie linie zwierząt różniły się w sposób istotny pod względem zdolności uczenia się labiryntu, to jednak nie różniły się one pod względem innych aspektów zdolności uczenia się. Badacz tłumaczył to w ten sposób, że w uczenie się znajdowania drogi w labiryncie zaangażowane są specyficzne zdolności przestrzenne i to one były rozwijane u tzw. szczurów "mądrych"[2].

Badania na szczurach tzw. "mądrych" i "tępych" były kontynuowane przez R. M. Coopera i Johna Zubka[5].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. University of California: In Memoriam, May 1969. content.cdlib.org. [dostęp 2019-12-21].
  2. a b c * J. Strelau, Różnice indywidualne: opis, determinanty i aspekt społeczny. [W:] J. Strelau (red. nauk.), Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 2. Psychologia ogólna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000, s. 664.
  3. a b W. D. Woody, W. Viney, A History of Psychology: The Emergence of Science and Applications, Routledge, Nowy Jork 2017, s. 347.
  4. A. Troy,Geodemographic Segmentation. [W:] Encyclopedia of GIS, red. S. Shekhar, H. Xiong, Springer, 2008, s. 348.
  5. J. Strelau, Różnice indywidualne: opis, determinanty i aspekt społeczny. [W:] J. Strelau (red. nauk.), Psychologia. Podręcznik akademicki. Tom 2. Psychologia ogólna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000, s. 664.